CVR 39238691Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)Odense SFounded 12 Jan 2018
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Topcap Budweg Caliper ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
454
Annual report 2025, average
Revenue
427.4M
DKK, annual report 2025
+9.5% on 2024
Result
+2.5M
DKK, annual report 2025
Equity
205.6M
DKK, annual report 2025
BBB Industries, LLC100% of capital and votes, since 31 Mar 2022
Steven Brian Mesaricksince 1 Apr 2022
100% of capital and votesclass A & Bsince 31 Mar 2022
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 3918416890% to under 100% of capital and votesclass Anotified 31 Mar 202212 Jan 2018 to 31 Mar 2022
1 Danish company, which own 1 more one level down.
Subsidiary or joint ventureCVR 3923877250% to under 66.7% of capital and votes
SubsidiaryCVR 79132217100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Topcap Budweg Caliper ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
12 Jan 2018 to 8 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | Not reported | Not reported | Not reported | 390,298 | 427,430 |
| Gross profit | 70,941 | 52,909 | 83,130 | Not reported | Not reported |
| Operating profit | +32,345 | +10,811 | +29,916 | +43,980 | Not reported |
| Result for the year | +19,474 | +4,558 | +14,264 | +21,588 | +2,544 |
| Equity | 178,354 | 167,800 | 183,804 | 206,265 | 205,585 |
| Total assets | 253,175 | 230,885 | 433,561 | 496,291 | 523,034 |
| Employees (average) | 141 | 144 | 255 | 332 | 454 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reported | Not reported | Not reported | 31.6% | 9.5% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | Not reported | Not reported | Not reported | 11.3% | 7.2%note 1 |
| EBITDA | 42,049 | 22,894 | 45,715 | 62,521 | Not reportednote 2 |
| EBITDA margin | Not reported | Not reported | Not reported | 16% | Not reportednote 2 |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 1.4% | 2.1% | 77.1% | 30.2% | 36.8% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -10,756 | 1,992 | 19,505 | -8,658 | 87,567 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | 0.1x | 0.4x | Net cash | Not reportednote 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 13.6% | 5%note 3 | 11.9% | 16.4% | 8.5%note 4 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 5,550 | 5,425 | 12,635 | 6,607 | 12,090note 5 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reported | Not reported | Not reported | 1.7% | 2.8%note 5 |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 102.6% | -35%note 3 | 287.8% | 63.4% | Not reportednote 6 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -10,756 | 1,992 | 158,039 | 124,718 | 224,639 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 1 Jul 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 8 Jul 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 1 Jul 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 4 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 7 Mar 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 8 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
9 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 79132217 TERREPOWER DENMARK A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene TERREPOWER A/S, BBB Industries Denmark A/S, Budweg Caliper A/S, CVR-nummer: 35533222 BUDWEG CHINA ApS (ophørende), CVR-nummer: 39238772 Caphold Budweg Caliper ApS (ophørende) og CVR-nummer: 39238691 Topcap Budweg Caliper ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 79132217 TERREPOWER DENMARK A/S, CVR-nummer: 35533222 BUDWEG CHINA ApS, CVR-nummer: 39238772 Caphold Budweg Caliper ApS og CVR-nummer: 39238691 Topcap Budweg Caliper ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Revision:
Fratrådte:
RSM DANMARK STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 11.11.2025.
Tiltrådte:
CVR-NR. 30700228 EY Godkendt Revisionspartnerselskab, Cortex Park Vest 3, 3. 1, 5230 Odense M, den 11.11.2025.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 28.11.2022.
Tiltrådte:
CVR-NR. 25492145 RSM DANMARK STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Birkemose Allé 39, 1., 6000 Kolding, den 28.11.2022.
Vedtægter ændret: 01.04.2022
Direktion:
Fratrådte:
Erik Balleby Jensen, den 01.04.2022, Ulrik Nicolai Jungersen, den 01.04.2022, Henrik Normann, den 01.04.2022.
Tiltrådte:
Steven Brian Mesarick, den 01.04.2022.
Selskabet tegnes af en direktør.
Vedtægter ændret: 16.02.2022
Formål ændret: Selskabets formål er at eje anparter i Caphold Budweg Caliper ApS.
Revision:
Fratrådte:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 23.09.2020.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Tværkajen 5, 5000 Odense C, den 23.09.2020.
Vedtægter ændret: 19.02.2018
Nyt navn: Topcap Budweg Caliper ApS
Ny adresse: Industrivej 10, Hjallese, 5260 Odense S
Ny kommune: Odense
Vedtægter ændret: 31.01.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.01.2018.
kr. 900.000,00, indbetalt kontant, kurs 10.527,78.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.000.000,00.
Stiftelsesdato: 12.01.2018.
Virkningsdato: 12.01.2018.
Seneste vedtægtsdato: 12.01.2018.
Kapital:
kr. 100.000,00.
Kapitalklasser: Ja
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 100.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stiftere:
CVR-NR. 39170469 Capidea Founding Invest III ApS, Store Kongensgade 118, 1. th, 1264 København K, den 12.01.2018, CVR-NR. 39170485 Capidea Invest III ApS, Store Kongensgade 118, 1. th, 1264 København K, den 12.01.2018, CVR-NR. 39184168 Capidea Kapital III K/S, Store Kongensgade 118, 1. th, 1264 København K, den 12.01.2018.
Direktion:
Erik Balleby Jensen, den 12.01.2018, Ulrik Nicolai Jungersen, den 12.01.2018, Henrik Normann, den 12.01.2018.
Selskabet tegnes af to direktionsmedlemmer i forening..
Revision:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 12.01.2018.
Første regnskabsår:
12.01.2018 - 31.12.2018.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at eje anparter i CapHold B ApS.
1 registered in CVR.
P-number 1023237446Industrivej 10, 5260 Odense S