CVR 36941480Private limited company (ApS)Andre aktiviteter i forbindelse med finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring (661900)Secondary industries: Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)JyllingeFounded 26 Jun 2015
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about TAK ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2017
Gross profit
100K
DKK, annual report 2026
-73.3% on 2025
Result
+7K
DKK, annual report 2026
Equity
173K
DKK, annual report 2026
APROPERTIES ApSCVR 34079374, 100% of capital and votes, until 3 Sep 2026
Allan Petterssonuntil 3 Sep 2026
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 3335572650% to under 66.7% of capital and votesnotified 16 Nov 20241 Jan 2024 to 16 Nov 2024
CVR 34079374100% of capital and votesnotified 31 Dec 202416 Nov 2024 to 3 Sep 2026
CVR 3608937750% to under 66.7% of capital and votesnotified 1 Jan 202426 Jun 2015 to 1 Jan 2024
CVR 3643204720% to under 25% of capital and votesnotified 31 Dec 20241 Aug 2015 to 31 Dec 2024
CVR 3696926120% to under 25% of capital and votesnotified 31 Dec 20241 Aug 2015 to 31 Dec 2024
TAK ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for TAK ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 4107313620% to under 25% of capital and votes13 Jan 2020 to 31 Dec 2024
CVR 3693580466.7% to under 90% of capital and votes1 Jul 2016 to 31 Dec 2024
CVR 4022214615% to under 20% of capital and votes26 Jan 2019 to 23 Oct 2024
CVR 42399132100% of capital and votes18 May 2021 to 26 Feb 2024
CVR 39876817100% of capital and votes24 Oct 2019 to 16 Dec 2022
CVR 40032665100% of capital and votes6 Aug 2019 to 1 Jul 2022
CVR 4099707566.7% to under 90% of capital and votes1 Oct 2020 to 1 Feb 2022
CVR 36401605100% of capital and votes30 Apr 2017 to 1 Feb 2022
CVR 41501251100% of capital and votes1 Oct 2020 to 1 Feb 2022
CVR 26093775100% of capital and votes1 Oct 2020 to 1 Feb 2022
CVR 3987250150% to under 66.7% of capital and votes16 Sep 2018 to 30 Dec 2020
CVR 3267810633.3% to under 50% of capital and votes1 Jul 2019 to 30 Jun 2020
CVR 3855000420% to under 25% of capital and votes1 Apr 2017 to 4 Feb 2019
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
26 Jun 2015 to 5 Nov 2026.
Dec 2017, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Feb 2016 to Dec 2017.
Latest Dec 2017, published 28 Feb 2018. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 87 | -8 | -1,087 | 374 | 100 |
| Operating profit | +87 | -8 | -1,087 | +333 | +100 |
| Result for the year | +1,078 | -2,008 | -2,604 | +36 | +7 |
| Equity | 3,889 | 1,881 | -723 | 12 | 173 |
| Total assets | 5,283 | 3,307 | 284 | 92 | 198 |
| Employees (average) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 148% | -108.9% | n.m.note 1 | n.m.note 1 | -73.3% |
| EBITDA | 87 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | 374 | 100 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 100% | n.m.note 3 | n.m.note 3 | 100% | 100% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 0% | 0% | 0% | 0% | n.m.note 1 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 472 | 389 | 318 | 0 | 0note 4 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 5.4x | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Net cash | Net cashnote 4 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 2.3% | -0.2%note 5 | -91%note 5 | n.m.note 6 | 83.6%note 4 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 444 | 407 | 339 | -73 | -198note 4 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2026
1 Jul 2025 to 30 Jun 2026, published 29 Jul 2026
Annual report 2025
1 Jul 2024 to 30 Jun 2025, published 9 Aug 2025
Annual report 2024
1 Jul 2023 to 30 Jun 2024, published 25 Nov 2024
Annual report 2023
1 Jul 2022 to 30 Jun 2023, published 1 Dec 2023
Annual report 2022
1 Jul 2021 to 30 Jun 2022, published 11 Nov 2022
TAK ApS has changed ownership. A new strategy and new needs can be expected.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 7 Jan 2027.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
9 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 03.09.2026 opløst ved fusion med CVR-nummer: 34079374 APROPERTIES ApS.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 34079374 APROPERTIES ApS (fortsættende), CVR-nummer: 36941480 TAK ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene TransactionCompany ApS, TransAK ApS, TransAC ApS, TransaktionsKompagniet ApS og CVR-nummer: 40032665 WinTek ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene WinTek family ApS, WinTek advice ApS, WinTek rental ApS, WinTek clean ApS.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 34079374 APROPERTIES ApS, CVR-nummer: 36941480 TAK ApS og CVR-nummer: 40032665 WinTek ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 33355726 Hotel Søfryd ApS, CVR-nummer: 41161353 Duksrevo ApS, CVR-nummer: 41501251 Palsgaard Estate ApS og CVR-nummer: 43334964 Winson Holding ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 13.09.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 13.09.2025.
kr. 170.000,00, indbetalt ved fusion, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 230.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 36941480 TAK ApS (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene TransactionCompany ApS, TransAK ApS, TransAC ApS, TransaktionsKompagniet ApS, CVR-nummer: 33355726 Hotel Søfryd ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Hotel Sølyst ApS, Hotel Fjordbyen ApS, Hotel Jyllinge Old Town ApS, Hotel Nordmarken ApS, Hotel Bromarken ApS, CVR-nummer: 41161353 Duksrevo ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Duksrevo Gruppen ApS, Duksrevo Nordic ApS, Duksrevo Scandinavia ApS, CVR-nummer: 41501251 Palsgaard Estate ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Palsgaard Estategroup ApS, Palsgaard Group ApS, Palsgaard Property ApS, Palsgaard Hunting ApS, Palsgaard Oldenvej ApS og CVR-nummer: 43334964 Winson Holding ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Winson Family Group ApS, Winson Group Holding ApS.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 36941480 TAK ApS, CVR-nummer: 33355726 Hotel Søfryd ApS, CVR-nummer: 41161353 Duksrevo ApS, CVR-nummer: 41501251 Palsgaard Estate ApS og CVR-nummer: 43334964 Winson Holding ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 36941480 TAK ApS (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene TransactionCompany ApS, TransAK ApS, TransAC ApS, TransaktionsKompagniet ApS, CVR-nummer: 33355726 Hotel Søfryd ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Hotel Sølyst ApS, Hotel Fjordbyen ApS, Hotel Jyllinge Old Town ApS, Hotel Nordmarken ApS, Hotel Bromarken ApS, CVR-nummer: 41161353 Duksrevo ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Duksrevo Gruppen ApS, Duksrevo Nordic ApS, Duksrevo Scandinavia ApS, CVR-nummer: 41501251 Palsgaard Estate ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Palsgaard Estategroup ApS, Palsgaard Group ApS, Palsgaard Property ApS, Palsgaard Hunting ApS, Palsgaard Oldenvej ApS og CVR-nummer: 43334964 Winson Holding ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Winson Family Group ApS, Winson Group Holding ApS.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 36941480 TAK ApS, CVR-nummer: 33355726 Hotel Søfryd ApS, CVR-nummer: 41161353 Duksrevo ApS, CVR-nummer: 41501251 Palsgaard Estate ApS og CVR-nummer: 43334964 Winson Holding ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret: 23.12.2024
Nyt navn: TAK ApS
Ny adresse: c/o AP-PROVED - SAM ApS, Søndervang 8, 4040 Jyllinge
Ny kommune: Roskilde
Nyt binavn: TransaktionsKompagniet ApS
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christian Bang Holm-Søndergaard, (formand), den 23.12.2024, Finansiel rådgiver Allan Pettersson, den 23.12.2024, Jens Peter Hjørnholm Sørensen, den 23.12.2024.
Direktion:
Fratrådte:
Jens Peter Hjørnholm Sørensen, den 23.12.2024.
Tiltrådte:
Finansiel rådgiver Allan Pettersson, den 23.12.2024.
Selskabet tegnes af direktøren.
Ny adresse: c/o Business Support TAK ApS, Lyngebækgårds Alle 10, 2990 Nivå
Ny adresse: c/o AP-Proved ApS, Lyngebækgårds Alle 10, 2990 Nivå
CVR-nummer:
36941480.
NAVN:
TransaktionsKompagniet ApS.
Adresse: c/o AP-Proved ApS, Møllevej 11, 1., 2990 Nivå.
Kommune: Fredensborg.
Binavne: TransactionCompany ApS, TransAK ApS, TransAC ApS.
Stiftelsesdato: 26.06.2015.
Virkningsdato: 26.06.2015.
Seneste vedtægtsdato: 26.06.2015.
Kapital:
kr. 60.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 60.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 36089377 AP-PROVED ApS, Møllevej 11, 1., 2990 Nivå, den 26.06.2015.
Bestyrelse:
Christian Bang Søndergaard (formand), den 26.06.2015, Allan Pettersson, den 26.06.2015, Jens Peter Hjørnholm Sørensen, den 26.06.2015.
Direktion:
Jens Peter Hjørnholm Sørensen, den 26.06.2015.
Selskabet tegnes af direktøren eller bestyrelsesformanden eller af 3 medlemmer af bestyrelsen i forening..
Første regnskabsår:
26.06.2015 - 30.06.2016.
Regnskabsår:
01.07 - 30.06.
Formål:
Selskabets formål er at drive virksomhed med køb og salg af virksomheder, marketing, investering og kapital, rådgivning, konsulentvirksomhed og anden hermed beslægtet virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1020528474Søndervang 8, 4040 Jyllinge