CVR 37175641Partnership limited by shares (P/S)Udlejning af erhvervsejendomme (682040)Secondary industries: Køb og salg af egen fast ejendom (681000)København ØFounded 23 Oct 2015
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Peter Bangs Vej P/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexRevenue
11.1M
DKK, annual report 2021
-8% on 2020
Result
+28.6M
DKK, annual report 2021
Equity
203M
DKK, annual report 2021
Komplementarselskabet PenSam Ejendomme II ApSCVR 38792695, until 1 Sep 2022
PenSam Pension forsikringsaktieselskabCVR 14638903, 100% of capital and votes, until 1 Sep 2022
Jacob Østergaard Skyumuntil 1 Sep 2022
No current partner is registered.
Fully liable participants (fuldt ansvarlige deltagere) in CVR: liable for the company's debts without limit.
CVR 3717555223 Oct 2015 to 29 Nov 2021
CVR 3879269529 Nov 2021 to 1 Sep 2022
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 14638903100% of capital and votes23 Oct 2015 to 1 Sep 2022
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
23 Oct 2015 to 6 Nov 2026.
| Metric | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 10,768 | 10,262 | 10,429 | 12,089 | 11,126 |
| Operating profit | +21,575 | +10,782 | +18,262 | -18,381 | +28,722 |
| Result for the year | +21,568 | +10,773 | +18,101 | -18,460 | +28,567 |
| Equity | 197,066 | 207,839 | 215,941 | 182,481 | 203,048 |
| Total assets | 203,708 | 212,995 | 222,406 | 188,120 | 207,157 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | Not reported | 0 | Not reported |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reportednote 1 | -4.7% | 1.6% | 14.1% | -8% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 200.4% | 105.1% | 175.1% | -152% | 258.2% |
| EBITDA | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | 18,429 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| EBITDA margin | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | 176.7% | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -7,501note 3 | -19,212note 3 | -17,567note 3 | -15,013note 3 | -15,632note 3 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Net cashnote 3 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 17.8%note 4 | 4.5%note 4 | 7.4%note 4 | -7.8%note 4 | Not reportednote 5 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 6 | Not reportednote 6 | 8,868note 7 | Not reportednote 6 | Not reportednote 6 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reportednote 6 | Not reportednote 6 | 85%note 7 | Not reportednote 6 | Not reportednote 6 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 21 Mar 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 20 Apr 2021
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 13 Mar 2020
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 11 Feb 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 22 Mar 2018
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
9 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 01.09.2022 opløst ved fusion med CVR-nummer: 16442488 PenSam Erhvervsejendomme II P/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 16442488 PenSam Erhvervsejendomme II P/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene PenSam Erhvervsejendomme P/S, CVR-nummer: 37175641 Peter Bangs Vej P/S (ophørende), CVR-nummer: 38792784 Farvergade 10 P/S (ophørende) og CVR-nummer: 41456175 HCA 38 P/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 16442488 PenSam Erhvervsejendomme II P/S, CVR-nummer: 37175641 Peter Bangs Vej P/S, CVR-nummer: 38792784 Farvergade 10 P/S og CVR-nummer: 41456175 HCA 38 P/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Afdelingschef Carsten Grøhn, (formand), den 01.03.2022, Johnna Else Thygesen, den 01.03.2022.
Tiltrådte:
Jacob Østergaard Skyum, den 01.03.2022, Johnna Else Thygesen, (formand), den 01.03.2022.
Direktion:
Fratrådte:
Johnna Else Thygesen, (adm. dir), den 01.03.2022.
Tiltrådte:
Jacob Østergaard Skyum, den 01.03.2022.
Vedtægter ændret: 29.11.2021
Komplementarer:
Fratrådte:
Komplementarselskabet Peter Bangs Vej ApS, den 29.11.2021.
Tiltrådte:
CVR-NR. 38792695 Komplementarselskabet PenSam Ejendomme II ApS, c/o Fokus Asset Management A/S, Bomhusvej 13, 1. th, 2100 København Ø, den 29.11.2021.
Ny adresse: c/o Fokus Asset Management A/S, Bomhusvej 13, 1. th, 2100 København Ø
Ny kommune: København
Bestyrelse:
Fratrådte:
Daniel Voss, den 20.06.2019.
Tiltrådte:
Christian Bonde Pedersen, den 20.06.2019.
Vedtægter ændret: 10.02.2017
Nyt navn: Peter Bangs Vej P/S
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 10.02.2017.
kr. 10.000,00, indbetalt kontant, kurs 1.750.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 510.000,00.
Ny adresse: c/o PenSam Liv forsikringsaktieselskab, Jørgen Knudsens Vej 2, 3520 Farum
Ny kommune: Furesø
Stiftelsesdato: 23.10.2015.
Seneste vedtægtsdato: 23.10.2015.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 500.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 14638903 PENSAM LIV FORSIKRINGSAKTIESELSKAB, Jørgen Knudsens Vej 2, postboks 282, 3520 Farum, den 23.10.2015.
Komplementar:
CVR-NR. 37175552 Komplementarselskabet IB felt 10 ApS, c/o PenSam Liv Forsikringsaktieselskab, Jørgen Knudsens Vej 2, 3520 Farum, den 23.10.2015.
Bestyrelse:
Carsten Grøhn (formand), den 23.10.2015, Johnna Else Thygesen, den 23.10.2015, Daniel Voss, den 23.10.2015.
Direktion:
Johnna Else Thygesen (adm. dir), den 23.10.2015.
Selskabet tegnes af komplementaren, bestyrelsesformanden i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse..
Revision:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 23.10.2015.
Første regnskabsår:
23.10.2015 - 31.12.2016.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er investering i og udvikling af ejendomme, eventuelt via datterselskaber, samt anden virksomhed, der står i forbindelse hermed.
1 registered in CVR.
P-number 1020834850Bomhusvej 13, 2100 København Ø