CVR 39457296Public limited company (A/S)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)Secondary industries: Udlejning af erhvervsejendomme (682040), Investering for egen regning (649910)København ØFounded 3 Apr 2018
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about PFA DK Ejendomme Høj A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexRevenue
104.3M
DKK, annual report 2025
+82% on 2024
Result
+230.7M
DKK, annual report 2025
Equity
3.3B
DKK, annual report 2025
PFA PENSION, FORSIKRINGSAKTIESELSKAB.CVR 13594376, 100% of capital and votes, since 3 Apr 2018
Rikke Schmith Kampmannsince 1 Dec 2023
CVR 13594376100% of capital and votessince 3 Apr 2018
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
Ultimate controller
CVR 22438018Public limited company (A/S)
Holds 100% of capital and votes in PFA PENSION, FORSIKRINGSAKTIESELSKAB., since 4 Jun 2002
Holding company
PFA PENSION, FORSIKRINGSAKTIESELSKAB.
CVR 13594376Public limited company (A/S)
Holds 100% of capital and votes in PFA DK Ejendomme Høj A/S, since 3 Apr 2018
This company
PFA DK Ejendomme Høj A/S
CVR 39457296
6 Danish companies.
SubsidiaryCVR 39685361100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 39683741100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 32350321100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 17149512100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 3708718190% to under 100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 3708545690% to under 100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for PFA DK Ejendomme Høj A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 37082945100% of capital and votes31 Jan 2020 to 21 Nov 2025
CVR 33763379100% of capital and votes3 Apr 2018 to 15 Apr 2021
CVR 36016345100% of capital and votes3 Apr 2018 to 1 Oct 2020
1 Dec 2023 to 5 Nov 2026.
3 Apr 2018 to 5 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | Not reported | Not reported | 9,280 | 57,292 | 104,270 |
| Operating profit | +806,001 | -200,341 | -126,274 | +25,563 | +260,644 |
| Result for the year | +802,729 | -218,208 | -193,712 | -31,877 | +230,739 |
| Equity | 3,638,411 | 4,313,045 | 2,766,491 | 2,979,614 | 3,255,353 |
| Total assets | 5,116,573 | 4,571,752 | 4,038,129 | 4,060,647 | 4,367,185 |
| Employees (average) | 0 | 0 | Not reported | Not reported | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reported | Not reported | n.m.note 1 | 517.4% | 82% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | Not reported | Not reported | -1,360.7% | 44.6% | 250% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 1,110,870 | -70 | 965,338 | 1,028,079 | 1,053,881 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 17.2% | -3.5%note 2 | -2.5%note 2 | 0.5%note 2 | 6.3% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 869,562 | 644,172 | 342,839 | 0 | Not reportednote 3 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reported | Not reported | 3,694.4% | 0% | Not reportednote 3 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions.
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 23 Mar 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 12 Mar 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 22 Mar 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 23 Mar 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 28 Mar 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
12 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 37082945 PFA Nordhavn ApS, der samtidigt er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 39457296 PFA DK Ejendomme Høj A/S (fortsættende) og CVR-nummer: 37082945 PFA Nordhavn ApS (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 39457296 PFA DK Ejendomme Høj A/S og CVR-nummer: 37082945 PFA Nordhavn ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 05.03.2024.
Tiltrådte:
CVR-NR. 30700228 EY Godkendt Revisionspartnerselskab, Dirch Passers Allé 36, 2000 Frederiksberg, den 05.03.2024.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Dorthe Bundgaard, den 01.12.2023, Anders Damgaard, den 01.12.2023, Koncerninvesteringsdirektør Kasper Ahrndt Lorenzen, (formand), den 01.12.2023.
Tiltrådte:
Vibeke Bodi, den 01.12.2023, Michael Hansen, den 01.12.2023, Peter Kenneth Morgan, (formand), den 01.12.2023.
Direktion:
Bestyrelse:
Fratrådte:
Group CEO Allan Polack, den 07.03.2022.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Koncerninvesteringsdirektør Kasper Ahrndt Lorenzen, den 24.06.2020, Group CEO Allan Polack, (formand), den 24.06.2020.
Tiltrådte:
Koncerninvesteringsdirektør Kasper Ahrndt Lorenzen, (formand), den 24.06.2020, Group CEO Allan Polack, den 24.06.2020.
Vedtægter ændret: 08.03.2019
Til Erhvervsstyrelsens registrering af den 04.04.2018: Kapitalen er indskudt til kurs 218.430,40.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anders Damgaard, (formand), den 07.12.2018, Group CEO Allan Polack, den 07.12.2018.
Tiltrådte:
Anders Damgaard, den 07.12.2018, Group CEO Allan Polack, (formand), den 07.12.2018.
Ny adresse: c/o PFA Pension, forsikringsaktieselskab, Sundkrogsgade 4, 2100 København Ø
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning.
Virksomheden er d. 03.04.2018 opstået efter spaltning. Aktiver og gæld er overdraget fra CVR-nummer: 20653280 PFA EJENDOMME A/S.
Seneste vedtægtsdato: 03.04.2018.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt ved spaltning kr. 500.000,00 til kurs 219.358,20, fuldt indbetalt.
Bestyrelse:
Anders Damgaard, (formand), 2100 København Ø, den 03.04.2018, Dorthe Bundgaard, 1424 København K, den 03.04.2018, Group CEO Allan Polack, 2900 Hellerup, den 03.04.2018.
Direktion:
Direktør Michael Bruhn, 4030 Tune, den 03.04.2018.
Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med en direktør, af bestyrelsens formand i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse..
Revision:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 03.04.2018.
Første regnskabsår:
01.01.2018 - 31.12.2018.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at investere, eje og drive erhvervsejendomme i Danmark, herunder foretage køb, salg og projektudvikling i forbindelse hermed. Dette sker enten direkte eller indirekte gennem erhvervelse af kapitalandele i andre virksomheder, herunder i ejendomsfonde eller andre lignende virksomheder med hjemsted i Danmark.
1 registered in CVR.
P-number 1023489267Sundkrogsgade 4, 2100 København Ø