CVR 40365125Private limited company (ApS)Private vagt- og sikkerhedstjenester (801000)NuussuaqFounded 4 Dec 2018
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Matu Security ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
37
Annual report 2020, average
Gross profit
17.4M
DKK, annual report 2020
Result
-4.2M
DKK, annual report 2020
Equity
-6.5M
DKK, annual report 2020
Selskabet af 1. maj 1976 A/SCVR 56484116, 100% of capital and votes, until 2 Aug 2021
Torben Ludvig Nielsenuntil 2 Aug 2021
Equity was negative at 31 Dec 2020: -6.5M DKK. Dandex estimate, computed 5 Nov 2026.
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
100% of capital and votesnotified 16 Dec 20194 Dec 2018 to 2 Jul 2020
50% to under 66.7% of capital and votesnotified 16 Dec 20194 Dec 2018 to 16 Dec 2019
CVR 56484116100% of capital and votes2 Jul 2020 to 2 Aug 2021
CVR lists no current officers for this company.
4 Dec 2018 to 5 Nov 2026.
| Metric | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Gross profit | 19,900 | 17,430 |
| Operating profit | -3,756 | -4,793 |
| Result for the year | -3,015 | -4,218 |
| Equity | -2,293 | -6,511 |
| Total assets | 28,565 | 23,855 |
| Employees (average) | 36 | 37 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | ||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | Not reportednote 1 | -12.4% |
| EBITDA | 498 | -764 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 2.5% | -4.4% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 1 | 2.8% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 344 | -705 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 5,331note 2 | 2,264note 2 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 344 | 22,140 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group. Not every period is a full year: 2019 covers 16 months (1 Sep 2018 to 31 Dec 2019). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
7 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 02.08.2021 opløst ved fusion med CVR-nummer: 56484116 ARSSARNERIT A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 56484116 ARSSARNERIT A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene MT-GRØNLAND A/S, GODTHÅB SKIBS- EL OG KØLETEKNIK A/S, GODTHÅB ELEKTROVÆRKSTED A/S og CVR-nummer: 40365125 Matu Security ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Securitas Grønland ApS (Matu Security ApS).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 56484116 ARSSARNERIT A/S og CVR-nummer: 40365125 Matu Security ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Revision:
Fratrådte:
BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 12.08.2020.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33946171 EY GRØNLAND GODKENDT REVISIONSANPARTSSELSKAB, Aqqusinersuaq 3, 1., postboks 370, 3900 Nuuk, den 12.08.2020.
Direktion:
Fratrådte:
Lars Posborg Andersen, (adm. dir), den 02.07.2020.
Tiltrådte:
Torben Ludvig Nielsen, (adm. dir), den 02.07.2020.
Vedtægter ændret: 29.04.2019
Nyt navn: Matu Security ApS
Nyt binavn: Securitas Grønland ApS (Matu Security ApS)
Direktion:
Fratrådte:
Ole Bøgh Ulriksen, (adm. dir), den 01.04.2019.
Tiltrådte:
Lars Posborg Andersen, (adm. dir), den 01.04.2019.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en spaltningsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende virksomheder må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Virksomheden er d. 04.12.2018 opstået efter spaltning. Aktiver og gæld er overdraget fra CVR-nummer: 20759275 Greenland Facility Services ApS.
Seneste vedtægtsdato: 04.12.2018.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt ved spaltning kr. 50.000,00 til kurs 1.443,24, fuldt indbetalt.
Direktion:
Ole Bøgh Ulriksen, (adm. dir), den 04.12.2018.
Selskabet tegnes af én direktør..
Revision:
CVR-NR. 20222670 BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Langelandsvej 6, 5500 Middelfart, den 04.12.2018.
Første regnskabsår:
01.09.2018 - 31.12.2019.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabet skal have til formål at drive virksomhed med sikkerheds- og vagtværnsvirksomhed og dermed beslægtede aktiviteter i hele Grønland
1 registered in CVR.
P-number 1024529378Industrivej 20, 3905 Nuussuaq