CVR 38861506Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)HaslevFounded 19 Jul 2017
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about OMOL Holding ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
-2.2M
DKK, annual report 2026
Result
-778K
DKK, annual report 2026
Equity
1.2B
DKK, annual report 2026
OMOL II Holding ApSCVR 38895931, 100% of capital and votes, since 17 Aug 2017
Peter Amstrup-Kappelsince 9 Nov 2020
CVR 38895931100% of capital and votesclass A, B, C, D, E, F, G, H, I, Jnotified 31 Dec 2025since 17 Aug 2017
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
66.7% to under 90% of capital, 33.3% to under 50% of votesclass D, E, F, G, B, C, H, Inotified 31 Dec 202519 Jul 2017 to 31 Dec 2025
CVR 2980772850% to under 66.7% of votesclass J17 Aug 2017 to 19 Nov 2019
CVR 4097433450% to under 66.7% of votesclass Jnotified 31 Dec 202520 Dec 2019 to 31 Dec 2025
Ultimate controller
Holds 90% to under 100% of capital and 100% of votes in OMOL II Holding ApS, since 17 Aug 2017
Holding company
CVR 38895931Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in OMOL Holding ApS, since 17 Aug 2017
This company
OMOL Holding ApS
CVR 38861506
14 Danish companies, which own 15 more one level down.
SubsidiaryCVR 27659659100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 20438509100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 44140853100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 36961090100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 25163109100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 36937777100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42142298100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 32835872100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42142352100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 38873458100% of capital and votes
CVR 4546359115% to under 20% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42142301100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42161764100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42152757100% of votes
SubsidiaryCVR 42155306100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42157805100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42142360100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4531986590% to under 100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4123547066.7% to under 90% of capital and votes
CVR 3878072720% to under 25% of capital and votes
SubsidiaryCVR 3609079066.7% to under 90% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4360851766.7% to under 90% of capital and votes
CVR 3878072733.3% to under 50% of capital and votes
CVR 39711249100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for OMOL Holding ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 37363448100% of capital and votes19 Jul 2017 to 31 Dec 2025
CVR 34576963100% of capital and 25% to under 33.3% of votes1 Oct 2020 to 31 Dec 2025
CVR 32835937100% of capital and votes19 Jul 2017 to 17 Dec 2025
CVR 32356001100% of capital and votes19 Jul 2017 to 17 Dec 2025
CVR 4369283610% to under 15% of capital and votes20 Jan 2023 to 26 Jan 2023
19 Jul 2017 to 4 Nov 2026.
19 Jul 2017 to 4 Nov 2026.
| Metric | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -113 | -1,047 | -1,818 | -2,785 | -2,163 |
| Result for the year | +87,172 | +1,443,638 | +23,949 | -827,189 | -778 |
| Equity | 248,036 | 2,014,199 | 2,098,212 | 1,286,194 | 1,155,677 |
| Total assets | 1,124,371 | 2,922,369 | 3,021,569 | 3,069,314 | 1,734,280 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -1note 1 | -142,396note 1 | -155,041note 1 | -48,666 | -55,114 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 0%note 2 | -0.1%note 2 | -0.1%note 2 | -0.1%note 3 | -0.1%note 4 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 0note 5 | 0note 5 | 0note 5 | 0note 5 | 0note 5 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 795,381note 1 | 595,705note 1 | 573,236note 1 | 1,415,349 | -322,067 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement: included in the group's (ÅRL § 86, stk. 4).
Annual report 2026
1 Jul 2025 to 30 Jun 2026, published 12 Oct 2026
Annual report 2025
1 Jul 2024 to 30 Jun 2025, published 22 Dec 2025
Annual report 2024
1 Jul 2023 to 30 Jun 2024, published 25 Oct 2024
Annual report 2023
1 Jul 2022 to 30 Jun 2023, published 28 Dec 2023
Annual report 2022
1 Jul 2021 to 30 Jun 2022, published 13 Oct 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
12 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 32835937 BREGENTVED CLEANTECH SYSTEMS ApS og CVR-nummer: 32356001 TELOS ENERGY ApS, der samtidigt er opløst.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christian Georg Peter Moltke, (formand), den 27.06.2025.
Tiltrådte:
Jens Blomgren-Hansen, (formand), den 27.06.2025, Christian Georg Peter Moltke, den 27.06.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anders Dolmer, (formand), den 06.05.2025, Christian Georg Peter Moltke, den 06.05.2025.
Tiltrådte:
Erik Holst Jørgensen, den 06.05.2025, Christian Georg Peter Moltke, (formand), den 06.05.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Otto Joachim Peter Moltke, den 27.06.2022.
Ny adresse: Koldinghus Alle 1B, Bregentved, 4690 Haslev
Vedtægter ændret: 09.11.2020
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anders Dolmer, den 09.11.2020, Christian Georg Peter Moltke, (formand), den 09.11.2020.
Tiltrådte:
Anders Dolmer, (formand), den 09.11.2020, Christian Georg Peter Moltke, den 09.11.2020, Otto Joachim Peter Moltke, den 09.11.2020.
Direktion:
Fratrådte:
Anders Dolmer, den 09.11.2020.
Tiltrådte:
Peter Amstrup-Kappel, (adm. dir), den 09.11.2020.
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden og en direktør i forening, eller 2 bestyrelsesmedlemmer iforening eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 25.03.2020.
Tiltrådte:
CVR-NR. 30700228 ERNST & YOUNG Godkendt Revisionspartnerselskab, Dirch Passers Allé 36, 2000 Frederiksberg, den 25.03.2020.
Virksomheden er omregistreret fra Iværksætterselskab til Anpartsselskab
Vedtægter ændret: 02.03.2020
Nyt navn: OMOL Holding ApS
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 02.03.2020.
kr. 36.000,00, indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 40.000,00.
Vedtægterne er yderligere ændret, idet at selskabskapitalen er opdelt i kapitalklasser.
Vedtægter ændret: 17.08.2017
Kapitalklasser: Ja
Vedtægter ændret: 17.08.2017
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en spaltningsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende virksomheder må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Virksomheden er d. 19.07.2017 opstået efter spaltning. Aktiver og gæld er overdraget fra CVR-nummer: 29808015 GOMOL HOLDING ApS, der samtidigt er opløst.
Seneste vedtægtsdato: 19.07.2017.
Kapital:
kr. 4.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt ved spaltning kr. 4.000,00 til kurs 105,48, fuldt indbetalt.
Bestyrelse:
Christian Georg Peter Moltke, (formand), 4690 Haslev, den 19.07.2017, Anders Dolmer, 4690 Haslev, den 19.07.2017.
Direktion:
Anders Dolmer, 4690 Haslev, den 19.07.2017.
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden alene eller af alle bestyrelsesmedlemmer i forening.
Revision:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 19.07.2017.
Første regnskabsår:
01.07.2016 - 30.06.2017.
Regnskabsår:
01.07 - 30.06.
Formål:
Selskabets formål er at eje kapitalandele i underliggende datterselskaber og associerede selskaber, samt dermed beslægtet virksomhed og investeringsvirksomhed i øvrigt.
1 registered in CVR.
P-number 1022753971Koldinghus Alle 1, 4690 Haslev