CVR 24980502Private limited company (ApS)Virksomhedsrådgivning og anden rådgivning om driftsledelse (702200)København ØFounded 13 Oct 1999
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about SELSØE & Partners ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
CVR registry, 2023
Gross profit
29.5K
DKK, annual report 2022
-90% on 2021
Result
-19.9K
DKK, annual report 2022
Equity
83.7K
DKK, annual report 2022
ZEBRAMATCH ApSCVR 29395322, 100% of capital and votes, until 30 Nov 2023
Helle Selsøe Ebelinguntil 30 Nov 2023
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
100% of capital and votes1 Oct 2009 to 25 Apr 2018
50% to under 66.7% of capital and votes16 Nov 2012 to 15 Sep 2017
CVR 29395322100% of capital and votes25 Apr 2018 to 30 Nov 2023
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
13 Oct 1999 to 4 Nov 2026.
| Metric | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 323 | 931 | 553 | 294 | 29 |
| Operating profit | Not reported | +366 | +247 | +41 | -22 |
| Result for the year | +256 | +279 | +190 | +32 | -20 |
| Equity | 239 | 464 | 262 | 104 | 84 |
| Total assets | 474 | 682 | 551 | 189 | 131 |
| Employees (average) | Not reported | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 1,301.3% | 32.1% | -40.6% | -46.8% | -90% |
| EBITDA | 323note 1 | 377 | 259 | 59 | -16 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 100%note 1 | 40.6% | 46.8% | 20% | -53.8% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 2 | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -422note 3 | -524note 3 | Not reportednote 4 | -17note 3 | Not reportednote 4 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cashnote 5 | Net cashnote 3 | Not reportednote 4 | Net cashnote 3 | Not reportednote 4 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 47note 6 | 0note 6 | 30note 7 | 0note 6 | 0note 6 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -422note 3 | -569note 3 | Not reportednote 4 | -147note 3 | Not reportednote 4 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 26 May 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 21 Apr 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 29 Mar 2021
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 15 Jun 2020
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 19 Jun 2019
22 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er d. 30.11.2023 opløst ved fusion med CVR-nummer: 29395322 ZEBRAMATCH ApS.
Vedtægter ændret: 27.06.2018
Nyt navn: SELSØE & Partners ApS
Kapitalnedsættelse besluttet 02.05.2018 er gennemført 04.07.2018.
Kapitalen udgør herefter kr. 50.000,00.
Vedtægter ændret: 14.05.2018
Kapitalnedsættelse besluttet 02.05.2018 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 30.000,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Vedtægter ændret:
12.12.2012.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 16516082 VAC REVISION ApS, den 12.12.2012.
Vedtægter ændret:
24.01.2012.
Kapitalnedsættelse besluttet 24.01.2012 er gennemført 10.04.2012.
Kapitalen udgør herefter kr. 80.000,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 24.01.2012 udbetaling til anpartshavere kr. 170.000,00 til kurs 100,00.
Selskabets kreditorer opfordres til at anmelde deres krav til selskabet. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal anmeldes senest 4 uger fra dags dato.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Lægård Revision Statsautoriseret revisionsfirma, den 25.06.2010.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 16516082 VAC REVISION ApS, Centrumgaden 3, 2., postboks 12, 2750 Ballerup, den 25.06.2010.
Vedtægter ændret:
04.06.2010.
Direktion:
Fratrådt som adm. dir, men forbliver i Direktionen: Helle Selsøe Ebeling, den 04.06.2010.
Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede direktion i forening.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Anne-Mette Gro Davidsen, den 04.06.2010, Helle Selsøe Ebeling, den 04.06.2010.
Direktion:
Indtrådt i direktionen:
Anne-Mette Gro Davidsen, den 04.06.2010.
Vedtægter ændret:
21.05.2010.
Nyt navn:
SELSØE JUNCKER ApS.
Ny adresse:
Livjægergade 41, 1. th., 2100 København Ø.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Charles Scott Campbell, den 07.05.2010.
Indtrådt i bestyrelsen:
Anne-Mette Gro Davidsen, den 07.05.2010.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 21.04.2010.
Indtrådt i revisionen:
Lægård Revision Statsautoriseret revisionsfirma, 2100 København Ø, den 21.04.2010.
Vedtægter ændret:
26.08.2009.
Nyt navn:
SELSØE CONSULT ApS.
Kapitalforhøjelse:
kr. 125.000,00 indbetalt kontant, kurs 120,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 250.000,00.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
konsulent Charles Scott Campbell (formand), den 26.08.2009, Helle Selsøe Ebeling, den 26.08.2009.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Charles Scott Campbell, den 26.08.2009.
Indtrådt i direktionen:
Helle Selsøe Ebeling (adm. dir), den 26.08.2009.
Vedtægter ændret:
26.08.2009.
Ny adresse:
Svanemøllevej 77, st., 2900 Hellerup.
Vedtægter ændret:
21.02.2008.
Nyt navn:
CAMPBELL HOLDING ApS.
Ny adresse:
Hammerensgade 6, st. th., 1267 København K.
Ny kommune:
København.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Ingrid Nygård Aller, den 21.02.2008.
Direktøren repræsenterer selskabet udadtil. Selskabet forpligtes ved aftaler, som på selska-bets vegne indgås af direktøren.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Nyt navn:
ALLER / CAMPBELL HOLDING ApS.
Vedtægter ændret:
18.03.2004.
Ny adresse:
c/o Næsseslottet, Dronninggårds Allé 136, 2840 Holte.
Ny kommune:
Søllerød.
Vedtægter ændret:
14.03.2002.
Nyt navn:
ALLER / CAMPELL HOLDING ApS.
Ny adresse:
c/o Aller Campbell A/S, Havnegade 39, 1., 1058 København K.
Stiftelsesdato:
13.10.1999.
Seneste vedtægtsdato:
13.10.1999.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 107,00.
Stiftere:
CVR-NR. 20340649 CSC HOLDING ApS, Klerkegade 6, 4. th., 1308 København K, den 13.10.1999, CVR-NR. 24236900 INA HOLDING ApS, Hjortholmsvej 18, 2830 Virum, den 13.10.1999.
Direktion:
Konsulent Ingrid Nygård Aller, den 13.10.1999, Konsulent Charles Scott Campbell (adm. dir), den 13.10.1999.
Selskabet tegnes af direktørerne i forening.
Revision:
DELOITTE & TOUCHE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Datavej 58, 3460 Birkerød, den 13.10.1999.
Første regnskabsår:
13.10.1999 - 31.12.2000.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1007196365Livjægergade 41, 2100 København Ø