CVR 41120142Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)HøjbjergFounded 10 Dec 2019
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about TSL ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
-91.9K
DKK, annual report 2025
Result
+1.9M
DKK, annual report 2025
Equity
91.2M
DKK, annual report 2025
Thomas Sass Lyman100% of capital and votes, since 10 Dec 2019
Chris Renault Sass Lymansince 25 Mar 2021
100% of capital and votessince 10 Dec 2019
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
TSL ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for TSL ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 2018049825% to under 33.3% of capital and votes10 Dec 2019 to 27 Jun 2024
CVR 4367047650% to under 66.7% of capital and votes15 Nov 2022 to 27 Jun 2024
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -105 | -341 | 668 | -918 | -92 |
| Operating profit | Not reported | -341 | Not reported | Not reported | Not reported |
| Result for the year | +3,219 | +12,191 | +6,579 | +35,897 | +1,854 |
| Equity | 44,626 | 56,288 | 56,437 | 89,314 | 91,168 |
| Total assets | 51,352 | 70,748 | 69,076 | 136,035 | 110,290 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | n.m.note 1 | n.m.note 1 | -237.5% | n.m.note 1 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -7,651 | 3,579 | -6,503 | -5,593 | -27,153 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -0.3%note 2 | -0.5%note 3 | 1%note 4 | -1.3%note 4 | -0.1%note 4 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -17,676 | -32,156 | -29,291 | -46,008 | -42,732 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 1 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 30 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 27 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 23 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 6 Jul 2022
TSL ApS has changed ownership. A new strategy and new needs can be expected.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 19 Nov 2026.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
10 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 01.09.2026.
Tiltrådte:
CVR-NR. 37543128 Cedra Godkendt Revisionsaktieselskab, Sønderbrogade 16, 8700 Horsens, den 01.09.2026.
Ny adresse: c/o Chris Lyman, Bævervej 10, 8270 Højbjerg
Revision:
Fratrådte:
RSM DANMARK STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 16.05.2024.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Værkmestergade 2, 18., 8000 Aarhus C, den 16.05.2024.
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 25492145 RSM DANMARK STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Søren Frichs Vej 36L, 8230 Åbyhøj, den 09.04.2023.
Vedtægter ændret: 15.11.2022
Nyt binavn: Swiss Commercio ApS
Slettet binavn: Lugano ApS
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 41455691 Lugano ApS og CVR-nummer: 39355183 Swiss Comercio ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 24.06.2022
Nyt binavn: Lugano ApS
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 24.06.2022.
kr. 2.500,00, indbetalt ved fusion, kurs 308,40. kr. 2.500,00, indbetalt ved fusion, kurs 1.183,88.
Kapitalen udgør herefter kr. 45.000,00.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 08.06.2021.
Ny adresse: c/o Chris Lyman, Bernhardt Jensens Boulevard 117, 4. 5, 8000 Aarhus C
Ny kommune: Århus
Direktion:
Fratrådte:
Thomas Sass Lyman, den 25.03.2021.
Tiltrådte:
Chris Renault Sass Lyman, den 25.03.2021.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en spaltningsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende virksomheder må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Virksomheden er d. 10.12.2019 opstået efter spaltning. Aktiver og gæld er overdraget fra CVR-nummer: 29172560 LYMAN HOLDING ApS, der samtidigt er opløst.
Seneste vedtægtsdato: 10.12.2019.
Kapital:
kr. 40.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt ved spaltning kr. 40.000,00 til kurs 94.433,47, fuldt indbetalt.
Direktion:
Thomas Sass Lyman, den 10.12.2019.
Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede direktion..
Revision:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Værkmestergade 2, 18., 8000 Aarhus C, den 10.12.2019.
Første regnskabsår:
01.01.2019 - 31.12.2019.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at eje kapitalandele i helt eller delvist ejede datterselskaber, investering samt hermed beslægtet virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1025501574Bævervej 10, 8270 Højbjerg
No other current company drawn.