CVR 39967413Public limited company (A/S)Fremstilling af andre haner og ventiler (281400)Secondary industries: Fremstilling af instrumenter og udstyr til måling, afprøvning og navigation (265100)HedenstedFounded 23 Oct 2018
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about FUELTECH A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
174
CVR registry, Aug 2026
+28 (+19.2%) over 12 months
Revenue
414M
DKK, annual report 2025
+38.8% on 2024
Result
+63M
DKK, annual report 2025
Equity
127.3M
DKK, annual report 2025
GERTSEN & OLUFSEN A/SCVR 16314897, 100% of capital and votes, since 16 Mar 2026
Mari-Louise Kahr Andreasensince 23 Oct 2018
The annual report for the year ending 31 Dec 2025 was due by 30 Jun 2026 and is not in CVR. Dandex estimate, computed 4 Nov 2026.
CVR 16314897100% of capital and votessince 16 Mar 2026
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 3548046390% to under 100% of capital and votesnotified 16 Mar 202623 Oct 2018 to 16 Mar 2026
Ultimate controller
CVR 37013633Limited partnership (K/S)
Holds 90% to under 100% of capital and votes in P-G&O 2021 A/S, since 31 May 2021
Holding company
CVR 42457248Public limited company (A/S)
Holds 66.7% to under 90% of capital and votes in G&O TopCo A/S, since 9 Mar 2026
Holding company
CVR 46318064Public limited company (A/S)
Holds 90% to under 100% of capital and votes in G&O Holding 2021 A/S, since 9 Mar 2026
Holding company
CVR 42457779Public limited company (A/S)
Holds 100% of capital and votes in G&O Maritime Group A/S, since 14 Jun 2022
Holding company
CVR 43326988Public limited company (A/S)
Holds 100% of capital and votes in G&O BidCo A/S, since 28 Jun 2022
Holding company
CVR 42471305Public limited company (A/S)
Holds 100% of capital and votes in GERTSEN & OLUFSEN A/S, since 6 Jul 2022
Holding company
CVR 16314897Public limited company (A/S)
Holds 100% of capital and votes in FUELTECH A/S, since 16 Mar 2026
This company
FUELTECH A/S
CVR 39967413
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
23 Oct 2018 to 4 Nov 2026.
23 Oct 2018 to 4 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 174 employees, 161 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 31 | 31 | 31 | 33 | 33 | 33 | 31 | 31 | 31 | 30 | 29 | 30 | 31 | 32 | 35 | 34 | 33 | 31 | 32 | 35 | 35 | 36 | 37 | 39 | 37 | 37 | 39 | 42 | 44 | 45 | 48 | 51 | 52 | 52 | 52 | 57 | 60 | 65 | 63 | 65 | 67 | 71 | 75 | 79 | 77 | 79 | 85 | 87 | 90 | 91 | 90 | 91 | 94 | 95 | 98 | 97 | 94 | 95 | 96 | 97 | 97 | 98 | 111 | 102 | 103 | 105 | 105 | 110 | 109 | 119 | 120 | 122 | 124 | 128 | 138 | 135 | 130 | 140 | 140 | 140 | 141 | 146 | 156 | 158 | 156 | 163 | 173 | 174 | 171 | 174 | 175 | 176 | 174 | 174 |
| FTE | 29 | 28 | 29 | 31 | 31 | 29 | 28 | 28 | 25 | 26 | 28 | 28 | 31 | 32 | 32 | 33 | 31 | 30 | 31 | 33 | 30 | 33 | 36 | 38 | 37 | 31 | 39 | 41 | 43 | 45 | 47 | 48 | 42 | 46 | 49 | 56 | 55 | 59 | 60 | 63 | 66 | 77 | 72 | 74 | 71 | 61 | 80 | 83 | 88 | 89 | 81 | 88 | 90 | 93 | 93 | 92 | 82 | 80 | 92 | 93 | 92 | 98 | 92 | 98 | 101 | 101 | 99 | 103 | 101 | 109 | 112 | 116 | 118 | 132 | 129 | 125 | 124 | 143 | 139 | 135 | 134 | 133 | 145 | 150 | 152 | 157 | 158 | 167 | 166 | 165 | 170 | 171 | 145 | 161 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Nov 2018 to Aug 2026.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 124,920 | 238,667 | 240,851 | 298,237 | 413,961 |
| Operating profit | +29,034 | +58,050 | +33,289 | +39,095 | +82,363 |
| Result for the year | +22,997 | +44,205 | +23,584 | +30,313 | +62,978 |
| Equity | 29,132 | 58,348 | 63,624 | 94,057 | 127,251 |
| Total assets | 71,515 | 124,572 | 122,514 | 170,263 | 237,978 |
| Employees (average) | 45 | 70 | 93 | 103 | 159 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 82.8% | 91.1% | 0.9% | 23.8% | 41.1% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 23.2% | 24.3% | 13.8% | 13.1% | 19.9% |
| EBITDA | Not reportednote 1 | 58,100 | 34,005 | 40,666 | 85,609 |
| EBITDA margin | Not reportednote 1 | 24.3% | 14.1% | 13.6% | 20.7% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 36.4% | 55.6% | 32.9% | 10.8% | 45.9% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -692 | -3,980 | 805 | -412 | -6,345 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 1 | Net cash | 0x | Net cash | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 120.6% | 110.4% | 43.9% | 38.7% | 60.2% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 2 | 7,601 | 10,378 | 4,190 | 10,591 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reportednote 2 | 3.2% | 4.3% | 1.4% | 2.6% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | Not reportednote 3 | -4% | 89.8% | 13.6% | 47.1% |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -31,134 | -12,278 | -22,042 | -26,937 | -28,129 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Nov 2024 to 31 Oct 2025, published 19 Jan 2026
Annual report 2024
1 Nov 2023 to 31 Oct 2024, published 27 Jan 2025
Annual report 2023
1 Nov 2022 to 31 Oct 2023, published 24 Jan 2024
Annual report 2022
1 Nov 2021 to 31 Oct 2022, published 11 Jan 2023
Annual report 2021
1 Nov 2020 to 31 Oct 2021, published 11 Jan 2022
FUELTECH A/S has new leadership, a good time to reach out.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 8 Jan 2027.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
17 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Thomas Kastrup Sørensen, den 30.09.2026.
Tiltrådte:
Ibrahim Hassan Mustafa Hassan, den 30.09.2026.
Vedtægter ændret: 14.08.2026
Regnskabsår ændret til: 01.01 - 31.12
Omlægningsperiode: 01.11.2025 - 31.12.2026
Bestyrelse:
Valgt af medarbejderne i virksomheden:
Fratrådte:
Kasper Gothard Beck, den 30.04.2026, Jeppe Kiilerich Østerlund, den 30.04.2026.
Ny adresse: Kilde Alle 2, 8722 Hedensted
Vedtægter ændret: 16.03.2026
Nyt navn: FUELTECH A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Carl Sinnerup Jensen, den 16.03.2026, Lars Jensen, den 16.03.2026, Thomas Synnestvedt Knudsen, (formand), den 16.03.2026, Britt Charlotte Brogaard Røjgaard, den 16.03.2026.
Tiltrådte:
Anders Egehus, (næstformand), den 16.03.2026, Jesper Teddy Lok, (formand), den 16.03.2026, Thomas Kastrup Sørensen, den 16.03.2026.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsesnæstformanden, af bestyrelsesformanden i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret: 06.03.2024
Vedtægter ændret: 16.01.2024
Vedtægter ændret: 19.10.2023
Vedtægter ændret: 02.10.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 02.10.2023.
kr. 18.334,00, indbetalt kontant, kurs 8.923,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 568.334,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Per Nykjær Jensen, den 06.01.2023.
Tiltrådte:
Carl Jensen, den 06.01.2023, Britt Charlotte Brogaard Røjgaard, den 06.01.2023.
Valgt af medarbejderne i virksomheden:
Tiltrådte:
Kasper Gothard Beck, den 06.01.2023.
Vedtægter ændret: 04.02.2021
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christian Møller Christensen, (formand), den 14.11.2019, Jens Jørgen Madsen, den 14.11.2019, Knud Lindberg Sant, den 14.11.2019.
Tiltrådte:
Per Nykjær Jensen, den 14.11.2019, Thomas Synnestvedt Knudsen, (formand), den 14.11.2019.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning.
Aktiver og gæld er overdraget fra CVR-nummer: 17024280 ELTRONIC A/S.
Vedtægter ændret: 27.12.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 27.12.2018.
kr. 50.000,00, indbetalt ved spaltning, kurs 11.130,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 550.000,00.
Bestyrelse:
Valgt af medarbejderne i virksomheden:
Tiltrådte:
Jeppe Kiilerich Østerlund, den 08.02.2019.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lasse Fjeldgaard, den 04.01.2019.
Tiltrådte:
Jens Jørgen Madsen, den 04.01.2019, Knud Lindberg Sant, den 04.01.2019.
Erhvervsstyrelsen har modtaget spaltningsplan for den påtænkte spaltning af CVR-nummer: 17024280 ELTRONIC A/S (indskydende fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene ELTRONIC SOLUTION A/S, PJD A/S, PJD PRODUCTION PERFORMANCE A/S og CVR-nummer: 39967413 ELTRONIC FUELTECH A/S (modtagende).
Erhvervsstyrelsen har modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 17024280 ELTRONIC A/S og CVR-nummer: 39967413 ELTRONIC FUELTECH A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Stiftelsesdato: 23.10.2018.
Virkningsdato: 23.10.2018.
Seneste vedtægtsdato: 23.10.2018.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 500.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 35480463 ELTRONIC Group ApS, Kilde Alle 4, 8722 Hedensted, den 23.10.2018.
Bestyrelse:
Christian Møller Christensen (formand), den 23.10.2018, Lasse Fjeldgaard, den 23.10.2018, Lars Jensen, den 23.10.2018.
Direktion:
Mari-Louise Andreasen (adm. dir), den 23.10.2018.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse..
Revision:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Herredsvej 32, 7100 Vejle, den 23.10.2018.
Første regnskabsår:
23.10.2018 - 31.10.2019.
Regnskabsår:
01.11 - 31.10.
Formål:
Selskabets formål er at drive handel og udvikling af systemer til navnlig marineindustrien og beslægtede industrier samt artikler i tilknytning hertil.
1 registered in CVR.
P-number 1024071207Kilde Alle 2, 8722 Hedensted