CVR 39072793Public limited company (A/S)Ikke-finansielle holdingselskaber (642020)SilkeborgFounded 2 Nov 2017
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Eniig Holding A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
263
CVR registry, 2020
Gross profit
-48K
DKK, annual report 2021
Result
+64.8M
DKK, annual report 2021
Equity
77.6M
DKK, annual report 2021
Norlys a.m.b.a.CVR 26382645, 100% of capital and votes, until 31 Jan 2023
Gert Vinther Jørgensenuntil 31 Jan 2023
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 26382645100% of capital and votes2 Nov 2017 to 31 Jan 2023
Eniig Holding A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Eniig Holding A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 2421100250% to under 66.7% of capital and votes31 May 2018 to 31 Jan 2023
CVR 3054870115% to under 20% of capital and votes1 Jan 2018 to 29 Jun 2020
CVR 33266081100% of capital and votes9 Jan 2019 to 1 Jun 2020
CVR 21386073100% of capital and votes31 May 2018 to 1 Jun 2020
CVR 3000634850% to under 66.7% of capital and votes8 Jan 2019 to 1 Jun 2020
CVR 4011452125% to under 33.3% of capital and votes8 Jul 2019 to 1 Jun 2020
CVR 3265346420% to under 25% of capital and votes1 Jan 2018 to 1 Jun 2020
CVR 2511835933.3% to under 50% of capital and votes1 Apr 2020 to 1 Jun 2020
CVR 34042462100% of capital and votes31 May 2018 to 1 Jun 2020
CVR 289624445% to under 10% of capital and 10% to under 15% of votes1 Jan 2018 to 1 Jun 2020
CVR 3782723166.7% to under 90% of capital and votes31 May 2018 to 1 Apr 2020
CVR 36423544100% of capital and votes31 May 2018 to 31 Dec 2019
CVR 31479274100% of capital and votes31 May 2018 to 10 Jan 2019
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
2 Nov 2017 to 5 Nov 2026.
May 2020, monthly: 263 employees, 255 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 244 | 244 | 240 | 243 | 239 | 235 | 234 | 243 | 244 | 244 | 242 | 238 | 237 | 240 | 242 | 246 | 247 | 244 | 244 | 249 | 254 | 249 | 259 | 262 | 267 | 260 | 261 | 263 | 263 |
| FTE | 228 | 229 | 223 | 221 | 225 | 220 | 219 | 224 | 228 | 228 | 227 | 226 | 222 | 225 | 229 | 230 | 230 | 229 | 224 | 229 | 233 | 221 | 247 | 250 | 250 | 253 | 249 | 254 | 255 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jan 2018 to May 2020.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest May 2020, published 18 Dec 2021. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | Not reported | 230,304 | 240,119 | 0 | Not reported |
| Gross profit | -10 | Not reported | Not reported | Not reported | -48 |
| Operating profit | Not reported | -79,647 | -219,986 | -35 | Not reported |
| Result for the year | -8 | +138,881 | -122,629 | +15,459 | +64,785 |
| Equity | 492 | 4,954,511 | 4,697,850 | 13,090 | 77,640 |
| Total assets | 502 | 6,251,954 | 6,353,199 | 41,624 | 77,945 |
| Employees (average) | Not reported | 227 | 233 | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reportednote 1 | n.m.note 2 | 4.3% | -100% | Not reported |
| EBIT margin (overskudsgrad) | Not reported | -34.6% | -91.6% | n.m.note 3 | Not reported |
| EBITDA | Not reportednote 4 | -56,444 | -137,207 | -35 | Not reportednote 4 |
| EBITDA margin | Not reported | -24.5% | -57.1% | n.m.note 3 | Not reported |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 5 | n.m.note 2 | 2.6% | -100% | Not reportednote 6 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -500note 7 | 497,252 | 242,913 | Not reportednote 8 | Not reportednote 8 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 9 | -2.3%note 10 | -3.3%note 10 | Not reportednote 8 | Not reportednote 8 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 11 | 63,774note 12 | Not reportednote 13 | Not reportednote 13 | Not reportednote 11 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reported | 27.7%note 12 | Not reportednote 13 | n.m.note 3 | Not reported |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -500note 7 | -515,110 | -2,102,166 | Not reportednote 8 | Not reportednote 8 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group. Not every period is a full year: 2017 covers 2 months (2 Nov to 31 Dec 2017). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 22 Apr 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 23 Apr 2021
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 1 May 2020
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 7 May 2019
Annual report 2017
2 Nov 2017 to 31 Dec 2017, published 18 May 2018
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
Demerger (Spaltning), as the demerged company (Indskydende selskab)
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
15 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 31.01.2023 opløst ved fusion med CVR-nummer: 25482190 Norlys Holding A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 25482190 Norlys Holding A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Fiberconnect A/S, Nordjysk Bredbånd A/S, SYD ENERGI HOLDING A/S, SE VIND A/S, SE SERVICE A/S og CVR-nummer: 39072793 Eniig Holding A/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 25482190 Norlys Holding A/S og CVR-nummer: 39072793 Eniig Holding A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 21.04.2022.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Jens Chr. Skous Vej 1, 8000 Aarhus C, den 21.04.2022.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning.
Aktiver og gæld er overdraget til CVR-nummer: 25482190 SYD ENERGI HOLDING A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget spaltningsplan for den påtænkte spaltning af CVR-nummer: 39072793 Eniig Holding A/S (indskydende fortsættende) og CVR-nummer: 25482190 SYD ENERGI HOLDING A/S (modtagende), der tillige driver virksomhed under navnene VEST ENERGI HOLDING A/S, Nyfors Holding A/S, Boe Energi A/S, Boe/HHE Energi Holding A/S, Ny Fors Holding A/S, Ny Forsyning Holding A/S, Nyforsyning Holding A/S, Nyfors Entreprise A/S, Boe Service A/S, Boe/HHE Entreprise A/S, Fiberconnect A/S, HHE Entreprise A/S, Nordjysk Bredbånd A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 39072793 Eniig Holding A/S og CVR-nummer: 25482190 SYD ENERGI HOLDING A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 25482190 SYD ENERGI HOLDING A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene VEST ENERGI HOLDING A/S, Nyfors Holding A/S, Boe Energi A/S, Boe/HHE Energi Holding A/S, Ny Fors Holding A/S, Ny Forsyning Holding A/S, Nyforsyning Holding A/S, Nyfors Entreprise A/S, Boe Service A/S, Boe/HHE Entreprise A/S, Fiberconnect A/S, HHE Entreprise A/S, Nordjysk Bredbånd A/S og CVR-nummer: 39072793 Eniig Holding A/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 25482190 SYD ENERGI HOLDING A/S og CVR-nummer: 39072793 Eniig Holding A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Hanne Bæk Olsen, den 09.09.2019.
Tiltrådte:
Jesper Barslund Jacobsen, den 09.09.2019, Jens Erik Platz, den 09.09.2019.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Martin Romvig Jensen, (formand), den 09.09.2019.
Tiltrådte:
Niels Duedahl, (formand), den 09.09.2019.
Direktion:
Fratrådte:
Jesper Barslund Jacobsen, den 09.09.2019.
Tiltrådte:
Gert Vinther Jørgensen, den 09.09.2019.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christian Greve, den 11.06.2019.
Tiltrådte:
Christian Greve, (næstformand), den 11.06.2019.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jens Jørn Justesen, den 08.05.2019, Arne Bo Larsen, den 08.05.2019, Jens Kristian Larsen, den 08.05.2019, Jan Skytte Pedersen, (næstformand), den 08.05.2019.
Tiltrådte:
Hanne Bæk Olsen, den 08.05.2019.
Vedtægter ændret: 31.05.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.05.2018.
kr. 500.000,00, indbetalt ved indskud af bestemmende kapitalpost, kurs 1.095.402,80.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.500.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning.
Aktiver og gæld er overdraget fra CVR-nummer: 34042462 Eniig Forsyning A/S.
Vedtægter ændret: 01.01.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.01.2018.
kr. 500.000,00, indbetalt ved spaltning, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.000.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jesper Barslund Jacobsen, (formand), den 01.01.2018, Direktør Bent Kristensen, den 01.01.2018, Hideo Sawahata, (næstformand), den 01.01.2018.
Tiltrådte:
Christian Greve, 9260 Gistrup, den 01.01.2018, Martin Romvig Jensen, (formand), 7860 Spøttrup, den 01.01.2018, Jens Jørn Justesen, 7870 Roslev, den 01.01.2018, Arne Bo Larsen, 8654 Bryrup, den 01.01.2018, Jens Kristian Larsen, 9640 Farsø, den 01.01.2018, Jan Skytte Pedersen, (næstformand), 8600 Silkeborg, den 01.01.2018.
Direktion:
Fratrådte:
Martin Romvig Jensen, (adm. dir), den 01.01.2018.
Tiltrådte:
Jesper Barslund Jacobsen, 7500 Holstebro, den 01.01.2018.
Erhvervsstyrelsen har modtaget spaltningsplan for den påtænkte spaltning af CVR-nummer: 34042462 Eniig Forsyning A/S (indskydende fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene TM NETWORKS A/S, ENERGIMIDT INFRASTRUKTUR A/S, EnergiMidt Udvikling A/S, Eniig Forsyning & Service A/S, EnergiMidt Forsyning & Service A/S og CVR-nummer: 39072793 Eniig Holding A/S (modtagende).
Erhvervsstyrelsen har modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 34042462 Eniig Forsyning A/S og CVR-nummer: 39072793 Eniig Holding A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Stiftelsesdato: 02.11.2017.
Virkningsdato: 02.11.2017.
Seneste vedtægtsdato: 02.11.2017.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 500.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 26382645 ENIIG a.m.b.a., Tietgensvej 4, 8600 Silkeborg, den 02.11.2017.
Bestyrelse:
Jesper Barslund Jacobsen (formand), den 02.11.2017, Hideo Sawahata (næstformand), den 02.11.2017, Direktør Bent Kristensen, den 02.11.2017.
Direktion:
Martin Romvig Jensen (adm. dir), den 02.11.2017.
Selskabet tegnes af den administrerende direktør i forening med bestyrelsesformanden eller næstformanden, eller af bestyrelsesformanden eller næstformanden i forening med 2 bestyrelsesmedlemmer, eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Papirfabrikken 26, 8600 Silkeborg, den 02.11.2017.
Første regnskabsår:
02.11.2017 - 31.12.2017.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at eje kapitalandele i andre virksomheder samt at levere serviceydelser til andre selskaber, herunder navnlig koncernforbundne selskaber, samt al virksomhed, som efter bestyrelsens vurdering har forbindelse dermed
8 registered in CVR.
P-number 1025161617Slet Parkvej 5, 8310 Tranbjerg J
P-number 1023068121Juelstrupparken 16, 9530 Støvring
P-number 1026122526Tietgensvej 4, 8600
P-number 1025161595Edison Park 1, 6715 Esbjerg N
P-number 1023068148Industrivej Nord 9, 7400 Herning
P-number 1023068105Over Bækken 6, 9000 Aalborg
P-number 1023068091Brårupvej 50, 7800 Skive
P-number 1023002384Tietgensvej 4, 8600 Silkeborg