CVR 41956895Private limited company (ApS)Computerprogrammering (621000)HolstebroFounded 11 Dec 2020
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Creative Force ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
34
CVR registry, Aug 2026
+15 (+78.9%) over 12 months
Revenue
12.5M
USD, annual report 2025
+38.1% on 2024
Result
-990K
USD, annual report 2025
Equity
5.9M
USD, annual report 2025
M5 CF BidCo ApSCVR 46584058, 100% of capital and votes, since 14 Jul 2026
Thomas Gjedbo Kragelundsince 29 Jun 2021
CVR 46584058100% of capital and votesclass A,Bsince 14 Jul 2026
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2758208733.3% to under 50% of capital and votesclass Anotified 14 Jul 202629 Jun 2021 to 14 Jul 2026
CVR 3187206533.3% to under 50% of capital and votesclass Anotified 14 Jul 202629 Jun 2021 to 14 Jul 2026
CVR 33385730100% of capital and votesnotified 29 Jun 202111 Dec 2020 to 29 Jun 2021
CVR 418322905% to under 10% of capital and votesclass Bnotified 14 Jul 20268 Jul 2022 to 14 Jul 2026
CVR 434782065% to under 10% of capital and votesclass Bnotified 14 Jul 202618 Jul 2023 to 14 Jul 2026
5% to under 10% of capital and votesclass B18 Jul 2023 to 14 Jul 2026
Ultimate controller
Holds 50% to under 66.7% of capital and votes in M5 CF TopCo ApS, since 23 Jun 2026
Holding company
CVR 46582039Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in M5 CF MIDCO APS, since 23 Jun 2026
Holding company
CVR 46582950Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in M5 CF BidCo ApS, since 23 Jun 2026
Holding company
CVR 46584058Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in Creative Force ApS, since 14 Jul 2026
This company
Creative Force ApS
CVR 41956895
Creative Force ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Creative Force ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 45355861100% of capital and votes23 Jan 2025 to 30 Dec 2025
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
29 Jun 2021 to 4 Nov 2026.
11 Dec 2020 to 4 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 34 employees, 28 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 3 | 4 | 5 | 5 | 5 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 8 | 10 | 10 | 11 | 12 | 17 | 19 | 20 | 20 | 19 | 19 | 20 | 20 | 21 | 20 | 19 | 23 | 22 | 21 | 19 | 20 | 21 | 19 | 20 | 19 | 19 | 17 | 19 | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 | 22 | 21 | 22 | 22 | 19 | 19 | 21 | 18 | 22 | 22 | 25 | 27 | 27 | 27 | 28 | 25 | 26 | 34 |
| FTE | 3 | 4 | 5 | 5 | 5 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 8 | 10 | 10 | 11 | 12 | 17 | 19 | 20 | 20 | 19 | 19 | 20 | 20 | 20 | 20 | 19 | 22 | 21 | 20 | 18 | 19 | 19 | 16 | 17 | 17 | 17 | 16 | 17 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 20 | 19 | 19 | 19 | 20 | 16 | 16 | 17 | 16 | 18 | 20 | 23 | 24 | 24 | 24 | 25 | 23 | 23 | 28 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jul 2021 to Aug 2026.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 1,234 | 4,826 | 6,719 | 9,075 | 12,531 |
| Operating profit | -1,007 | -3,647 | -5,845 | -4,503 | -1,001 |
| Result for the year | -615 | -2,704 | -5,672 | -4,502 | -990 |
| Equity | 2,772 | 6,384 | 10,044 | 6,779 | 5,878 |
| Total assets | 9,090 | 12,865 | 21,773 | 17,528 | 26,653 |
| Employees (average) | 19 | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reportednote 1 | 291.1% | 39.2% | 35.1% | 38.1% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | -81.6% | -75.6% | -87% | -49.6% | -8% |
| EBITDA | -646 | -2,704 | -4,328 | -2,170 | 2,065 |
| EBITDA margin | -52.3% | -56% | -64.4% | -23.9% | 16.5% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -362 | 1,890 | 1,540 | 4,905 | 8,754 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 2 | n.m.note 2 | n.m.note 2 | n.m.note 2 | 4.2x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 1 | -37.4%note 3 | -46.4%note 3 | -30.2%note 3 | -5.9%note 3 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 354 | 1,591 | 3,203 | 3,057 | 1,390 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 28.7% | 33% | 47.7% | 33.7% | 11.1% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | n.m.note 2 | n.m.note 2 | n.m.note 2 | n.m.note 2 | 35%note 4 |
USD thousands. Annual reports via XBRL. Large listed filers report IFRS figures in an ESEF report, for the group where there is one. Employees are the annual report's average and may cover a group. Not every period is a full year: 2021 covers 13 months (11 Dec 2020 to 31 Dec 2021). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 9 Jul 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 1 Jul 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 5 Jul 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 14 Jul 2023
Annual report 2021
11 Dec 2020 to 31 Dec 2021, published 22 Jun 2022
Creative Force ApS has new leadership, a good time to reach out.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 19 Nov 2026.
Creative Force ApS has changed ownership. A new strategy and new needs can be expected.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 25 Nov 2026.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
27 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Malin Margaretha Welender, den 11.08.2026.
Tiltrådte:
Ulf Martin Henricson, den 11.08.2026.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christian Lynge Hjorth, (formand), den 14.07.2026, Thomas Gjedbo Kragelund, den 14.07.2026, Eric Lagier, den 14.07.2026, Jacob Arup Bratting Pedersen, den 14.07.2026.
Tiltrådte:
Malin Margaretha Welender, den 14.07.2026, Nils Olof Olsson, (formand), den 14.07.2026.
Vedtægter ændret: 04.05.2026
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 45355861 CF SpinMe ApS, der samtidigt er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 41956895 Creative Force ApS (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Dreem.ai ApS og CVR-nummer: 45355861 CF SpinMe ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 41956895 Creative Force ApS og CVR-nummer: 45355861 CF SpinMe ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret: 07.10.2025
Vedtægter ændret: 02.09.2025
Vedtægter ændret: 01.05.2025
Vedtægter ændret: 19.03.2025
Vedtægter ændret: 15.10.2024
Vedtægter ændret: 23.09.2024
Vedtægter ændret: 31.05.2024
Vedtægter ændret: 22.03.2024
Nyt binavn: Dreem.ai ApS
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 22.03.2024.
kr. 53.231,56, indbetalt kontant, kurs 13.076,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.830.949,30.
Vedtægter ændret: 05.03.2024
Ny adresse: Nupark 43, Måbjerg, 7500 Holstebro
Vedtægter ændret: 18.07.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 18.07.2023.
kr. 26.900,25, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 13.076,00. kr. 426.292,75, indbetalt kontant, kurs 13.076,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.777.717,74.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Thomas Estrup Green, den 18.07.2023.
Tiltrådte:
Jacob Arup Bratting Pedersen, den 18.07.2023.
Selskabet tegnes af formanden for bestyrelsen i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret: 28.04.2023
Vedtægter ændret: 20.01.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Tejs Dindler Rasmussen, (formand), den 20.01.2023.
Tiltrådte:
Christian Lynge Hjorth, (formand), den 20.01.2023, Eric Lagier, den 20.01.2023, Tejs Dindler Rasmussen, den 20.01.2023.
Vedtægter ændret: 24.10.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 24.10.2022.
kr. 12.599,85, indbetalt kontant, kurs 12.089,50. kr. 25.974,18, indbetalt kontant, kurs 13.059,39.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.324.524,74.
Vedtægter ændret: 26.09.2022
Vedtægter ændret: 08.07.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 08.07.2022.
kr. 33.387,32, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 12.089,51. kr. 252.563,39, indbetalt kontant, kurs 13.059,39.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.285.950,71.
Vedtægter ændret: 10.05.2022
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Thomas Green Knudsen, den 10.05.2022, Thomas Gjedbo Kragelund, den 10.05.2022, Tejs Dindler Rasmussen, (formand), den 10.05.2022.
Selskabet tegnes af et medlem af bestyrelsen i forening med en direktør, eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 01.02.2022.
Vedtægter ændret: 30.11.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.11.2021.
kr. 1.854.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 1.078,75. kr. 96.000,00, indbetalt kontant, kurs 1.041,67.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.000.000,00.
Vedtægter ændret: 30.06.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.06.2021.
kr. 10.000,00, indbetalt kontant, kurs 10.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 50.000,00.
Direktion:
Fratrådte:
Thomas Ladefoged, (adm. dir), den 29.06.2021.
Tiltrådte:
Thomas Gjedbo Kragelund, den 29.06.2021.
Stiftelsesdato: 11.12.2020.
Virkningsdato: 11.12.2020.
Seneste vedtægtsdato: 11.12.2020.
Kapital:
kr. 40.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 40.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 33385730 PIXELZ ApS, Nupark 45, 7500 Holstebro, den 11.12.2020.
Direktion:
Thomas Ladefoged, (adm. dir), den 11.12.2020.
Selskabet tegnes af én direktør
Første regnskabsår:
11.12.2020 - 31.12.2021.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er al handel og udarbejdelse af programmer m.v. indenfor IT Software og anden dermed beslægtet virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1026602722Nupark 43, 7500 Holstebro
No other current company drawn.