CVR 40308504Private limited company (ApS)Kombinerede administrationsserviceydelser (821100)København SVFounded 4 Mar 2019
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about SteelSeries Holding ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
CVR registry, 2021
Result
+2.2M
DKK, annual report 2021
Equity
1.3B
DKK, annual report 2021
SteelSeries Holding I ApSCVR 40152415, 100% of capital and votes, until 2 Nov 2022
Lars Stoltzeuntil 2 Nov 2022
Mian Ehtisham Rabbaniuntil 2 Nov 2022
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 10442486100% of capital and votesnotified 8 Apr 20194 Mar 2019 to 8 Apr 2019
CVR 39936143100% of capital and votesnotified 18 Jun 20198 Apr 2019 to 18 Jun 2019
CVR 40152415100% of capital and votesnotified 30 Sep 201918 Jun 2019 to 2 Nov 2022
SteelSeries Holding ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for SteelSeries Holding ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 25923170100% of capital and votes28 Aug 2020 to 2 Nov 2022
CVR 34688923100% of capital and votes30 Sep 2019 to 28 Aug 2020
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
4 Mar 2019 to 5 Nov 2026.
Sep 2021, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Sep 2020 to Sep 2021.
Latest Sep 2021, published 19 Nov 2021. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2019 | 2020 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Revenue | 442,546 | Not reported | Not reported |
| Operating profit | +3,130 | -338 | -365 |
| Result for the year | -17,919 | +82,823 | +2,208 |
| Equity | 1,268,071 | 1,303,263 | 1,305,641 |
| Total assets | 2,562,680 | 1,742,539 | 1,749,395 |
| Employees (average) | 183 | 1 | Not reported |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||
| EBIT margin (overskudsgrad) | 0.7% | Not reported | Not reported |
| EBITDA | 52,885 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 |
| EBITDA margin | 12% | Not reported | Not reported |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 823,989 | 425,667 | 442,028 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 2 | 0%note 3 | 0%note 4 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 7,858 | Not reportednote 5 | Not reportednote 5 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 1.8% | Not reported | Not reported |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 137%note 4 | Not reported | Not reported |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group. Not every period is a full year: 2019 covers 10 months (4 Mar to 31 Dec 2019). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
20 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er d. 02.11.2022 opløst ved fusion med CVR-nummer: 25923170 STEELSERIES ApS.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 40152415 SteelSeries Holding I ApS, der samtidigt er opløst.
Revision:
Fratrådte:
EY Godkendt Revisionspartnerselskab, den 23.06.2022.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 23.06.2022.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christian Bamberger Bro, den 12.01.2022, Lars Cordt, (næstformand), den 12.01.2022, Økonomidirektør Pernille Fabricius, den 12.01.2022, Jacob Wolff-Petersen, den 12.01.2022, John Schappert, (formand), den 12.01.2022, Mark Thomas Carges, den 12.01.2022.
Tiltrådte:
Peter Gormsen, den 12.01.2022, Rene Svendsen-Tune, (formand), den 12.01.2022, Mian Ehtisham Rabbani, den 12.01.2022.
Ny adresse: c/o SteelSeries ApS, Havneholmen 8, 1., 2450 København SV
Ny kommune: København
Vedtægter ændret: 16.04.2021
Nyt navn: SteelSeries Holding ApS
Revision:
Fratrådte:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 08.10.2020.
Tiltrådte:
CVR-NR. 30700228 EY Godkendt Revisionspartnerselskab, Dirch Passers Allé 36, 2000 Frederiksberg, den 08.10.2020.
Ny adresse: c/o SteelSeries Aps, Dirch Passers Allé 27, 5., 2000 Frederiksberg
Ny kommune: Frederiksberg
Vedtægter ændret: 27.05.2020
Nyt navn: SteelSeries Group ApS
Direktion:
Fratrådte:
Rene Kjeldgaard Andersen, den 20.05.2020.
Tiltrådte:
Oluf Riddersholm, den 20.05.2020.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Peter Nyegaard, den 30.03.2020.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lars Cordt, (formand), den 30.03.2020.
Tiltrådte:
Lars Cordt, (næstformand), den 30.03.2020, Jacob Wolff-Petersen, den 30.03.2020, John Schappert, (formand), den 30.03.2020, Mark Carges, den 30.03.2020.
Direktion:
Fratrådte:
Jesper Frydensberg Rasmussen, den 30.03.2020.
Tiltrådte:
Rene Kjeldgaard Andersen, den 30.03.2020, Mian Ehtisham Rabbani, (adm. dir), den 30.03.2020.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 17.12.2019.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 17.12.2019.
Vedtægter ændret: 30.09.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.09.2019.
kr. 9.208,53, indbetalt i værdier, kurs 2.171.899,32.
Kapitalen udgør herefter kr. 59.208,53.
Vedtægter ændret: 23.07.2019
Formål ændret: Selskabets formål er at levere management ydelser for datterselskaber samt drive virksomhed med anlægsinvestering, finansiering, industri, handel og anden i forbindelse hermed stående virksomhed.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Asbjørn Mosgaard Hyldgaard, den 11.06.2019, Christian Gymos Schmidt-Jacobsen, (formand), den 11.06.2019.
Tiltrådte:
Christian Bamberger Bro, den 11.06.2019, Lars Cordt, (formand), den 11.06.2019.
Vedtægter ændret: 08.04.2019
Nyt navn: AX V INV5 Holding ApS
Ny adresse: c/o Axcel Management A/S, Sankt Annæ Plads 10, 1250 København K
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Asbjørn Mosgaard Hyldgaard, den 08.04.2019, Peter Nyegaard, den 08.04.2019, Christian Gymos Schmidt-Jacobsen, (formand), den 08.04.2019.
Direktion:
Fratrådte:
Bent Kemplar, den 08.04.2019.
Tiltrådte:
Jesper Frydensberg Rasmussen, den 08.04.2019.
Selskabet tegnes af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør, eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening, eller af den samlede bestyrelse..
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 08.04.2019.
Formål ændret: Selskabets formål er at drive virksomhed med an-lægsinvestering, finansiering, industri, handel og anden i forbindelse hermed stående virksomhed.
Stiftelsesdato: 04.03.2019.
Virkningsdato: 04.03.2019.
Seneste vedtægtsdato: 04.03.2019.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 10442486 KR 332 ApS, c/o Kromann Reumert, Sundkrogsgade 5, 2100 København Ø, den 04.03.2019.
Direktion:
Bent Kemplar, den 04.03.2019.
Selskabet tegnes af den samlede direktion..
Første regnskabsår:
04.03.2019 - 31.12.2019.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at drive handel, håndværk og industri samt al virksomhed, som efter direktionens skøn har forbindelse hermed.
1 registered in CVR.
P-number 1024463202Havneholmen 8, 2450 København SV