CVR 38636669Private limited company (ApS)IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter (631000)København KFounded 11 May 2017
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Infare I ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
CVR registry, 2024
Gross profit
-56K
DKK, annual report 2025
-2.7M on 2024
Result
+13M
DKK, annual report 2025
Equity
95.1M
DKK, annual report 2025
Revelstoke Danish BidCo ApSCVR 44199726, 100% of capital and votes, until 18 Aug 2026
Nils Gelbjerg-Hansenuntil 18 Aug 2026
Jesper Frimodtuntil 18 Aug 2026
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2555905310% to under 15% of capital, 15% to under 20% of votesclass B, C, Dnotified 28 Jul 202311 May 2017 to 28 Jul 2023
CVR 3862859315% to under 20% of capital, 20% to under 25% of votesclass B, C, Dnotified 28 Jul 202311 May 2017 to 28 Jul 2023
CVR 386287555% to under 10% of capital, 10% to under 15% of votesclass B, C, Dnotified 28 Jul 202311 May 2017 to 28 Jul 2023
CVR 44199726100% of capital and votesclass A, B, C og D28 Jul 2023 to 18 Aug 2026
50% to under 66.7% of capital and votesclass A, B, Dnotified 30 Aug 201911 May 2017 to 28 Jul 2023
Infare I ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Infare I ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 38636855100% of capital and votes11 May 2017 to 18 Aug 2026
CVR 25525639100% of capital and votes11 May 2017 to 11 May 2017
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
11 May 2017 to 6 Nov 2026.
Nov 2024, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 2 | 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 3 | 2 | 2 | 3 | 2 | 3 | 2 | 4 | 3 | 5 | 4 | 3 | 4 | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| FTE | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly May 2017 to Nov 2024.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Nov 2024, published 22 Jan 2025. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 86,123 | 99,977 | 103,985 | 2,680 | -56 |
| Operating profit | +4,535 | +12,370 | +14,443 | +1,116 | Not reported |
| Result for the year | +2,867 | +9,045 | +10,728 | +31,734 | +13,003 |
| Equity | 210,968 | 220,079 | 100,160 | 100,076 | 95,079 |
| Total assets | 257,468 | 265,934 | 158,979 | 102,083 | 96,222 |
| Employees (average) | 91 | 92 | 91 | 1 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 1.4% | 7.7% | 4% | -42.7% | -102.1% |
| EBITDA | 47,797 | 48,795 | 50,468 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 55.5% | 48.8% | 48.5% | Not reportednote 1 | n.m.note 2 |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 1.1% | 1.1% | -1.1% | -50% | -100% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -102,095 | -122,934 | -42,939 | -698note 3 | -633note 3 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | Net cash | Net cash | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 2.9%note 4 | 8.6% | 12.4% | 0.9%note 3 | -0.1%note 5 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 8,605 | 10,748 | 9,093 | Not reportednote 6 | Not reportednote 6 |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 76%note 4 | 70.1% | 117.3% | Not reported | Not reported |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 8 Jul 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 1 Jul 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 7 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 27 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 28 Jun 2022
Infare I ApS has changed ownership. A new strategy and new needs can be expected.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 1 Jan 2027.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
19 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 18.08.2026 opløst ved fusion med CVR-nummer: 25525639 INFARE SOLUTIONS A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 25525639 INFARE SOLUTIONS A/S (fortsættende), CVR-nummer: 38636669 Infare I ApS (ophørende) og CVR-nummer: 38636855 Infare II ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 25525639 INFARE SOLUTIONS A/S, CVR-nummer: 38636669 Infare I ApS og CVR-nummer: 38636855 Infare II ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Martin Mosebo Christensen, den 01.01.2026, Philip Callow, (formand), den 01.01.2026.
Tiltrådte:
Jesper Frimodt, den 01.01.2026, Filip Filipov, (formand), den 01.01.2026.
Direktion:
Fratrådte:
Martin Mosebo Christensen, den 01.01.2026.
Tiltrådte:
Jesper Frimodt, (adm. dir), den 01.01.2026.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 25525639 INFARE SOLUTIONS A/S (fortsættende), CVR-nummer: 38636855 Infare II ApS (ophørende) og CVR-nummer: 38636669 Infare I ApS (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 25525639 INFARE SOLUTIONS A/S, CVR-nummer: 38636855 Infare II ApS og CVR-nummer: 38636669 Infare I ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Ny adresse: Bredgade 6, 1260 København K
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 15.09.2025.
Tiltrådte:
CVR-NR. 25578198 KPMG P/S, Dampfærgevej 28, 2100 København Ø, den 15.09.2025.
Vedtægter ændret: 10.10.2023
Vedtægter ændret: 28.07.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lars-Erik Houmann Christensen, den 28.07.2023, Søren Leth Truelsen, den 28.07.2023, Anders Berger, den 28.07.2023, Daniel Konrad Mytnik, den 28.07.2023, Harald Eisenächer, den 28.07.2023, Ian Wheeler, (formand), den 28.07.2023, Niclas Gabran, den 28.07.2023.
Tiltrådte:
Martin Mosebo Christensen, den 28.07.2023, Nils Gelbjerg-Hansen, den 28.07.2023, Matthew Plose, den 28.07.2023, Philip Callow, (formand), den 28.07.2023.
Selskabet tegnes af en direktør og bestyrelsesformanden i forening, af et bestyrelsesmedlem og bestyrelsesformanden i forening eller af tre bestyrelsesmedlemmer i forening.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Harald Eisenächer, den 11.10.2021.
Direktion:
Tiltrådte:
Martin Mosebo Christensen, den 01.09.2021.
Direktion:
Fratrådte:
Mikkel Bønnelycke, den 31.05.2021.
Direktion:
Fratrådte:
Harald Eisenächer, den 09.02.2021.
Vedtægter ændret: 14.12.2020
Bestyrelse:
Fratrådte:
Otto Gernandt, den 14.12.2020.
Tiltrådte:
Anders Berger, den 14.12.2020.
Selskabet tegnes af Niclas Gabran i forening med Lars-Erik Houmann Christensen, Søren Leth Truelsen, eller Nils Gelbjerg-Hansen, af Anders Berger i forening med Lars-Erik Houmann Christensen, Søren Leth Truelsen, eller Nils Gelbjerg-Hansen, eller af Daniel Konrad Mytnik i forening med Lars-Erik Houmann Christensen, Søren Leth Truelsen, eller Nils Gelbjerg-Hansen.
Direktion:
Fratrådte:
Philip Christopher Schwarck, den 13.08.2019.
Direktion:
Fratrådte:
Karl Peter Kjær Freiesleben, den 12.06.2019.
Tiltrådte:
Mikkel Bønnelycke, den 12.06.2019.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Niclas Gabran (formand), den 07.02.2018.
Tiltrådte:
Ian Wheeler, (formand), den 07.02.2018, Niclas Gabran, den 07.02.2018.
Vedtægter ændret: 05.07.2017
Selskabet tegnes af Niclas Gabran i forening med Philip Christopher Schwarck, Karl Peter Kjær Freiesleben, Lars-Erik Houmann Christensen, Søren Leth Truelsen, eller Nils Gelbjerg-Hansen, af Otto Gernandt i forening med Philip Christopher Schwarck, Karl Peter Kjær Freiesleben, Lars-Erik Houmann Christensen, Søren Leth Truelsen, eller Nils Gelbjerg-Hansen, eller af Daniel Konrad Mytnik i forening med Philip Christopher Schwarck, Karl Peter Kjær Freiesleben, Lars-Erik Houmann Christensen, Søren Leth Truelsen, eller Nils Gelbjerg-Hansen..
Stiftelsesdato: 11.05.2017.
Virkningsdato: 11.05.2017.
Seneste vedtægtsdato: 11.05.2017.
Kapital:
euro 36.573,48.
Kapitalklasser: Ja
Indbetalingsmåde: Indbetalt ved indskud af bestemmende kapitalpost euro 21.573,48 til kurs 91.890,00, fuldt indbetalt.Indbetalt kontant euro 15.000,00 til kurs 91.890,00, fuldt indbetalt.
Stiftere:
Alef SEC Ltd, den 11.05.2017, CVR-NR. 25559053 Orion II ApS, Borgergade 14, 2., 1300 København K, den 11.05.2017, CVR-NR. 38628593 Orion I ApS, Borgergade 14, 2., 1300 København K, den 11.05.2017, CVR-NR. 38628755 Orion III P/S, Danneskiold-Samsøes Allé 55, 1434 København K, den 11.05.2017.
Bestyrelse:
Niclas Gabran (formand), den 11.05.2017, Lars-Erik Houmann Christensen, den 11.05.2017, Søren Leth Truelsen, den 11.05.2017, Daniel Konrad Mytnik, den 11.05.2017, Otto Gernandt, den 11.05.2017.
Direktion:
Karl Peter Kjær Freiesleben, den 11.05.2017, Nils Gelbjerg-Hansen, 1618 Chatel st Denis, Schweiz, Svejts, den 11.05.2017, Philip Christopher Schwarck, den 11.05.2017.
Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse..
Revision:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 11.05.2017.
Første regnskabsår:
01.01.2017 - 31.12.2017.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er (i) direkte eller indirekte at eje ejerandele i selskaber der driver handel, service og industri og anden dermed forbundet virksomhed og (ii) at levere management ydelser.
1 registered in CVR.
P-number 1022438219Bredgade 6, 1260 København K