CVR 38174207Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)Aarhus CFounded 9 Nov 2016
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about MFT Energy Holding ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexResult
+2M
EUR, annual report 2025
Equity
182.4M
EUR, annual report 2025
ATES INVEST ApSCVR 31159105, 20% to under 25% of capital and votes, since 1 Apr 2018
VORUP INVEST ApSCVR 31063604, 15% to under 20% of capital and votes, since 1 Aug 2017
and 5 moreBo Palmgrensince 11 Sep 2023
CVR 100966695% to under 10% of capital and votesclass A, Cnotified 6 May 2026since 14 May 2020
CVR 3115910520% to under 25% of capital and votesclass A, Enotified 21 Apr 2026since 1 Apr 2018
CVR 3106360415% to under 20% of capital and votesclass A, Enotified 6 Feb 2026since 1 Aug 2017
CVR 3448173310% to under 15% of capital and votesclass A, Enotified 6 Feb 2026since 16 Nov 2021
CVR 369467175% to under 10% of capital and votesclass A, D, Enotified 6 Feb 2026since 16 Nov 2021
CVR 3878959710% to under 15% of capital and votesclass A, Enotified 21 Apr 2026since 1 Aug 2017
CVR 4200848610% to under 15% of capital and votesclass Anotified 6 Feb 2026since 29 Nov 2021
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
100% of capital and votes9 Nov 2016 to 1 Aug 2017
CVR 2421680210% to under 15% of capital and votesclass Anotified 29 Nov 202112 Sep 2018 to 29 Nov 2021
CVR 3963246266.7% to under 90% of capital and votesclass A, Enotified 16 Nov 20218 Jun 2018 to 16 Nov 2021
CVR 4374638310% to under 15% of capital and votesnotified 6 Feb 202628 Dec 2022 to 6 Feb 2026
CVR 4374646420% to under 25% of capital and votesnotified 6 Feb 202628 Dec 2022 to 6 Feb 2026
CVR 4374725825% to under 33.3% of capital and votesnotified 6 Feb 202628 Dec 2022 to 6 Feb 2026
CVR 4374746025% to under 33.3% of capital and votesnotified 6 Feb 202628 Dec 2022 to 6 Feb 2026
2 Danish companies, which own 10 more one level down.
SubsidiaryCVR 4567667666.7% to under 90% of capital and 100% of votes
CVR 381751305% to under 10% of capital and votes
SubsidiaryCVR 3817513090% to under 100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 40151346100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 45342050100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4021306690% to under 100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 3973962390% to under 100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4081629166.7% to under 90% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for MFT Energy Holding ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 38174932at least 67% of capital and votes11 Nov 2016 to 14 Mar 2019
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
22 Aug 2017 to 5 Nov 2026.
9 Nov 2016 to 5 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 1,338,762 | 7,875,685 | Not reported | Not reported | Not reported |
| Gross profit | 83,702 | 641,864 | Not reported | Not reported | Not reported |
| Operating profit | +65,376 | +576,178 | +69,643 | +46,287 | +2,672 |
| Result for the year | +49,823 | +446,725 | +50,764 | +37,862 | +2,048 |
| Equity | 61,162 | 482,790 | 252,467 | 223,955 | 182,359 |
| Total assets | 481,095 | 910,012 | 430,724 | 380,682 | 303,900 |
| Employees (average) | 70 | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 671.7% | 488.3% | Not reported | Not reported | Not reported |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 4.9% | 7.3% | Not reported | Not reported | Not reported |
| EBITDA | 65,501 | 576,397 | 70,212 | 47,053 | 3,541 |
| EBITDA margin | 4.9% | 7.3% | Not reported | Not reported | Not reported |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -27,075 | -129,083 | -148,924 | -71,716 | -75,545 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | Net cash | Net cash | Net cash | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 265.1% | 231.5% | 22.9% | 28.1% | 1.6% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 61 | 122 | 257 | 67 | 87 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 0% | 0% | Not reported | Not reported | Not reported |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 38.2% | 83.3% | 39% | -56.8% | 466.1% |
EUR thousands. Annual reports via XBRL. Large listed filers report IFRS figures in an ESEF report, for the group where there is one. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 15 May 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 20 May 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 4 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 5 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 8 Jul 2022
MFT Energy Holding ApS has moved to a new address, with a potential need for new suppliers.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 31 Jan 2027.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
28 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Ny adresse: Ceresbyen 75, 1., 8000 Aarhus C
Vedtægter ændret: 06.05.2026
Kapitalnedsættelse besluttet 01.04.2026 er gennemført 06.05.2026.
Kapitalen udgør herefter kr. 67.035,15.
Kapitalnedsættelse besluttet 01.04.2026 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 2.837,50 til kurs 2.090.488,76.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 43746464 MFT-E-B ApS, der samtidigt er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 38174207 MFT Energy Holding ApS (fortsættende), CVR-nummer: 43746383 MFT-E-A ApS (ophørende), CVR-nummer: 43747258 MFT-E-C ApS (ophørende) og CVR-nummer: 43747460 MFT-E-D ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 38174207 MFT Energy Holding ApS, CVR-nummer: 43746383 MFT-E-A ApS, CVR-nummer: 43747258 MFT-E-C ApS og CVR-nummer: 43747460 MFT-E-D ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 38174207 MFT Energy Holding ApS (fortsættende) og CVR-nummer: 43746464 MFT-E-B ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 38174207 MFT Energy Holding ApS og CVR-nummer: 43746464 MFT-E-B ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 38174207 MFT Energy Holding ApS (fortsættende), CVR-nummer: 43746464 MFT-E-B ApS (ophørende), CVR-nummer: 43746383 MFT-E-A ApS (ophørende), CVR-nummer: 43747460 MFT-E-D ApS (ophørende) og CVR-nummer: 43747258 MFT-E-C ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 38174207 MFT Energy Holding ApS, CVR-nummer: 43746464 MFT-E-B ApS, CVR-nummer: 43746383 MFT-E-A ApS, CVR-nummer: 43747460 MFT-E-D ApS og CVR-nummer: 43747258 MFT-E-C ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret: 07.04.2025
Kapitalnedsættelse besluttet 07.04.2025 er gennemført 13.05.2025.
Kapitalen udgør herefter kr. 69.872,65.
Kapitalnedsættelse besluttet 07.04.2025 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 1.851,85 til kurs 2.587.774,59.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Vedtægter ændret: 11.09.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Torben Nordal Clausen, den 11.09.2023, Lars Kristensen, den 11.09.2023.
Tiltrådte:
Jacob Vald Guldberg, den 11.09.2023, Bo Palmgren, den 11.09.2023.
Direktion:
Fratrådte:
Torben Nordal Clausen, den 11.09.2023.
Tiltrådte:
Bo Palmgren, den 11.09.2023.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et medlem af bestyrelsen, af to medlemmer af bestyrelsen i forening eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret: 21.06.2023
Formål ændret: Selskabets formål er at virke som holdingselskab og drive investeringsvirksomhed, herunder ved at foretage udlån og stille sikkerheder for tredjemands forpligtelser, samt anden dermed beslægtet virksomhed.
Vedtægter ændret: 02.05.2023
Vedtægter ændret: 23.12.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 23.12.2022.
kr. 1.434,50, indbetalt i værdier, kurs 3.061.335,57.
Kapitalen udgør herefter kr. 71.724,50.
Vedtægter ændret: 16.08.2022
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 39632462 ARK Holding ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 04.11.2021
Revision:
Fratrådte:
MARTINSEN STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 06.07.2020.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Herredsvej 32, 7100 Vejle, den 06.07.2020.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 14.05.2020
Direktion:
Fratrådte:
Cagdas Ozan Ates, den 14.05.2020.
Tiltrådte:
Torben Nordal Clausen, den 14.05.2020.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsesformanden eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret: 14.05.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 14.05.2020.
kr. 5.290,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 70.290,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Torben Nordal Clausen, (formand), den 14.05.2020, Simon Fisker Rathjen, den 14.05.2020.
Tiltrådte:
Torben Nordal Clausen, den 14.05.2020, Simon Fisker Rathjen, (formand), den 14.05.2020.
Ny adresse: Margrethepladsen 4, 3., 8000 Aarhus C
Ny adresse: Margrethepladsen 3, 4., 8000 Aarhus C
Vedtægter ændret: 12.09.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 12.09.2018.
kr. 11.050,00, indbetalt i værdier, kurs 16.525,54.
Kapitalen udgør herefter kr. 65.000,00.
Vedtægter ændret: 22.06.2018
Vedtægter ændret: 08.06.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 08.06.2018.
kr. 3.950,00, indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 53.950,00.
Vedtægter ændret: 01.04.2018
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Cagdas Ozan Ates, den 01.04.2018, Torben Nordal Clausen (formand), den 01.04.2018, Lars Kristensen, den 01.04.2018, Simon Rathjen, den 01.04.2018.
Direktion:
Fratrådte:
Ny adresse: Banegårdspladsen 11, 4., 8000 Aarhus C
Ny kommune: Århus
Direktion:
Fratrådte:
Jesper Selvejer, den 22.08.2017.
Tiltrådte:
Simon Rathjen, den 22.08.2017.
Stiftelsesdato: 09.11.2016.
Virkningsdato: 09.11.2016.
Seneste vedtægtsdato: 09.11.2016.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
Jesper Selvejer, den 09.11.2016.
Direktion:
Jesper Selvejer, den 09.11.2016.
Selskabet tegnes af direktionen..
Revision:
CVR-NR. 32285201 MARTINSEN STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Øster Allé 42, 2100 København Ø, den 09.11.2016.
Første regnskabsår:
09.11.2016 - 31.12.2017.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er primært at være holdingselskab for et eller flere selskaber og i anden forbindelse hermed stående virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1021916141Ceresbyen 75, 8000 Aarhus C