CVR 38360507Public limited company (A/S)Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466900)Secondary industries: Fremstilling af elektriske motorer, generatorer og transformere (271100)Randers NVFounded 24 Jan 2017
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Multi-Wing Motors & Drives A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
13
CVR registry, 2024
Gross profit
4.9M
DKK, annual report 2023
-20.1% on 2022
Result
-3.2M
DKK, annual report 2023
Equity
3M
DKK, annual report 2023
MULTI-WING GROUP A/SCVR 31184843, 100% of capital and votes, until 1 Aug 2024
Jens Bang Amdisenuntil 1 Aug 2024
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 33573766100% of capital and votesnotified 30 Mar 202224 Jan 2017 to 30 Mar 2022
CVR 31184843100% of capital and votes29 Apr 2022 to 1 Aug 2024
CVR 43177907100% of capital and votesnotified 29 Apr 202230 Mar 2022 to 29 Apr 2022
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
24 Jan 2017 to 7 Nov 2026.
Jul 2024, monthly: 13 employees, 13 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | 5 | 5 | 4 | 6 | 7 | 6 | 6 | 7 | 7 | 9 | 10 | 11 | 11 | 12 | 11 | 13 | 12 | 13 | 13 | 13 | 13 | 14 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
| FTE | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 8 | 9 | 11 | 11 | 11 | 11 | 13 | 11 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jan 2020 to Jul 2024.
Latest Jul 2024, published 20 Sep 2024. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 203 | 2,072 | 2,705 | 6,092 | 4,867 |
| Operating profit | Not reported | Not reported | +1,473 | +2,953 | -3,760 |
| Result for the year | +193 | +158 | +1,240 | +3,139 | -3,205 |
| Equity | 382 | 534 | 2,149 | 5,287 | 3,036 |
| Total assets | 4,332 | 5,170 | 8,655 | 8,349 | 13,046 |
| Employees (average) | Not reported | 0 | 0 | 3 | 11 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 59% | 922.5% | 30.5% | 125.2% | -20.1% |
| EBITDA | 203note 1 | 413note 1 | 1,473 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 100%note 1 | 19.9%note 1 | 54.4% | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 | 50% | 266.7% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -1,046 | -4,310 | -2,107 | -4,847 | -5,231note 4 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cash | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | n.m.note 5 | n.m.note 5 | n.m.note 5 | 955.2% | n.m.note 5 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 37note 6 | 20note 6 | Not reportednote 7 | Not reportednote 7 | Not reportednote 7 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -998 | -4,251 | -2,240 | -5,008 | -6,744note 4 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 13 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 6 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 29 Apr 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 15 Feb 2021
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 4 Jun 2020
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
14 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 01.08.2024 opløst ved fusion med CVR-nummer: 11959598 MULTI-WING INTERNATIONAL A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 11959598 MULTI-WING INTERNATIONAL A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene MULTI-WING A/S, MULTI-WING DANMARK A/S, F.S. ANDERSEN A/S, CVR-nummer: 38360507 Multi-Wing Motors & Drives A/S (ophørende) og CVR-nummer: 30071204 WIND DYNAMIC ApS (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 11959598 MULTI-WING INTERNATIONAL A/S, CVR-nummer: 38360507 Multi-Wing Motors & Drives A/S og CVR-nummer: 30071204 WIND DYNAMIC ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jens Bang Amdisen, den 11.06.2024, Lisbeth Tonsberg, den 11.06.2024.
Tiltrådte:
Peter Klovgaard-Jørgensen, den 11.06.2024, Morten Knudsen, den 11.06.2024.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jens Schmidt Antonsen, den 14.05.2024.
Tiltrådte:
Lisbeth Tonsberg, den 14.05.2024.
Revision:
Fratrådte:
DANSK REVISION RANDERS, GODKENDT REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 01.05.2022.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 01.05.2022.
Vedtægter ændret: 03.05.2022
Nyt navn: Multi-Wing Motors & Drives A/S
Direktion:
Fratrådte:
Mark Kristensen, den 29.04.2022.
Tiltrådte:
Jens Bang Amdisen, den 29.04.2022.
Vedtægter ændret: 29.04.2022
Nyt navn: Multi-Wing Motors & Drivers A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kjeld Hellegaard, den 29.04.2022, Kasper Thordahl Kronborg, den 29.04.2022, Kaspar Mikkelsen, den 29.04.2022, Bjarne Olesen, (formand), den 29.04.2022.
Tiltrådte:
Jens Schmidt Antonsen, den 29.04.2022, Jesper Bernhoft, (formand), den 29.04.2022.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem, eller af 2 medlemmer af bestyrelsen i forening, eller af den samlede bestyrelse.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Hans Kurt Søndergaard, den 18.08.2021.
Tiltrådte:
Kasper Thordahl Kronborg, den 18.08.2021.
Vedtægter ændret: 01.03.2021
Kapital: kr. 500.000,00, delvist indbetalt. Tidligere kapital er nu fuldt indbetalt.
Direktion:
Fratrådte:
Jens Bang Amdisen, den 01.03.2021, Kaspar Mikkelsen, den 01.03.2021.
Tiltrådte:
Mark Kristensen, den 01.03.2021.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med Jens Bang Amdisen, af en direktør i forening med Kaspar Mikkelsen, af Jens Bang Amdisen og Kaspar Mikkelsen eller af alle bestyrelsesmedlemmer i forening.
Ny adresse: Normansvej 1, 8920 Randers NV
Revision:
Fratrådte:
LDM REVISION. REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, den 16.11.2018.
Tiltrådte:
CVR-NR. 31778530 DANSK REVISION RANDERS, GODKENDT REVISIONSPARTNERSELSKAB, Tronholmen 5, 8960 Randers SØ, den 16.11.2018.
Vedtægter ændret: 16.11.2018
Bestyrelse:
Fratrådte:
Carl Christian Mikkelsen, den 16.11.2018, Kaspar Mikkelsen, (formand), den 16.11.2018.
Tiltrådte:
Kjeld Hellegaard, den 16.11.2018, Kaspar Mikkelsen, den 16.11.2018, Bjarne Olesen, (formand), den 16.11.2018, Hans Kurt Søndergaard, den 16.11.2018.
Direktion:
Tiltrådte:
Kaspar Mikkelsen, den 16.11.2018.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsesformanden, af en direktør i forening med to bestyrelsesmedlemmer eller af to direktører i forening..
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 19553876 LDM REVISION. REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, Porschevej 3, 1., 7100 Vejle, den 07.05.2018.
Stiftelsesdato: 24.01.2017.
Virkningsdato: 24.01.2017.
Seneste vedtægtsdato: 24.01.2017.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 500.000,00 til kurs 100,00, heraf samlet indbetalt kr. 125.000,00.
Stifter:
CVR-NR. 33573766 FABRIKA HOLDING ApS, Furvej 8, 8940 Randers SV, den 24.01.2017.
Bestyrelse:
Kaspar Mikkelsen (formand), den 24.01.2017, Jens Jeppesen Amdisen, den 24.01.2017, Carl Christian Mikkelsen, den 24.01.2017.
Direktion:
Jens Jeppesen Amdisen, den 24.01.2017.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem, eller af 2 medlemmer af bestyrelsen i forening..
Første regnskabsår:
24.01.2017 - 31.12.2017.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at drive virksomhed med levering af transmissionskomponenter til SMV
1 registered in CVR.
P-number 1022125652Normansvej 1, 8920 Randers NV