CVR 40445803Public limited company (A/S)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)Secondary industries: Administrations- og kontorserviceaktiviteter (821000), Udlejning af erhvervsejendomme (682040)København KFounded 11 Apr 2019
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about St. Jørgen Holding A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
9
CVR registry, Aug 2026
-8 (-47.1%) over 12 months
Gross profit
1.3M
DKK, annual report 2025
Result
-7.8M
DKK, annual report 2025
Equity
38.2M
DKK, annual report 2025
VAMALUND HOLDING ApSCVR 33062087, 20% to under 25% of capital and votes, since 11 Apr 2019
M. LIND HOLDING ApSCVR 35039279, 20% to under 25% of capital and votes, since 1 Dec 2020
and 3 moreMichael Krebs Lindsince 1 Dec 2020
CVR 3306208720% to under 25% of capital and votesclass Bnotified 2 Feb 2023since 11 Apr 2019
CVR 3503927920% to under 25% of capital and votesclass Cnotified 2 Feb 2023since 1 Dec 2020
CVR 3921987510% to under 15% of capital, 20% to under 25% of votesclass Dnotified 8 Sep 2021since 1 Dec 2020
CVR 4248506320% to under 25% of capital and votessince 26 Jun 2023
CVR 4261628110% to under 15% of capitalsince 8 Sep 2021
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 3799383220% to under 25% of capital and votesclass Anotified 26 Jun 202311 Apr 2019 to 26 Jun 2023
2 Danish companies, which own 9 more one level down.
SubsidiaryCVR 42929638100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42845604100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 43708120100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 45109232100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 43187929100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 43603787100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42633038100% of capital and votesUnder voluntary liquidation
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for St. Jørgen Holding A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 42845604100% of capital and votes19 Nov 2021 to 28 Dec 2021
CVR 42530980100% of capital and votes8 Jul 2021 to 28 Dec 2021
CVR 41914971100% of capital and votes3 Dec 2020 to 28 Dec 2021
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
11 Apr 2019 to 7 Nov 2026.
11 Apr 2019 to 7 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 9 employees, 8 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 4 | 3 | 2 | 2 | 3 | 4 | 6 | 8 | 10 | 10 | 10 | 12 | 13 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 19 | 20 | 19 | 20 | 22 | 20 | 23 | 23 | 23 | 25 | 24 | 24 | 24 | 24 | 23 | 22 | 23 | 23 | 17 | 13 | 13 | 14 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 11 | 12 | 11 | 9 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 4 | 5 | 6 | 6 | 6 | 7 | 9 | 10 | 9 | 11 | 12 | 14 | 15 | 14 | 13 | 15 | 14 | 15 | 17 | 15 | 17 | 17 | 15 | 17 | 16 | 16 | 14 | 16 | 17 | 12 | 11 | 11 | 10 | 10 | 9 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 9 | 8 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Feb 2022 to Aug 2026.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -295 | -408 | 463 | -717 | 1,274 |
| Operating profit | Not reported | -1,791 | -4,259 | -10,825 | -9,260 |
| Result for the year | -305 | -1,548 | -3,798 | -13,443 | -7,807 |
| Equity | 11,662 | 18,113 | 45,225 | 45,780 | 38,223 |
| Total assets | 13,880 | 18,890 | 48,788 | 50,742 | 58,108 |
| Employees (average) | Not reported | 2 | 9 | 22 | 20 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | n.m.note 1 | n.m.note 1 | -245.9% | n.m.note 1 |
| EBITDA | Not reportednote 2 | -1,784 | -4,106 | -10,636 | -9,074 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 3 | n.m.note 3 | -887.1% | n.m.note 3 | -712.2% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 4 | n.m.note 1 | 350% | 144.4% | -9.1% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -156note 5 | -3,012note 5 | -23,539note 5 | -11,097note 5 | -1,082 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -3.9%note 6 | -10.5%note 7 | -18.1%note 7 | -30%note 8 | -20.1%note 9 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 10 | 396note 11 | 420note 11 | 113note 11 | Not reportednote 12 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -6,411note 5 | -11,449note 5 | -43,209note 5 | -46,725note 5 | -39,160 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 4 May 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 28 May 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 19 May 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 13 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 17 May 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
28 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 01.05.2026
Vedtægter ændret: 16.02.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 16.02.2026.
kr. 500.000,00, indbetalt kontant, kurs 1.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 22.551.059,00.
Vedtægter ændret: 29.12.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.12.2025.
kr. 25.000,00, indbetalt kontant, kurs 1.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 22.051.059,00.
Ny adresse: Linnésgade 25, 4. tv, 1361 København K
Vedtægter ændret: 23.05.2025
Bestyrelse:
Fratrådte:
Rune Bro Roin, (næstformand), den 23.05.2025.
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-NR. 40445803
Vedtægter ændret: 26.02.2025
Nyt navn: St. Jørgen Holding A/S
Kapital: kr. 22.026.059,00, delvist indbetalt. Tidligere kapital er nu fuldt indbetalt.
Vedtægter ændret: 02.12.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 02.12.2024.
kr. 926,00, indbetalt kontant, kurs 1.500,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 22.026.059,00.
Direktion:
Fratrådte:
Rune Bro Roin, (adm. dir), den 28.10.2024.
Tiltrådte:
Michael Lind, (adm. dir), den 28.10.2024.
Vedtægter ændret: 23.08.2024
Vedtægter ændret: 28.06.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 28.06.2024.
kr. 256.937,00, indbetalt kontant, kurs 5.053,24, heraf samlet indbetalt kr. 152.729,75.
Kapitalen udgør herefter kr. 22.025.133,00, delvist indbetalt.
Vedtægter ændret: 17.05.2024
Vedtægter ændret: 23.02.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 23.02.2024.
kr. 23.964,00, indbetalt kontant, kurs 4.173,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 21.768.196,00.
Direktion:
Fratrådte:
Michael Lind, (adm. dir), den 08.01.2024.
Tiltrådte:
Rune Bro Roin, (adm. dir), den 08.01.2024.
Vedtægter ændret: 15.12.2023
Kapital: kr. 21.566.664,00, delvist indbetalt. Tidligere kapital er nu fuldt indbetalt.
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 15.12.2023.
kr. 177.568,00, indbetalt kontant, kurs 4.173,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 21.744.232,00.
Vedtægter ændret: 11.10.2023
Ny adresse: Nyropsgade 41, 4., 1602 København V
Vedtægter ændret: 25.01.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 25.01.2023.
kr. 1.566.664,00, indbetalt kontant, kurs 1.500,00, heraf samlet indbetalt kr. 391.666,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 21.566.664,00, delvist indbetalt.
Opdeling i kapitalklasser er ophævet.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse, eller et bestyrelsesmedlem sammen med en direktør, eller to bestyrelsesmedlemmer sammen
Vedtægter ændret: 28.12.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 28.12.2022.
kr. 4.000.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00, heraf samlet indbetalt kr. 1.000.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 20.000.000,00, delvist indbetalt.
Ny adresse: Nyropsgade 39, 1602 København V
Ny kommune: København
Vedtægter ændret: 29.09.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.09.2022.
kr. 4.000.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 16.000.000,00.
Kapital: kr. 12.000.000,00, delvist indbetalt. Tidligere kapital er nu fuldt indbetalt.
Vedtægter ændret: 08.09.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 08.09.2021.
kr. 11.422.500,00, indbetalt kontant, kurs 100,00, heraf samlet indbetalt kr. 7.422.500,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 12.000.000,00, delvist indbetalt.
Vedtægter ændret: 10.12.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 10.12.2020.
kr. 490.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 577.500,00.
Vedtægter ændret: 01.12.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.12.2020.
kr. 37.500,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 87.500,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Johannus Gunnar Egholm Hansen, (formand), den 01.12.2020, Michael Lind, den 01.12.2020, Thomas Lund, den 01.12.2020, Rune Bro Roin, (næstformand), den 01.12.2020.
Direktion:
Fratrådte:
Thomas Lund, den 01.12.2020, Rune Bro Roin, den 01.12.2020.
Tiltrådte:
Michael Lind, (adm. dir), den 01.12.2020.
Ny adresse: c/o Thomas Lund, Sveasvej 7, 1., 1917 Frederiksberg C
Ny kommune: Frederiksberg
Vedtægter ændret: 25.04.2019
Nyt navn: St. Jørgen Holding ApS
Formål ændret: Selskabets formål er at eje kapitalandele i andre selskaber samt at udøve investeringsvirksomhed og anden beslægtet virksomhed
Stiftelsesdato: 11.04.2019.
Virkningsdato: 11.04.2019.
Seneste vedtægtsdato: 11.04.2019.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stiftere:
CVR-NR. 33062087 VAMALUND HOLDING ApS, Langemosevej 25, 2880 Bagsværd, den 11.04.2019, CVR-NR. 37993832 CIP Holding 4 ApS, c/o Copenhagen Infrastructure Partners, Langelinie Allé 43, 2100 København Ø, den 11.04.2019.
Direktion:
Thomas Lund, den 11.04.2019, Rune Bro Roin, den 11.04.2019.
Selskabet tegnes af to direktører i forening eller af den samlede direktion..
Revision:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 11.04.2019.
Første regnskabsår:
11.04.2019 - 31.12.2019.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at udvikle, markedsføre og sælge avancerede robotsystemer og tilhørende avancerede vision- og griberteknologiløsninger beregnet til at blive brugt i fødevareindustrien i forbindelse med håndtering, sortering og pakning af fødevareprodukter samt anden dermed efter direktionens skøn beslægtet virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1024618540Linnésgade 25, 1361 København K