CVR 38289187Public limited company (A/S)Virksomhedsrådgivning og anden rådgivning om driftsledelse (702200)HvidovreFounded 29 Dec 2016
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Convena Group A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
CVR registry, 2023
Revenue
589.5M
DKK, annual report 2022
+19.3% on 2021
Result
+549.8K
DKK, annual report 2022
Equity
34.4M
DKK, annual report 2022
EET Danmark A/SCVR 33946201, 100% of capital and votes, until 31 Jul 2023
Jan Holmetoft Iversenuntil 31 Jul 2023
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 11783376100% of capital and votesnotified 27 Jun 202323 May 2023 to 27 Jun 2023
CVR 2724079850% to under 66.7% of capital and votesnotified 23 May 202329 Dec 2016 to 23 May 2023
CVR 2724084450% to under 66.7% of capital and votesnotified 23 May 202329 Dec 2016 to 23 May 2023
CVR 33946201100% of capital and votes27 Jun 2023 to 31 Jul 2023
Convena Group A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Convena Group A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 27276407100% of capital and votes6 Jun 2017 to 31 Jul 2023
CVR 27446248100% of capital and votes10 Aug 2018 to 31 Jul 2023
CVR 3422197950% to under 66.7% of capital and votes14 Jun 2018 to 20 Dec 2019
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
29 Dec 2016 to 5 Nov 2026.
May 2023, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly May 2019 to May 2023.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest May 2023, published 21 Jul 2023. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | Not reported | Not reported | Not reported | 494,214 | 589,528 |
| Gross profit | 68,996 | 66,716 | 61,664 | 73,393 | 72,682 |
| Operating profit | +13,697 | +8,584 | Not reported | +11,073 | +3,785 |
| Result for the year | +8,573 | +5,435 | +4,112 | +7,361 | +550 |
| Equity | 42,745 | 38,023 | 36,589 | 39,858 | 34,388 |
| Total assets | 151,536 | 139,717 | 156,884 | 166,203 | 163,209 |
| Employees (average) | 72 | 81 | 80 | 87 | 92 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reported | Not reported | Not reported | -1.9% | 19.8% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | Not reported | Not reported | Not reported | 2.2% | 0.6% |
| EBITDA | 17,638 | 12,792 | 10,441note 1 | 16,393 | 9,509 |
| EBITDA margin | Not reported | Not reported | Not reported | 3.3% | 1.6% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 0% | 6.6% | -1.2% | 3.6% | 5.8% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 45,151 | 42,107 | 49,674 | 69,534 | 62,001 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 2.6x | 3.3x | 4.8xnote 1 | 4.2x | 6.5x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 12.6% | 7.8% | 6.2%note 1 | 9.2% | 2.9%note 2 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 3,848 | 8,746 | 4,885 | 2,868 | 3,079 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reported | Not reported | Not reported | 0.6% | 0.5% |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement: included in the group's (ÅRL § 86, stk. 4). Group figures (koncern).
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 5 Apr 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 30 May 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 27 May 2021
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 6 Apr 2020
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 31 May 2019
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
12 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 31.07.2023 opløst ved fusion med CVR-nummer: 33946201 EET Danmark A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 33946201 EET Danmark A/S (fortsættende) og CVR-nummer: 38289187 Convena Group A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Comway Holding A/S.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 33946201 EET Danmark A/S og CVR-nummer: 38289187 Convena Group A/S har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 38289187 Convena Group A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Comway Holding A/S, CVR-nummer: 27276407 CONVENA DISTRIBUTION A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene COMWAY A/S, COMWAY DISTRIBUTION A/S og CVR-nummer: 27446248 Nordic IT Supply ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene BN Elektronik ApS.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 38289187 Convena Group A/S, CVR-nummer: 27276407 CONVENA DISTRIBUTION A/S og CVR-nummer: 27446248 Nordic IT Supply ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret: 23.05.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christian Egemose Agger, den 23.05.2023, Ulrik Bøttner, den 23.05.2023, Peter Garber, den 23.05.2023, adm. direktør Thomas Olsen, den 23.05.2023, Christian Nissen Riisberg, den 23.05.2023.
Tiltrådte:
Søren Drewsen, (formand), den 23.05.2023, Jan Holmetoft Iversen, den 23.05.2023, Claus Ring, den 23.05.2023.
Direktion:
Fratrådte:
Morten Felding, (adm. dir), den 23.05.2023.
Tiltrådte:
Jan Holmetoft Iversen, den 23.05.2023.
Selskabet tegnes af to medlemmer af bestyrelsen i forening, et medlem af bestyrelsen samt en direktør i selskabet i forening eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
Fratrådte:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 23.05.2023.
Tiltrådte:
CVR-NR. 30700228 EY Godkendt Revisionspartnerselskab, Dirch Passers Allé 36, 2000 Frederiksberg, den 23.05.2023.
Vedtægter ændret: 12.10.2021
Direktion:
Fratrådte:
Peter Lyngs-Klaris, den 01.09.2021.
Tiltrådte:
Morten Felding, (adm. dir), den 01.09.2021.
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-NR. 38289187
Vedtægter ændret: 22.05.2018
Nyt navn: Convena Group A/S
Nyt binavn: Comway Holding A/S
Slettet binavn: Comway Holding ApS
Vedtægter ændret: 06.06.2017
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 06.06.2017.
kr. 950.000,00, indbetalt ved indskud af bestemmende kapitalpost, kurs 3.334,10.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.000.000,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Ulrik Bøttner, den 06.06.2017, Peter Garber, den 06.06.2017, adm. direktør Thomas Olsen, den 06.06.2017, Christian Nissen Riisberg, den 06.06.2017.
Selskabet tegnes af direktøren i forening med Peter Garber, af direktøren i forening med Ulrik Bøttner, Af Peter Garber og Ulrik Bøttner i forening eller af den samlede bestyrelse i forening..
Vedtægter ændret: 21.04.2017
Nyt navn: Convena Group ApS
Nyt binavn: Comway Holding ApS
Stiftelsesdato: 29.12.2016.
Virkningsdato: 29.12.2016.
Seneste vedtægtsdato: 29.12.2016.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
Peter Lyngs-Klaris, den 29.12.2016.
Direktion:
Peter Lyngs-Klaris, den 29.12.2016.
Selskabet tegnes af direktøren..
Revision:
CVR-NR. 32895468 BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Ellebjergvej 52, 2450 København SV, den 29.12.2016.
Første regnskabsår:
29.12.2016 - 31.12.2017.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at eje kapitalandele i andre selskaber samt levere administrationsydelser til disse.
1 registered in CVR.
P-number 1022044423Industriholmen 51, 2650 Hvidovre