CVR 36901810Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)Secondary industries: Arkitektaktiviteter (711100)København SVFounded 22 May 2015
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Lendager Group ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
232.3K
DKK, annual report 2025
+22.3% on 2024
Result
+917.4K
DKK, annual report 2025
Equity
2.8M
DKK, annual report 2025
Anders Lendager100% of capital and votes, since 6 Feb 2026
Anders Lendagersince 22 May 2015
100% of capital and votessince 6 Feb 2026
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2916870933.3% to under 50% of capital and votesnotified 17 Sep 202122 May 2015 to 17 Sep 2021
CVR 34705364100% of capital and votesnotified 6 Feb 202622 May 2015 to 6 Feb 2026
CVR 382581335% to under 10% of capital and votesclass Bnotified 6 Jul 202122 Jun 2020 to 6 Jul 2021
2 Danish companies.
SubsidiaryCVR 33637748100% of capital and votes
CVR 4660705833.3% to under 50% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Lendager Group ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 3690267166.7% to under 90% of capital and votes26 May 2015 to 25 Sep 2023
CVR 369027015% to under 10% of capital and votes26 May 2015 to 23 Dec 2022
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
22 May 2015 to 7 Nov 2026.
22 May 2015 to 7 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -485 | -27 | -32 | 190 | 232 |
| Result for the year | +316 | -1,638 | -1,084 | +949 | +917 |
| Equity | 4,172 | 2,534 | 1,450 | 2,401 | 2,810 |
| Total assets | 4,682 | 2,546 | 1,462 | 2,411 | 2,874 |
| Employees (average) | Not reported | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | n.m.note 1 | n.m.note 1 | n.m.note 1 | 59.6% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -2,286note 2 | -427note 2 | -635note 2 | -844note 2 | -506note 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -21.3%note 3 | -1.1%note 4 | -2.2%note 4 | Not reportednote 5 | 10.9%note 4 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -2,632note 2 | -2,428note 2 | -635note 2 | -844note 2 | -506note 2 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 22 Apr 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 21 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 19 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 10 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 31 May 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
20 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 06.02.2026
Selskabet tegnes af en direktør.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 34705364 ANDERS LENDAGER HOLDING ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 06.02.2026
Nyt binavn: Anders Lendager Holding ApS
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anders Lendager, (formand), den 06.02.2026.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 36901810 Lendager Group ApS (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Lendager ApS og CVR-nummer: 34705364 ANDERS LENDAGER HOLDING ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 36901810 Lendager Group ApS og CVR-nummer: 34705364 ANDERS LENDAGER HOLDING ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 01.02.2024.
Tiltrådte:
CVR-NR. 32895468 BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg, den 01.02.2024.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Tina Frisbæk Jensen, den 04.11.2022.
Ny adresse: Otto Busses Vej 27, 2450 København SV
Vedtægter ændret: 06.07.2021
Kapitalnedsættelse besluttet 06.07.2021 er gennemført 23.08.2021.
Kapitalen udgør herefter kr. 98.175,00.
Opdeling i kapitalklasser er ophævet.
Bestyrelse:
Fratrådte:
David Robson Overby, den 31.07.2021.
Tiltrådte:
Tina Frisbæk Jensen, den 31.07.2021.
Kapitalnedsættelse besluttet 06.07.2021 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 5.167,00 til kurs 38.707,18.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Mikkel Bülow-Lehnsby, den 14.06.2021.
Vedtægter ændret: 22.06.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 22.06.2020.
kr. 5.167,00, indbetalt kontant, kurs 38.707,18.
Kapitalen udgør herefter kr. 103.342,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Ny adresse: Sundkaj 163, st., 2150 Nordhavn
Ny adresse: Sundkaj 11, st., 2150 Nordhavn
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anders Lendager, den 10.04.2018, Erik Torrild (formand), den 10.04.2018.
Tiltrådte:
Anders Lendager (formand), den 10.04.2018, David Robson Overby, den 10.04.2018.
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Værkmestergade 2, 18., 8000 Aarhus C, den 31.03.2017.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 14.06.2016.
Ny adresse: Høffdingsvej 22, 1. tv., 2500 Valby
Ny kommune: København
Vedtægter ændret: 19.02.2016
Nyt navn: Lendager Group ApS
Nyt binavn: Lendager ApS
Vedtægter ændret: 27.01.2016
Kapitalforhøjelse: kr. 18.175,00, indbetalt kontant, kurs 12.500,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 98.175,00.
CVR-nummer:
36901810.
NAVN:
Lendager ApS.
Adresse: Grønttorvet 280, 1. th., 2500 Valby.
Kommune: København.
Stiftelsesdato: 22.05.2015.
Virkningsdato: 22.05.2015.
Seneste vedtægtsdato: 22.05.2015.
Kapital:
kr. 80.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt ved indskud af bestemmende kapitalpost kr. 80.000,00 til kurs 732,27, fuldt indbetalt.
Stiftere:
CVR-NR. 29168709 NORDIC REAL ESTATE PARTNERS A/S, Skodsborgvej 48A, 2830 Virum, den 22.05.2015, CVR-NR. 34705364 ANDERS LENDAGER HOLDING ApS, Grønttorvet 280, 2500 Valby, den 22.05.2015.
Bestyrelse:
Erik Torrild (formand), den 22.05.2015, Mikkel Bülow-Lehnsby, den 22.05.2015, Anders Lendager, den 22.05.2015.
Direktion:
Anders Lendager, den 22.05.2015.
Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Vestervangsvej 6, 8800 Viborg, den 22.05.2015.
Første regnskabsår:
22.05.2015 - 31.12.2015.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er som holdingselskab gennem datterselskaber at drive arkitekt-virksomhed, konsulentvirksomhed og virksomhed med udvikling og salg af byggematerialer, samt medvirke til udvikling af nye selskaber inden for sustainability sektoren samt dermed efter bestyrelsens skøn beslægtet virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1020422757Otto Busses Vej 27, 2450 København SV