CVR 38669575Public limited company (A/S)Engroshandel med øl, mineralvand, frugt- og grøntsagssaft (463410)LystrupFounded 26 May 2017
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Cult A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2019
Gross profit
39.5M
DKK, annual report 2018
+25.3% on 2017
Result
+10.7M
DKK, annual report 2018
Equity
48.9M
DKK, annual report 2018
BEV.CON ApSCVR 31777704, 100% of capital and votes, until 30 Apr 2019
Lars Jensenuntil 30 Apr 2019
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 31777704100% of capital and votes26 May 2017 to 30 Apr 2019
Cult A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Cult A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 31065054100% of capital and votes16 Mar 2018 to 12 Oct 2018
CVR lists no current officers for this company.
26 May 2017 to 5 Nov 2026.
Q3 2019, quarterly: 0 employees, 9 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Q2 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | Q3 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 70 | 3 | 67 | 72 | 64 | 58 | 65 | 53 | 56 | 63 | 67 | 63 | 65 | 58 | 52 | 53 | 45 | 40 | 34 | 35 | 33 | 30 | 29 | 0 |
| FTE | 15 | 1 | 52 | 51 | 51 | 50 | 47 | 44 | 44 | 45 | 46 | 46 | 45 | 45 | 41 | 41 | 38 | 34 | 33 | 32 | 31 | 28 | 27 | 9 |
| Series | Quarterly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Quarterly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Quarterly Q2 2017 and Q3 2019; monthly Jul 2017 to Apr 2019.
Latest Q3 2019, published 2 Jan 2020. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2016 | 2017 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Gross profit | 30,814 | 31,539 | 39,525 |
| Operating profit | +7,391 | +1,749 | +14,279 |
| Result for the year | +6,245 | -4,658 | +10,747 |
| Equity | 68,242 | 48,191 | 48,938 |
| Total assets | 92,707 | 85,787 | 84,442 |
| Employees (average) | 40 | 48 | 43 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 26.6% | -22.9% | 25.3% |
| EBITDA | 8,724 | 3,223 | 15,561 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 28.3% | 10.2% | 39.4% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | -14.9% | 9.1% | -10.4% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -4,360 | -8,296 | -34,790 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | Net cash | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 9.5% | 2.5%note 1 | 40.4% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 1,348 | 763note 2 | 2,333note 2 |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 43.7% | Not reported | Not reported |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -48,597 | -29,770 | -33,427 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
8 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 30.04.2019 opløst ved fusion med CVR-nummer: 41956712 ROYAL UNIBREW A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 41956712 ROYAL UNIBREW A/S (fortsættende), CVR-nummer: 31777704 BEV.CON ApS (ophørende) og CVR-nummer: 38669575 Cult A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene CULT SCANDINAVIA A/S, CULT Production & Distribution A/S, CULT World A/S.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 41956712 ROYAL UNIBREW A/S, CVR-nummer: 31777704 BEV.CON ApS og CVR-nummer: 38669575 Cult A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Claus Slot Krøyer, den 28.02.2019, Carsten Stokholm Mikkelsen, den 28.02.2019, Brian Sørensen, (formand), den 28.02.2019.
Tiltrådte:
Lars Jensen, den 28.02.2019, Patrick Plucnar, den 28.02.2019, Johannes Fredericus Christiaan Savonije, (formand), den 28.02.2019.
Direktion:
Fratrådte:
Henrik Næsted Overgaard, den 28.02.2019.
Tiltrådte:
Lars Jensen, den 28.02.2019.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 28.02.2019.
Tiltrådte:
CVR-NR. 25578198 KPMG P/S, Dampfærgevej 28, 2100 København Ø, den 28.02.2019.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 26283876 CULT WORLD ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 16.03.2018
Nyt binavn: CULT World A/S
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 16.03.2018.
kr. 5.000,00, indbetalt ved fusion, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 505.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 38669575 Cult A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene CULT SCANDINAVIA A/S, CULT Production & Distribution A/S og CVR-nummer: 26283876 CULT WORLD ApS (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 38669575 Cult A/S og CVR-nummer: 26283876 CULT WORLD ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning.
Virksomheden er d. 26.05.2017 opstået efter spaltning. Aktiver og gæld er overdraget fra CVR-nummer: 21072885 CULT A/S, der samtidigt er opløst.
Binavne: CULT SCANDINAVIA A/S, CULT Production & Distribution A/S.
Seneste vedtægtsdato: 26.05.2017.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt ved spaltning kr. 500.000,00 til kurs 12.368,75, fuldt indbetalt.
Bestyrelse:
Brian Sørensen, (formand), 8250 Egå, den 26.05.2017, Claus Slot Krøyer, 8000 Aarhus C, den 26.05.2017, Carsten Stokholm Mikkelsen, den 26.05.2017.
Direktion:
Henrik Næsted Overgaard, 8260 Viby J, den 26.05.2017.
Selskabet tegnes af direktøren i forening med bestyrelsesformanden eller af den samlede bestyrelse..
Revision:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Værkmestergade 2, 18., 8000 Aarhus C, den 26.05.2017.
Første regnskabsår:
01.01.2016 - 31.12.2016.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er produktion og salg af læskedrikke og dermed beslægtede formål.
1 registered in CVR.
P-number 1022474495Lægårdsvej 24, 8520 Lystrup