CVR 71286010Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)FarumFounded 8 Oct 1982
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about AASTED HOLDING ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
CVR registry, Jul 2026
Revenue
1.1B
DKK, annual report 2025
+3.6% on 2024
Result
+81.3M
DKK, annual report 2025
Equity
267.4M
DKK, annual report 2025
MIDTERHOLD 2025 ApSCVR 46102053, 33.3% to under 50% of capital and votes, since 11 Dec 2025
STORHOLD 2025 ApSCVR 46102223, 33.3% to under 50% of capital and votes, since 11 Dec 2025
and 1 moreLars Allan Aastedsince 12 Jan 1999
Lars Aastedsince 8 Oct 1982
CVR 4610205333.3% to under 50% of capital and votessince 11 Dec 2025
CVR 4610222333.3% to under 50% of capital and votessince 11 Dec 2025
CVR 4611184233.3% to under 50% of capital and votessince 11 Dec 2025
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 3421447633.3% to under 50% of capital and votes30 Dec 2011 to 11 Dec 2025
CVR 3421448433.3% to under 50% of capital and votes30 Dec 2011 to 11 Dec 2025
CVR 3421450633.3% to under 50% of capital and votes30 Dec 2011 to 11 Dec 2025
1 Danish company.
SubsidiaryCVR 43068210100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for AASTED HOLDING ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 1042234566.7% to under 90% of capital and votes3 Jun 2010 to 30 Sep 2026
CVR 32356664100% of capital and votes5 Aug 2009 to 23 Oct 2020
8 Oct 1982 to 4 Nov 2026.
8 Oct 1982 to 4 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 502,132 | 576,117 | 783,490 | 1,103,569 | 1,143,418 |
| Operating profit | +29,417 | +30,105 | +65,690 | +113,852 | +103,658 |
| Result for the year | +24,734 | +22,721 | +54,236 | +92,872 | +81,292 |
| Equity | 195,712 | 168,706 | 197,242 | 235,114 | 267,406 |
| Total assets | 419,819 | 464,004 | 660,620 | 659,711 | 750,517 |
| Employees (average) | 328 | 334 | 362 | 509 | 569 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | -12% | 14.7% | 36% | 40.8% | 3.6% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 5.9% | 5.2% | 8.4% | 10.3% | 9.1% |
| EBITDA | 38,320 | 41,260 | 77,666 | 127,362 | 128,032 |
| EBITDA margin | 7.6% | 7.2% | 9.9% | 11.5% | 11.2% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | -7.9% | 1.8% | 8.4% | 40.6% | 11.8% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -127,354 | -122,261 | -151,687 | -73,654 | -162,028note 1 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | Net cash | Net cash | Net cash | Net cashnote 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 19.2% | 39.7% | 112% | 87.6% | 61.5%note 1 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 16,546 | 25,665 | 18,932 | 47,091 | 18,878 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 3.3% | 4.5% | 2.4% | 4.3% | 1.7% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 308.7% | 96.1% | 28.8% | -18.3% | 106.8% |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 21 May 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 31 Mar 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 20 Mar 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 7 Mar 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 14 Mar 2022
24 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 05.08.2025
Kapitalnedsættelse besluttet 05.08.2025 er gennemført 09.09.2025.
Kapitalen udgør herefter kr. 24.000.000,00.
Vedtægter ændret: 05.08.2025
Kapitalnedsættelse besluttet 05.08.2025 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 1.000.000,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Selskabet tegnes af 3 bestyrelsesmedlemmer i forening eller af 1 direktør.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jan Ranners, den 30.11.2022.
Vedtægter ændret: 20.06.2022
Kapitalnedsættelse besluttet 08.06.2022 er gennemført 03.08.2022.
Kapitalen udgør herefter kr. 25.000.000,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 08.06.2022 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 25.000.000,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Stephanie Pfingstl Aasted, den 19.05.2020.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anna Frederikke Aasted, den 11.04.2016, Caroline Emilia Aasted, den 11.04.2016.
Tiltrådte:
Stephanie Pfingstl Aasted, den 11.04.2016.
Vedtægter ændret:
20.02.2015.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Anna Frederikke Aasted, den 20.02.2015, Caroline Emilia Aasted, den 20.02.2015.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 12523246 GRANT THORNTON, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB.
Indtrådt i revisionen:
Statsautoriseret revisor Christian Fredensborg Jakobsen, 2100 København Ø.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Christian Albert Fløistrup, den 25.05.2007.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 12523246 GRANT THORNTON, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Stockholmsgade 45, 2100 København Ø, den 25.05.2007.
Vedtægter ændret:
29.01.2007.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
GROTHEN & PERREGAARD, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 30.11.2001.
Indtrådt i revisionen:
Statsaut. revisor Christian Albert Fløistrup, 2100 København Ø, den 30.11.2001.
Vedtægter ændret:
01.05.2001.
Regnskabsår ændret til:
01.01 - 31.12.
Omlægningsperiode:
01.07.2001 - 31.12.2001.
Vedtægter ændret:
30.11.1995.
Vedtægter ændret:
18.04.1994.
Kapitalforhøjelse:
kr. 49.700.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00,
Klasser:
A kr. 24.850.000,00, B kr. 24.850.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 50.000.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 25.000.000,00, B kr. 25.000.000,00.
Vedtægter ændret:
26.02.1993.
Kapitalforhøjelse:
kr. 150.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00,
Klasser:
A kr. 75.000,00, B kr. 75.000,00
Kapitalen udgør herefter kr. 300.000,00
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 150.000,00, B kr. 150.000,00
Ny adresse:
Bygmarken 9-17, 3520 Farum
Stiftelsesdato:
08.10.1982
Seneste vedtægtsdato:
26.11.1982
Kapital:
kr. 150.000,00
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 75.000,00, B kr. 75.000,00
Indbetalingsmåde:
kontant/i værdier kr. 150.000,00 til kurs 100,0
Bestyrelse:
Direktør Lars Aasted, Fru Inge Aasted, Lars Allan Aasted
Direktion:
Direktør Lars Aasted
Prokura er anmeldt
Selskabet tegnes af tre medlemmer af
bestyrelsen i forening eller af en direktør
alene
Revision:
Revisionsfirmaet Bent Nielsen, 1459 København K
Første regnskabsår:
08.10.1982 - 30.06.1983
Regnskabsår:
01.07 - 30.06
1 registered in CVR.
P-number 1002339564Bygmarken 9, 3520 Farum