CVR 73495911Private limited company (ApS)Administration af fast ejendom på kontraktbasis (683210)MariboFounded 20 Jan 1984
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about TSC ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2003
Gross profit
50.6K
DKK, annual report 2018
Result
+11.4K
DKK, annual report 2018
Equity
1.2M
DKK, annual report 2018
Thalma ApSCVR 81564310, 100% of capital and votes, until 20 May 2020
Viggo Ole Pannbackeruntil 20 May 2020
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 81564310100% of capital and votes29 Dec 2005 to 20 May 2020
CVR lists no current officers for this company.
20 Jan 1984 to 6 Nov 2026.
Q2 2004, quarterly: no employee count, 0 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | Q2 2004 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 4 | 5 | 3 | 2 | 2 | 1 | 0 | No count |
| FTE | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 1997 to 2003; quarterly Q2 2004.
Latest Q2 2004, published 2 Dec 2004. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -87 | 91 | -5 | -135 | 51 |
| Operating profit | -132 | +45 | -51 | -1,771 | +21 |
| Result for the year | -161 | -31 | -103 | -1,875 | +11 |
| Equity | 1,279 | 1,247 | 1,144 | -731 | 1,204 |
| Total assets | 3,216 | 3,168 | 3,191 | 1,508 | 1,469 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | n.m.note 1 | -105.7% | n.m.note 1 | n.m.note 1 |
| EBITDA | -87 | 91 | -5 | -135 | 51 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 2 | 100% | n.m.note 2 | n.m.note 2 | 100% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 523 | 418 | 260 | 176 | 45 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 3 | 4.6x | n.m.note 3 | n.m.note 3 | 0.9x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -5.3%note 4 | 2.1%note 4 | -2.6%note 4 | -325.5%note 4 | 6.1% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 0note 5 | 31note 5 | Not reportednote 6 | Not reportednote 6 | 0note 5 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 1,811 | 1,777 | 1,871 | 2,100 | 141 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 29 May 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 31 May 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 24 May 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 30 May 2016
Annual report 2014
1 Jan 2014 to 31 Dec 2014, published 2 Jun 2015
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
21 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 20.05.2020 opløst ved fusion med CVR-nummer: 81564310 Thalma A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 81564310 Thalma A/S (fortsættende) og CVR-nummer: 73495911 TSC ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene MEMOFAX 2006 ApS.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 81564310 Thalma A/S og CVR-nummer: 73495911 TSC ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Revision:
Fratrådte:
SØNDERJYLLANDS REVISION STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 16.12.2019.
Tiltrådte:
CVR-NR. 12901038 AAGE MAAGENSEN STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, C. E. Christiansens Vej 56, 4930 Maribo, den 16.12.2019.
Ny adresse: C. E. Christiansens Vej 46, 4930 Maribo
Ny kommune: Lolland
Direktion:
Fratrådte:
Thomas Pannbacker, den 06.06.2019.
Tiltrådte:
Viggo Ole Pannbacker, (adm. dir), den 06.06.2019.
CVR-nummer:
73495911.
NAVN:
TSC ApS.
Adresse: Toldbodvej 6, 6330 Padborg.
Kommune: Aabenraa.
Vedtægter ændret: 02.06.2015
CVR-nummer:
73495911.
NAVN:
TSC ApS.
Adresse: Toldbodvej 6, 6330 Padborg.
Kommune: Aabenraa.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Revision Syd I/S Statsautoriserede revisorer, den 07.10.2008.
Indtrådt i revisionen:
SØNDERJYLLANDS REVISION STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Torvegade 6, 6330 Padborg, den 07.10.2008.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Vedtægter ændret:
20.02.2006.
Nyt navn:
TSC ApS.
Ny adresse:
Toldbodvej 6, 6330 Padborg.
Ny kommune:
Bov.
Nyt binavn: MOMOFAX 2006 ApS (TSC ApS).
Regnskabsår ændret til:
01.01 - 31.12.
Omlægningsperiode:
01.07.2005 - 31.12.2005.
Vedtægter ændret:
21.11.2005.
Kapitalforhøjelse:
kr. 5.000,00 indbetalt i værdier, kurs 3.343,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 130.000,00.
Vedtægter ændret:
30.11.2004.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Manfred Martens, den 30.11.2004, Heino Pannbacker, den 30.11.2004.
Selskabet tegnes af en direktør.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
RSM Christiansen & Engelbrechtsen Statsautoriserede revisorer.
Indtrådt i revisionen:
Revision Syd I/S Statsautoriserede revisorer, 4800 Nykøbing F.
Vedtægter ændret:
22.01.2002.
Ny adresse:
Peter L. Jensensvej 16, 4840 Nørre Alslev.
Ny kommune:
Nørre Alslev.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Svend Erik Lund Hansen.
Revision:
Indtrådt i revisionen:
RSM Christiansen & Engelbrechtsen Statsautoriserede revisorer , 4800 Nykøbing F.
Vedtægter ændret:
14.12.1997.
Kapitalforhøjelse:
kr. 45.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 125.000,00.
REG.NR. ApS59678
NAVN: TRUCK SERVICE CENTER, RØDBY HAVN, ApS
ADRESSE: Færgestationsvej 8, Rødby Havn, 4970 Rødby
Stiftelsesdato:
20.01.1984
Seneste vedtægtsdato:
22.11.1984
Kapital:
kr. 80.000,00
Indbetalingsmåde:
kontant/i værdier kr. 80.000,00 til kurs 100,0
Bestyrelse:
Direktør Manfred Martens, 2448 Landkirchen, Vesttyskland,, Direktør Heino Wilhelm Pannbacker, 4930 Maribo
Direktion:
Direktør Heino Wilhelm Pannbacker, 4930 Maribo
Selskabet tegnes af et medlem af bestyrelsen
i forening med en direktør eller af den
samlede bestyrelse
Revision:
Statsaut. revisor Svend Erik Lund Hansen, 4800 N. Falster
Første regnskabsår:
20.01.1984 - 30.06.1985
Regnskabsår:
01.07 - 30.06
1 registered in CVR.
P-number 1002404049Færgevej 19, 4970 Rødby