CVR 38109340Private limited company (ApS)Forskning og eksperimentel udvikling indenfor bioteknologi (721100)København ØFounded 4 Oct 2016
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about BioPhero ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
28
CVR registry, 2022
Gross profit
-3.6M
DKK, annual report 2022
Result
-17.4M
DKK, annual report 2022
Equity
85.1M
DKK, annual report 2022
CHEMINOVA A/SCVR 12760043, 100% of capital and votes, until 27 Oct 2023
Kristian Bitsch Ebbensgaarduntil 27 Oct 2023
Irina Borodinauntil 27 Oct 2023
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
100% of capital and votesnotified 10 Mar 20174 Oct 2016 to 16 Oct 2017
15% to under 20% of capital and votesnotified 5 Jan 201817 Oct 2017 to 5 Jan 2018
CVR 12760043100% of capital and votes19 Jul 2022 to 27 Oct 2023
CVR 2425763020% to under 25% of capital and votesclass A3, A4notified 19 Jul 202212 Sep 2018 to 19 Jul 2022
CVR 340420125% to under 10% of capital and votesclass A2notified 12 Feb 20217 Feb 2018 to 12 Feb 2021
CVR 3805795233.3% to under 50% of capital and votesnotified 10 Mar 20174 Oct 2016 to 10 Mar 2017
CVR 3926190115% to under 20% of capital and votesclass A1notified 19 Jul 20225 Jan 2018 to 19 Jul 2022
CVR 392619365% to under 10% of capital and votesclass A1notified 12 Feb 20215 Jan 2018 to 12 Feb 2021
15% to under 20% of capital and votesclass A3, A4notified 7 Jun 202212 Sep 2018 to 19 Jul 2022
15% to under 20% of capitalclass CLASS A312 Sep 2018 to 12 Sep 2018
20% to under 25% of capitalclass CLASS A312 Sep 2018 to 12 Jan 2021
33.3% to under 50% of capital and votesclass A4notified 7 Jun 202212 Feb 2021 to 19 Jul 2022
5% to under 10% of capital and votesclass A4-anparter15 Feb 2022 to 27 May 2022
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
4 Oct 2016 to 8 Nov 2026.
Dec 2022, monthly: 28 employees, 26 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 4 | 6 | 8 | 8 | 9 | 10 | 10 | 12 | 12 | 11 | 12 | 13 | 11 | 13 | 12 | 12 | 13 | 12 | 13 | 14 | 15 | 15 | 16 | 16 | 16 | 16 | 17 | 18 | 18 | 19 | 19 | 19 | 19 | 20 | 20 | 20 | 22 | 23 | 23 | 21 | 24 | 25 | 25 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 28 | 28 | 28 | 28 | 27 | 28 | 27 | 29 | 30 | 30 | 30 | 28 |
| FTE | 3 | 4 | 5 | 6 | 6 | 7 | 7 | 9 | 9 | 9 | 10 | 11 | 9 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 11 | 11 | 12 | 13 | 13 | 14 | 15 | 15 | 15 | 17 | 17 | 18 | 17 | 17 | 17 | 18 | 18 | 18 | 20 | 20 | 19 | 18 | 20 | 22 | 23 | 22 | 23 | 23 | 24 | 25 | 26 | 26 | 26 | 26 | 25 | 26 | 26 | 27 | 28 | 28 | 28 | 26 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jan 2018 to Dec 2022.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Dec 2022, published 21 Feb 2023. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 1,623 | 1,655 | 5,136 | -1,600 | -3,590 |
| Operating profit | 0 | -4,666 | -4,094 | -14,973 | -21,968 |
| Result for the year | 0 | -4,722 | -3,048 | -14,667 | -17,402 |
| Equity | 3,848 | 10,301 | 14,703 | 66,697 | 85,099 |
| Total assets | 8,422 | 12,873 | 27,745 | 70,274 | 89,985 |
| Employees (average) | 3 | 10 | 14 | 20 | 26 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | 2.3% | 210.3% | -131.2% | n.m.note 1 |
| EBITDA | 101 | -4,164 | -3,433 | -13,603 | -20,137 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 6.2% | -251.6% | -66.9% | n.m.note 2 | n.m.note 2 |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 200% | 233.3% | 40% | 42.9% | 30% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -6,072note 3 | -10,684note 3 | -21,553note 3 | -22,852 | -58,904 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cashnote 3 | n.m.note 4 | n.m.note 4 | n.m.note 4 | n.m.note 4 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | n.m.note 5 | n.m.note 5 | n.m.note 5 | -63.1%note 6 | -48.9%note 6 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 1,966note 7 | 454note 7 | 2,625note 7 | 2,124note 7 | 7,622note 7 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2022
1 Jul 2021 to 30 Jun 2022, published 6 Oct 2022
Annual report 2021
1 Jul 2020 to 30 Jun 2021, published 23 Nov 2021
Annual report 2020
1 Jul 2019 to 30 Jun 2020, published 3 Nov 2020
Annual report 2019
1 Jul 2018 to 30 Jun 2019, published 13 Nov 2019
Annual report 2018
1 Jul 2017 to 30 Jun 2018, published 12 Sep 2018
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 8 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
28 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 27.10.2023 opløst ved fusion med CVR-nummer: 12760043 CHEMINOVA A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 12760043 CHEMINOVA A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene RØNLANDVÆRKET A/S, CHEMINOVA AGRO A/S, FMC Agricultural Solutions A/S, FMC Ag Denmark A/S og CVR-nummer: 38109340 BioPhero ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Biological Pheromones ApS.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 12760043 CHEMINOVA A/S og CVR-nummer: 38109340 BioPhero ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 02.12.2022
Revision:
Fratrådte:
Lokal Revision - statsautoriseret revisionsanpartsselskab, den 02.12.2022.
Tiltrådte:
CVR-NR. 25578198 KPMG P/S, Frederiks Plads 42, 7. tv, 8000 Aarhus C, den 02.12.2022.
Regnskabsår ændret til: 01.01 - 31.12
Omlægningsperiode: 01.07.2022 - 31.12.2023
Vedtægter ændret: 19.07.2022
Bestyrelse:
Fratrådte:
Irina Borodina, den 19.07.2022, Thomas Grotkjær, den 19.07.2022, Hadyn St Pierre Parry, (formand), den 19.07.2022, John Hamer, den 19.07.2022, Michael James Lee, den 19.07.2022.
Tiltrådte:
Jakob Lyngsø Andersen, den 19.07.2022, Benedicte Francoise Simone Flambard, (formand), den 19.07.2022, William Francis Chester, den 19.07.2022.
Selskabet tegnes af formanden for bestyrelsen, eller af et medlem af direktionen i forening med et bestyrelsesmedlem, eller af den samlede bestyrelse.
Formål ændret: Selskabets formål er at udvikle, kommercialisere, fremstille og sælge produkter inden for området feromoner og/eller andre materialer til forebyggelse og bekæmpelse af skadedyr.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 08.07.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 08.07.2022.
kr. 34.750,76, indbetalt kontant, kurs 45.117,93.
Kapitalen udgør herefter kr. 309.289,55.
Opdeling i kapitalklasser er ophævet.
Vedtægter ændret: 08.07.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 20.04.2022.
kr. 51.446,88, indbetalt kontant, kurs 70.362,43.
Kapitalen udgør herefter kr. 274.538,79.
Vedtægter ændret: 27.05.2022
Kapitalnedsættelse besluttet 26.04.2022 er gennemført 01.06.2022.
Kapitalen udgør herefter kr. 223.091,91.
Kapitalnedsættelse besluttet 26.04.2022 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 15.434,06 til kurs 62.217,57.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Vedtægter ændret: 15.02.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 15.02.2022.
kr. 7.349,55, indbetalt kontant, kurs 68.073,50.
Kapitalen udgør herefter kr. 238.525,97.
Vedtægter ændret: 12.10.2021
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 41943661 Lokal Revision - statsautoriseret revisionsanpartsselskab, Roskildevej 37A, 3., 2000 Frederiksberg, den 01.07.2021.
Revision:
Fratrådte:
Revisionshuset Tal & Tanker Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, den 01.03.2021.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 12.02.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 12.02.2021.
kr. 64.676,08, indbetalt kontant, kurs 56.894,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 231.176,42.
Bestyrelse:
Vedtægter ændret: 12.02.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 12.02.2021.
kr. 56.976,98, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 52.414,15.
Kapitalen udgør herefter kr. 166.500,34.
Vedtægter ændret: 01.09.2020
Vedtægter ændret: 20.05.2020
Vedtægter ændret: 01.05.2020
Ny adresse: Lersø Parkallé 42, 4., 2100 København Ø
Ny kommune: København
Vedtægter ændret: 10.12.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 10.12.2019.
kr. 16.704,04, indbetalt kontant, kurs 44.600,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 109.523,36.
Vedtægter ændret: 06.08.2019
Ny adresse: Diplomvej 378, st., 2800 Kongens Lyngby
Ny kommune: Lyngby-Taarbæk
Vedtægter ændret: 12.09.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 12.09.2018.
kr. 30.040,32, indbetalt kontant, kurs 372,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 92.819,32.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Henrik Meyer, den 12.09.2018, Peter Smedegaard (formand), den 12.09.2018.
Tiltrådte:
Thomas Grotkjær, den 12.09.2018, Peter Smedegaard, den 12.09.2018, Hadyn St Pierre Parry (formand), den 12.09.2018, Michael James Lee, den 12.09.2018.
Direktion:
Fratrådte:
Irina Borodina (adm. dir), den 13.09.2018.
Tiltrådte:
Irina Borodina, den 13.09.2018, Kristian Bitsch Ebbensgaard (adm. dir), den 13.09.2018.
Selskabet tegnes af et medlem af bestyrelsen i forening med bestyrelsesformanden, eller af bestyrelsesformanden i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse..
Vedtægter ændret: 07.02.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 07.02.2018.
kr. 12.779,00, indbetalt kontant, kurs 29.770,31.
Kapitalen udgør herefter kr. 62.779,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Irina Borodina, den 07.02.2018, Henrik Meyer, den 07.02.2018, Peter Smedegaard (formand), den 07.02.2018.
Direktion:
Fratrådte:
Irina Borodina, den 07.02.2018.
Tiltrådte:
Irina Borodina (adm. dir), den 07.02.2018.
Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 37315664 Revisionshuset Tal & Tanker Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Roskildevej 37A, 3. sal, 2000 Frederiksberg, den 07.02.2018.
Formål ændret: Selskabets formål er at udvikle, kommercialisere, fremstille og sælge produkter inden for området feromoner til forebyggelse og bekæmpelse af skadedyr
Ny adresse: c/o Irina Borodina, Holtebakken 7, Niverød, 2990 Nivå
Binavne: Biological Pheromones ApS.
Stiftelsesdato: 04.10.2016.
Virkningsdato: 04.10.2016.
Seneste vedtægtsdato: 04.10.2016.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stiftere:
Irina Borodina, den 04.10.2016, CVR-NR. 38057952 Lentge Andersen Holding ApS, Ganløseparken 31, Ganløse, 3660 Stenløse, den 04.10.2016.
Direktion:
Michael Gronemann Andersen, den 04.10.2016, Irina Borodina, den 04.10.2016.
Selskabet tegnes af den samlede direktion..
Første regnskabsår:
04.10.2016 - 30.06.2017.
Regnskabsår:
01.07 - 30.06.
Formål:
Selskabets formål er udvikling og salg af produkter indenfor bioteknologi.
2 registered in CVR.
P-number 1021839082Lersø Parkallé 42, 2100 København Ø
P-number 1027859646Nordensvej 2, 7000 Fredericia