CVR 53625916Private limited company (ApS)Udlejning af erhvervsejendomme (682040)DragørFounded 28 Dec 1984
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about HVALSØ ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
4
CVR registry, 2022
Gross profit
9.2M
DKK, annual report 2025
+299.8% on 2024
Result
+5.2M
DKK, annual report 2025
Equity
84.4M
DKK, annual report 2025
HVALSØ EJENDOMME A/SCVR 26552869, 100% of capital and votes, since 7 Dec 2022
Frederik Hvalsøsince 9 Dec 2022
CVR 26552869100% of capital and votesclass A, B, C, D, Enotified 24 Jun 2025since 7 Dec 2022
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
100% of capital and votesnotified 5 Apr 201928 Dec 1984 to 5 Apr 2019
CVR 4043699566.7% to under 90% of capital, 100% of votesclass A, B, og Cnotified 7 Dec 20225 Apr 2019 to 7 Dec 2022
CVR 4136232410% to under 15% of capitalclass Dnotified 30 Mar 202316 Jun 2020 to 30 Mar 2023
CVR 4136237510% to under 15% of capitalclass Dnotified 30 Mar 202316 Jun 2020 to 30 Mar 2023
CVR 4136242110% to under 15% of capitalclass Dnotified 30 Mar 202316 Jun 2020 to 30 Mar 2023
Ultimate controller
Holds 100% of capital and votes in HVALSØ INVEST ApS, since 8 Mar 2012
Holding company
CVR 34455554Private limited company (ApS)
Holds 50% to under 66.7% of capital and votes in HVALSØ EJENDOMME A/S, since 1 Jul 2012
Holding company
CVR 26552869Public limited company (A/S)
Holds 100% of capital and votes in HVALSØ ApS, since 7 Dec 2022
This company
HVALSØ ApS
CVR 53625916
HVALSØ ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for HVALSØ ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 3841132220% to under 25% of capital and votes13 Feb 2017 to 31 Dec 2017
CVR 3228083850% to under 66.7% of capital and votes1 Jul 2009 to 1 Sep 2017
CVR 3646669325% to under 33.3% of capital and votes11 Dec 2014 to 11 Apr 2016
CVR 3583105320% to under 25% of capital and votes14 Apr 2014 to 3 Mar 2016
CVR 3234230250% to under 66.7% of capital and votes4 Sep 2012 to 31 Dec 2014
14 Sep 2012 to 5 Nov 2026.
28 Dec 1984 to 5 Nov 2026.
Dec 2022, monthly: 4 employees, 2 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 5 | 2 | No count | No count | No count | No count | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 |
| FTE | 1 | 2 | 3 | 2 | 3 | 2 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2002 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Dec 2022.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Dec 2022, published 21 Feb 2023. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 3,206 | 2,475 | 2,853 | 2,297 | 9,184 |
| Operating profit | +2,315 | +7,449 | +4,951 | +7,190 | +10,021 |
| Result for the year | +1,954 | +5,379 | +2,839 | +4,505 | +5,209 |
| Equity | 5,674 | 36,290 | 18,129 | 22,634 | 84,407 |
| Total assets | 19,696 | 74,538 | 56,071 | 60,278 | 222,339 |
| Employees (average) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 10% | -22.8% | 13.6% | -19.5% | 299.8% |
| EBITDA | 2,369 | 7,452 | 4,953 | 7,197 | 10,284 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 73.9% | 301.1% | 173.6% | 313.3% | 112% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 0% | 0% | -100% | n.m.note 1 | n.m.note 1 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 9,703 | 8,391 | 27,603 | 27,306 | 99,358 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 4.1x | 1.1x | 5.6x | 3.8x | 9.7x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 13.6% | 13.6% | 8.6% | 11.7% | 6.6% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 2 | 5,900note 3 | 2,131note 3 | 4,945note 3 | 161,182note 3 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 30 Mar 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 19 Mar 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 20 Mar 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 30 Mar 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 18 May 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
22 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 45679950 Hvalsø 2 ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 24.06.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 24.06.2025.
kr. 250.000,00, indbetalt ved fusion, kurs 30.554,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 324.000,00.
Revision:
Fratrådte:
REVISIONSFIRMAET GUTFELT A/S, den 29.01.2024.
Tiltrådte:
CVR-NR. 32895468 BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Handelsskolevej 1, 4700 Næstved, den 30.01.2024.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 09.12.2022
Selskabet tegnes af en direktør.
Vedtægter ændret: 09.12.2022
Bestyrelse:
Fratrådte:
Frederik Hvalsø, den 09.12.2022, Jette Karen Hvalsø, den 09.12.2022, Søren Torben Hvalsø, den 09.12.2022.
Direktion:
Fratrådte:
Søren Torben Hvalsø, den 09.12.2022.
Tiltrådte:
Frederik Hvalsø, den 09.12.2022.
Formål ændret: Selskabets formål er investering i og udlejning af fast ejendom, samt dermedbeslægtet virksomhed.
Ny adresse: A.P. Møllers Allé 55, 2791 Dragør
Vedtægter ændret: 16.06.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 16.06.2020.
kr. 24.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 74.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 05.04.2019
Kapitalnedsættelse besluttet 05.04.2019 er gennemført 20.06.2019.
Kapitalen udgør herefter kr. 50.000,00.
Virksomheden er omdannet til et anpartsselskab med CVR-NR. 53625916
Vedtægter ændret: 05.04.2019
Nyt navn: HVALSØ ApS
Kapitalnedsættelse besluttet 05.04.2019 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 450.000,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Vedtægter ændret: 05.04.2019
Nyt navn: HVALSØ A/S
CVR-nummer:
53625916.
NAVN:
HVALSØ HOLDING A/S.
Adresse: A.P. Møllers Allé 9B, 2791 Dragør.
Kommune: Dragør.
Ny adresse: A.P. Møllers Allé 39A, 2791 Dragør
Ny kommune: Dragør
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Trine Beeken Hvalsø Nielsen, den 14.09.2012, Mette Beeken Hvalsø Nielsen, den 14.09.2012.
Indtrådt i bestyrelsen:
Frederik Hvalsø, 2791 Dragør, den 14.09.2012.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
GV Revision, registreret revisionsfirma, den 18.05.2011.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 13254192 GUTFELT & PARTNERE A/S, c/o Lennart Gutfelt, Tømmerupvej 75, 2770 Kastrup, den 18.05.2011.
Ny adresse:
A.P. Møllers Allé 9B, 2791 Dragør.
Vedtægter ændret:
17.06.2008.
Regnskabsår ændret til:
01.01 - 31.12.
Omlægningsperiode:
01.05.2003 - 31.12.2003.
Vedtægter ændret:
13.06.2008.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af direktøren alene.
Vedtægter ændret:
30.05.2003.
Ny adresse:
A.P. Møllers Alle 17, 2791 Dragør.
Ny kommune:
Dragør.
Vedtægter ændret:
17.09.1997.
Kapitalforhøjelse:
kr. 200.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 500.000,00.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Indtrådt i bestyrelsen:
Trine Beeken Hvalsø Nielsen, Mette Beeken Hvalsø Svendsen.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Benny Bertelsen.
Indtrådt i revisionen:
G.V. Revision I/S Registreret revisor, 2600 Glostrup.
Vedtægter ændret:
17.06.1994.
Nyt navn:
HVALSØ HOLDING A/S.
Slettet binavn: AMAGER MOTOR CO. A/S (SØREN HVALSØ A/S).
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Valdemar Bandolowski, Philip Philipsen
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Birgitte Lundorff, Direktør Philip Philipsen
Direktion:
Indtrådt i direktionen:
Direktør Philip Philipsen
Binavn:
AMAGER MOTOR CO. A/S (SØREN HVALSØ A/S)
Stiftelsesdato:
28.12.1984
Seneste vedtægtsdato:
28.01.1985
Kapital:
kr. 300.000,00
Indbetalingsmåde:
kontant/i værdier kr. 300.000,00 til kurs 100,0
Bestyrelse:
Advokat Valdemar Bandolowski, Automobilforhandler Søren Torben Hvalsø Nielsen, Jette Karen Poulsen
Direktion:
Automobilforhandler Søren Torben Hvalsø Nielsen
Selskabet tegnes af to medlemmer af
bestyrelsen i fore- ning eller af en direktør
alene
Revision:
Reg. revisor Benny Bertelsen, 3520 Farum
Første regnskabsår:
00.00 - 00.00
Regnskabsår:
01.05 - 30.04
1 registered in CVR.
P-number 1002006005A.P. Møllers Allé 55, 2791 Dragør