CVR 42281360Private limited company (ApS)Andre aktiviteter i forbindelse med finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring (661900)Secondary industries: Udlejning og leasing af kontormaskiner og -udstyr og computere (773300)Aarhus NFounded 26 Mar 2021
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about S5 ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
14
CVR registry, Aug 2026
+2 (+16.7%) over 12 months
Gross profit
6.7M
DKK, annual report 2025
+47.1% on 2024
Result
+576.4K
DKK, annual report 2025
Equity
2.3M
DKK, annual report 2025
Kiloo Ventures A/SCVR 36086033, 50% to under 66.7% of capital and votes, since 11 Aug 2021
Mabuhay Holding ApSCVR 42272450, 15% to under 20% of capital and votes, since 26 Mar 2021
and 2 moreChristian Stenbryggen Enggaardsince 26 Mar 2021
CVR 3608603350% to under 66.7% of capital and votessince 11 Aug 2021
CVR 4227245015% to under 20% of capital and votesnotified 11 Aug 2021since 26 Mar 2021
CVR 4227324415% to under 20% of capital and votesnotified 11 Aug 2021since 26 Mar 2021
CVR 4227325215% to under 20% of capital and votesnotified 11 Aug 2021since 26 Mar 2021
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
Ultimate controller
Holds 100% of capital and votes in VANTAGE CAPITAL ApS, since 25 May 2004
Holding company
CVR 27763340Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in Kiloo Ventures A/S, since 10 Sep 2014
Holding company
CVR 36086033Public limited company (A/S)
Holds 50% to under 66.7% of capital and votes in S5 ApS, since 11 Aug 2021
This company
S5 ApS
CVR 42281360
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
26 Mar 2021 to 6 Nov 2026.
26 Mar 2021 to 6 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 14 employees, 11 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 3 | 3 | 4 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 9 | 10 | 10 | 11 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 9 | 9 | 9 | 10 | 10 | 10 | 11 | 11 | 11 | 11 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 11 | 12 | 12 | 12 | 13 | 13 | 13 | 15 | 15 | 15 | 15 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| FTE | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 3 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | 5 | 5 | 5 | 4 | 5 | 6 | 6 | 7 | 7 | 6 | 7 | 7 | 7 | 6 | 6 | 7 | 7 | 8 | 8 | 8 | 9 | 9 | 8 | 9 | 10 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 11 | 11 | 11 | 12 | 11 | 11 | 12 | 11 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Aug 2021 to Aug 2026.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 1,027 | 3,100 | 3,261 | 4,576 | 6,732 |
| Operating profit | +205 | +693 | +50 | +178 | +994 |
| Result for the year | +116 | +514 | +7 | +39 | +576 |
| Equity | 1,986 | 2,300 | 1,677 | 1,716 | 2,293 |
| Total assets | 3,924 | 4,885 | 4,759 | 5,199 | 5,309 |
| Employees (average) | 3 | 4 | 5 | 9 | 9 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | Not reportednote 1 | 211% | 40.1% | 40.3% | 47.1% |
| EBITDA | 425 | 1,163 | 486 | 930 | 2,120 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 41.4% | 37.5% | 14.9% | 20.3% | 31.5% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 1 | 33.3% | 25% | 80% | 0% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -283note 2 | -267note 2 | 389 | 313 | 326 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 3 | Net cashnote 2 | 0.8x | 0.3x | 0.2x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 3 | 30.8%note 2 | 2.9% | 8.7% | 30.3% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 4 | 513note 5 | 1,345note 5 | 1,041note 5 | 1,218note 5 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 1,315note 2 | 1,897note 2 | 2,432 | 2,339 | 1,837 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group. Not every period is a full year: 2021 covers 9 months (26 Mar to 31 Dec 2021). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 10 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 21 May 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 17 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 12 Jun 2023
Annual report 2021
26 Mar 2021 to 31 Dec 2021, published 30 Jun 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
12 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 01.09.2026.
Tiltrådte:
CVR-NR. 37543128 Cedra Godkendt Revisionsaktieselskab, Sønderbrogade 16, 8700 Horsens, den 01.09.2026.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kasper Holch Kragelund, den 14.11.2024.
Ny adresse: Katrinebjergvej 115, 8200 Aarhus N
Ny adresse: Langenæs Allé 21, 1. 5, 8000 Aarhus C
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kristian Nordahl, den 04.10.2023.
Tiltrådte:
Adm. Direktør Peter Bager, den 04.10.2023, Kasper Holch Kragelund, den 04.10.2023.
Vedtægter ændret: 22.12.2022
Kapitalnedsættelse besluttet 21.11.2022 er gennemført 22.12.2022.
Kapitalen udgør herefter kr. 40.000,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 21.11.2022 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 200.000,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Kapitalnedsættelse besluttet 16.08.2021 er annulleret 23.06.2022.
Vedtægter ændret: 16.08.2021
Nyt navn: S5 ApS
Ny adresse: Bülowsgade 68, st., 8000 Aarhus C
Kapitalnedsættelse besluttet 16.08.2021 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 200.000,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Kristian Nordahl, den 20.08.2021.
Direktion:
Fratrådte:
Christian Stenbryggen Enggaard, den 20.08.2021, Jesper Eriksen, den 20.08.2021, Dennis Ramsdahl, den 20.08.2021.
Tiltrådte:
Christian Stenbryggen Enggaard, (adm. dir), den 20.08.2021.
Selskabet tegnes af den administrerende direktør alene, eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Værkmestergade 2, 18., 8000 Aarhus C, den 16.08.2021.
Vedtægter ændret: 11.08.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 11.08.2021.
kr. 120.000,00, indbetalt kontant, kurs 1.458,33.
Kapitalen udgør herefter kr. 240.000,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Christian Stenbryggen Enggaard, den 11.08.2021, Janus Winther Høy, den 11.08.2021, Jacob Møller Jensen, (formand), den 11.08.2021.
Selskabet tegnes af én direktør sammen med bestyrelsesformanden eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret: 02.08.2021
Selskabet tegnes af en direktør eller af alle direktørerne i forening.
Stiftelsesdato: 26.03.2021.
Virkningsdato: 26.03.2021.
Seneste vedtægtsdato: 26.03.2021.
Kapital:
kr. 120.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 120.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stiftere:
CVR-NR. 42272450 Mabuhay Holding ApS, Højmarkstoften 115, 8600 Silkeborg, den 26.03.2021, CVR-NR. 42273244 C. S. Enggaard Holding ApS, Nålestien 9, 8250 Egå, den 26.03.2021, CVR-NR. 42273252 J. Eriksen Holding ApS, Vestergårdsvangen 127, 8260 Viby J, den 26.03.2021.
Direktion:
Christian Stenbryggen Enggaard, den 26.03.2021, Jesper Eriksen, den 26.03.2021, Dennis Ramsdahl, den 26.03.2021.
Selskabet tegnes af direktørerne i forening.
Første regnskabsår:
26.03.2021 - 31.12.2021.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at drive virksomhed relateret til betalingsløsninger samt anden virksomhed der efter ledelsens skøn er beslægtet hermed.
1 registered in CVR.
P-number 1026993918Katrinebjergvej 115, 8200 Aarhus N