CVR 38947664Private limited company (ApS)Udlejning af erhvervsejendomme (682040)ThistedFounded 20 Sep 2017
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Ejendomsselskabet Håndværkervej 3-7 ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
2
CVR registry, 2023
Gross profit
8.4M
DKK, annual report 2025
-1.2% on 2024
Result
+2.8M
DKK, annual report 2025
Equity
19.6M
DKK, annual report 2025
AZ Investments ApSCVR 44319632, 100% of capital and votes, since 6 Aug 2024
Søren Wittrup Lukassensince 3 Jul 2023
CVR 44319632100% of capital and votessince 6 Aug 2024
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 27912206100% of capital and votesnotified 9 Jul 201820 Sep 2017 to 4 Jul 2018
CVR 1512000250% to under 66.7% of capital and votesnotified 3 Jul 20234 Jul 2018 to 3 Jul 2023
CVR 26894859100% of capital and votesnotified 6 Aug 20243 Jul 2023 to 6 Aug 2024
CVR 2791225733.3% to under 50% of capital and votesnotified 3 Jul 20234 Jul 2018 to 3 Jul 2023
Ultimate controller
Holds 100% of capital and votes in SWL INVEST ApS, since 2 Nov 2001
Holding company
CVR 26317576Private limited company (ApS)
Holds 10% to under 15% of capital and 50% to under 66.7% of votes in AZ Investments ApS, since 6 Oct 2023
Holding company
CVR 44319632Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in Ejendomsselskabet Håndværkervej 3-7 ApS, since 6 Aug 2024
This company
Ejendomsselskabet Håndværkervej 3-7 ApS
CVR 38947664
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
20 Sep 2017 to 5 Nov 2026.
Jun 2023, monthly: 2 employees, 2 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jun 2019 to Jun 2023.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Jun 2023, published 21 Aug 2023. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 1,494 | 2,280 | 2,674 | 8,517 | 8,418 |
| Operating profit | +223 | +931 | +1,694 | +7,263 | +7,032 |
| Result for the year | -259 | +631 | +1,007 | +2,855 | +2,775 |
| Equity | 6,202 | 6,832 | 7,839 | 24,277 | 19,556 |
| Total assets | 14,813 | 19,843 | 21,068 | 133,419 | 122,417 |
| Employees (average) | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -7% | 52.6% | 17.3% | 218.5% | -1.2% |
| EBITDA | 936 | 1,672 | 2,158 | 8,517 | 8,418 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 62.6% | 73.3% | 80.7% | 100% | 100% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 100% | 0% | -50% | -100% | n.m.note 1 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -533 | 12,392 | 10,674 | 103,611 | 95,421 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | 7.4x | 4.9x | 12.2x | 11.3x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 7.9%note 2 | 5.8%note 3 | 6.9% | 7.5% | 4.5% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 722note 4 | 3,959note 5 | 2,983note 4 | 7,451note 4 | 0note 5 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 7,607 | 10,392 | 10,233 | 86,014 | 87,463 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 2 Apr 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 16 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 26 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 23 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 4 May 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
10 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning.
Aktiver og gæld er overdraget fra CVR-nummer: 76427011 Nordthy A/S.
Vedtægter ændret: 06.03.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 06.03.2025.
kr. 10.000,00, indbetalt ved spaltning, kurs 138.680,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 130.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget spaltningsplan for den påtænkte spaltning af CVR-nummer: 76427011 Nordthy A/S (indskydende fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Nordthy Biscuits, Østerild A/S og CVR-nummer: 38947664 Ejendomsselskabet Håndværkervej 3-7 ApS (modtagende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 76427011 Nordthy A/S og CVR-nummer: 38947664 Ejendomsselskabet Håndværkervej 3-7 ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med spaltningen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om spaltningen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Direktion:
Fratrådte:
Lars Oddershede Lukassen, den 06.10.2023.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 03.07.2023
Selskabet tegnes af en direktør
Formål ændret: Selskabets formål er investering i og udlejning af fast ejendom
Vedtægter ændret: 03.07.2023
Nyt navn: Ejendomsselskabet Håndværkervej 3-7 ApS
Ny adresse: Rubinvej 61, Østerild, 7700 Thisted
Ny kommune: Thisted
Direktion:
Fratrådte:
Jesper Fredberg Jensen, den 03.07.2023.
Tiltrådte:
Lars Oddershede Lukassen, den 03.07.2023, Søren Wittrup Lukassen, den 03.07.2023.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 03.07.2023.
Tiltrådte:
CVR-NR. 25492145 RSM DANMARK STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Thyparken 10, 7700 Thisted, den 03.07.2023.
Ny adresse: Lundbergsvej 10, 8400 Ebeltoft
Revision:
Fratrådte:
EY Godkendt Revisionspartnerselskab, den 28.04.2022.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Værkmestergade 2, 18., 8000 Aarhus C, den 28.04.2022.
Vedtægter ændret: 16.11.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 16.11.2021.
kr. 70.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 11.444,68.
Kapitalen udgør herefter kr. 120.000,00.
Direktion:
Fratrådte:
Vedtægter ændret: 22.06.2018
Nyt navn: Ejendomsselskabet Convert ApS
Direktion:
Fratrådte:
Lars Allan Thomassen, den 22.06.2018.
Formål ændret: Virksomhedens formål er investering og drift af ejendomme
Stiftelsesdato: 20.09.2017.
Virkningsdato: 20.09.2017.
Seneste vedtægtsdato: 20.09.2017.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 27912206 Danish Cannabis ApS, Møllerupvej 24, Møllerup, 8410 Rønde, den 20.09.2017.
Direktion:
Stig Gamborg, den 20.09.2017, Lars Allan Thomassen, den 20.09.2017.
Selskabet tegnes af 1 direktør.
Revision:
CVR-NR. 30700228 ERNST & YOUNG Godkendt Revisionspartnerselskab, Lysholt Allé 10, 7100 Vejle, den 20.09.2017.
Første regnskabsår:
20.09.2017 - 31.12.2018.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Virksomhedens formål er produktion, import, eksport og handel samt andre dermed efter direktionens skøn beslægtede formål.
2 registered in CVR.
P-number 1024848716Håndværkervej 3, 7700 Thisted
P-number 1022855065Rubinvej 61, 7700 Thisted