CVR 35865829Public limited company (A/S)Gennemførelse af byggeprojekter (681200)SøborgFounded 4 Jun 2014
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about MT Højgaard Property Development A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
3
CVR registry, Nov 2025
-26 (-89.7%) over 12 months
Revenue
264M
DKK, annual report 2025
-18.4% on 2024
Result
-14.6M
DKK, annual report 2025
Equity
109.2M
DKK, annual report 2025
MT Højgaard Danmark A/SCVR 12562233, 100% of capital and votes, since 18 Dec 2014
Carsten Elbrønd Nielsensince 1 May 2025
CVR 12562233100% of capital and votesnotified 1 Apr 2025since 18 Dec 2014
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 16888419100% of capital and votesnotified 1 Apr 20258 Dec 2020 to 1 Apr 2025
Ultimate controller
CVR 16888419Public limited company (A/S)
Holds 100% of capital and votes in MT Højgaard Danmark A/S, since 27 Feb 2013
Holding company
CVR 12562233Public limited company (A/S)
Holds 100% of capital and votes in MT Højgaard Property Development A/S, since 1 Apr 2025
This company
MT Højgaard Property Development A/S
CVR 35865829
13 Danish companies.
SubsidiaryCVR 35865853100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 36918438100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 41107936100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 36918225100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 36918446100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 36918462100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4110792890% to under 100% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3709955450% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 4395844550% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3584830450% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3377049950% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3695768950% to under 66.7% of capital and votes
CVR 4451938015% to under 20% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for MT Højgaard Property Development A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 39723859100% of capital and votes4 Jun 2021 to 22 Jan 2026
CVR 35865861100% of capital and votes4 Jun 2021 to 9 Oct 2025
CVR 36918365100% of capital and votes4 Jun 2021 to 9 Oct 2025
CVR 36918411100% of capital and votes4 Jun 2021 to 9 Oct 2025
CVR 39723530100% of capital and votes4 Jun 2021 to 9 Oct 2025
CVR 39723786100% of capital and votes4 Jun 2021 to 9 Oct 2025
CVR 39723883100% of capital and votes4 Jun 2021 to 9 Oct 2025
CVR 41107855100% of capital and votes4 Jun 2021 to 9 Oct 2025
CVR 41113847100% of capital and votes4 Jun 2021 to 9 Oct 2025
CVR 41114061100% of capital and votes4 Jun 2021 to 9 Oct 2025
CVR 41114584100% of capital and votes4 Jun 2021 to 9 Oct 2025
CVR 35866000100% of capital and votes4 Jun 2021 to 9 Oct 2025
CVR 35894217100% of capital and votes4 Jun 2021 to 9 Oct 2025
CVR 35865926100% of capital and votes4 Jun 2021 to 9 Oct 2025
CVR 36200391100% of capital and votes4 Jun 2021 to 9 Oct 2025
CVR 35865977100% of capital and votes4 Jun 2021 to 28 Jun 2024
CVR 36918349100% of capital and votes4 Jun 2021 to 14 May 2024
CVR 36200456100% of capital and votes4 Jun 2021 to 14 May 2024
CVR 41114215100% of capital and votes4 Jun 2021 to 25 Apr 2024
CVR 41114495100% of capital and votes4 Jun 2021 to 25 Apr 2024
CVR 41114517100% of capital and votes4 Jun 2021 to 25 Apr 2024
CVR 39723670100% of capital and votes4 Jun 2021 to 1 Feb 2023
CVR 3048442833.3% to under 50% of capital and votes13 Aug 2021 to 15 Dec 2021
CVR 3376518533.3% to under 50% of capital and votes13 Aug 2021 to 15 Dec 2021
CVR 2914041333.3% to under 50% of capital and votes13 Aug 2021 to 15 Dec 2021
CVR 3174502033.3% to under 50% of capital and votes13 Aug 2021 to 15 Dec 2021
CVR 39723360100% of capital and votes4 Jun 2021 to 1 Dec 2021
CVR 41107871100% of capital and votes4 Jun 2021 to 27 Aug 2021
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
2 Apr 2025 to 4 Nov 2026.
4 Jun 2014 to 4 Nov 2026.
Nov 2025, monthly: 3 employees, 2 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 21 | 20 | 20 | 21 | 20 | 27 | 31 | 28 | 30 | 32 | 32 | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | 31 | 33 | 37 | 38 | 37 | 38 | 38 | 39 | 33 | 38 | 36 | 39 | 37 | 35 | 37 | 36 | 35 | 37 | 35 | 36 | 36 | 35 | 34 | 34 | 34 | 34 | 33 | 32 | 32 | 31 | 29 | 29 | 29 | 26 | 25 | 13 | 11 | 8 | 19 | 10 | 21 | 4 | 3 |
| FTE | 21 | 20 | 20 | 21 | 20 | 26 | 28 | 24 | 27 | 30 | 29 | 31 | 30 | 31 | 32 | 31 | 29 | 29 | 32 | 31 | 31 | 31 | 33 | 35 | 32 | 34 | 31 | 36 | 32 | 30 | 30 | 28 | 30 | 31 | 31 | 32 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 28 | 26 | 27 | 27 | 24 | 25 | 24 | 24 | 21 | 11 | 8 | 8 | 13 | 6 | 4 | 3 | 2 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jan 2021 to Nov 2025.
Latest Nov 2025, published 21 Jan 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 180,620 | 288,515 | 330,183 | 323,472 | 264,046 |
| Operating profit | -63,800 | -18,301 | Not reported | +7,903 | +2,268 |
| Result for the year | -14,954 | +23,445 | +5,957 | +14,970 | -14,578 |
| Equity | 79,217 | 102,662 | 108,619 | 123,726 | 109,209 |
| Total assets | 573,738 | 831,568 | 561,855 | 506,913 | 348,029 |
| Employees (average) | 26 | 31 | 32 | 29 | 10 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | n.m.note 1 | 59.7% | 14.4% | -2% | -18.4% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | -35.3% | -6.3% | -2.8%note 2 | 2.4% | 0.9% |
| EBITDA | Not reportednote 3 | -18,040 | -9,087note 2 | 7,920note 4 | Not reportednote 3 |
| EBITDA margin | Not reportednote 3 | -6.3% | -2.8%note 2 | 2.5%note 4 | Not reportednote 3 |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | n.m.note 1 | 19.2% | 3.2% | -9.4% | -65.5% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 23,512 | 31,272 | -22,120 | -54,393 | -42,366 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 3 | n.m.note 5 | n.m.note 5 | Net cashnote 4 | Not reportednote 3 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -96.4%note 6 | -12.1%note 6 | -6.6%note 7 | 7.9%note 8 | 2.6%note 6 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 9 | 0note 10 | 0note 10 | Not reportednote 11 | Not reportednote 9 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reportednote 9 | 0%note 10 | 0%note 10 | Not reportednote 11 | Not reportednote 9 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 160,749 | 216,216 | 11,598 | -97,337 | -48,227 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement: included in the group's (ÅRL § 86, stk. 4).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 24 Mar 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 26 Mar 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 4 Apr 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 24 Mar 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 7 Jul 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
25 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Carsten Lund, (formand), den 03.03.2026.
Tiltrådte:
Niels Holm Mikkelsen, (formand), den 03.03.2026.
Direktion:
Fratrådte:
Mads Bøgelund Lauritzen, den 01.05.2025.
Tiltrådte:
Carsten Elbrønd Nielsen, den 01.05.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Morten Hansen, den 02.04.2025, Dennis Nørgaard, den 02.04.2025, Rasmus Untidt, (formand), den 02.04.2025.
Tiltrådte:
Carsten Lund, (formand), den 02.04.2025, Carsten Elbrønd Nielsen, den 02.04.2025, Hoang Bao Pedersen-Nguyen, den 02.04.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Steffen Martin Baungaard, (formand), den 25.09.2024, Rasmus Untidt, den 25.09.2024.
Tiltrådte:
Dennis Nørgaard, den 25.09.2024, Rasmus Untidt, (formand), den 25.09.2024.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Henrik Mielke, (formand), den 06.12.2023.
Tiltrådte:
Steffen Martin Baungaard, (formand), den 06.12.2023.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Martin Stig Solberg, den 04.01.2023.
Vedtægter ændret: 17.11.2022
Nyt navn: MT Højgaard Property Development A/S
Nyt binavn: MT Højgaard Projektudvikling A/S
Vedtægter ændret: 13.04.2022
Bestyrelse:
Fratrådte:
Morten Hansen, (formand), den 13.04.2022.
Tiltrådte:
Morten Hansen, den 13.04.2022, Henrik Mielke, (formand), den 13.04.2022.
Ny adresse: Knud Højgaards Vej 7, 2860 Søborg
Bestyrelse:
Fratrådte:
Morten Hansen, den 10.09.2021, Martin Stig Solberg, (formand), den 10.09.2021.
Tiltrådte:
Morten Hansen, (formand), den 10.09.2021, Martin Stig Solberg, den 10.09.2021.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning.
Aktiver og gæld er overdraget fra CVR-nummer: 12562233 MT Højgaard Danmark A/S.
Vedtægter ændret: 04.06.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 04.06.2021.
kr. 600.000,00, indbetalt ved spaltning, kurs 7.100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.000.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget spaltningsplan for den påtænkte spaltning af CVR-nummer: 12562233 MT Højgaard Danmark A/S (indskydende fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene SVEODAN - VILLJEN A/S, DANFARM CONTRACTORS A/S, KONOW OG RABEN A/S, A.V. ANDERSEN A/S, SV. E. LARSEN, ISOLERING A/S, OTTO CHRISTENSEN & KAJ SØRENSEN A/S, FEHMARNBELT LINK CONTRACTORS A/S, FEHMARNBELT LINK GROUP A/S, HØJGAARD & SCHULTZ A/S, SCANDINAVIAN BUILDING GROUP - SBG A/S, MTH COATING A/S, SUBTERA A/S, MET4 A/S, FEMERN BELT CONTRACTORS A/S, GENUS-PRODUCTS A/S, CARLO LORENTZEN A/S, MT HØJGAARD AGRI A/S, MTH AGRI A/S, MTH STÅL A/S, TIMBRA A/S, MT Højgaard A/S og CVR-nummer: 35865829 MT Højgaard Projektudvikling A/S (modtagende).
Erhvervsstyrelsen har modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 12562233 MT Højgaard Danmark A/S og CVR-nummer: 35865829 MT Højgaard Projektudvikling A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 26.11.2020
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem, af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse.
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-NR. 35865829
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 26.11.2020
Nyt navn: MT Højgaard Projektudvikling A/S
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Morten Hansen, den 26.11.2020, Martin Stig Solberg, (formand), den 26.11.2020, Rasmus Untidt, den 26.11.2020.
Direktion:
Fratrådte:
Morten Hansen, den 26.11.2020, Martin Stig Solberg, den 26.11.2020.
Tiltrådte:
Morten Hansen, den 26.11.2020.
Vedtægter ændret: 26.11.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.11.2020.
kr. 345.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 400.000,00.
Direktion:
Fratrådte:
Egil Mølsted Madsen, den 17.06.2019.
Tiltrådte:
Martin Stig Solberg, den 17.06.2019.
Direktion:
Fratrådte:
Koncerndirektør Jørgen Enegaard Nicolajsen, den 20.11.2018.
Tiltrådte:
Anders Heine Jensen, den 20.11.2018.
Direktion:
Fratrådte:
Torben Biilmann, den 16.08.2018.
Tiltrådte:
Koncerndirektør Jørgen Enegaard Nicolajsen, den 16.08.2018.
Ny adresse: c/o MT Højgaard A/S, Knud Højgaards Vej 7, 2860 Søborg
Vedtægter ændret:
18.12.2014.
Kapitalforhøjelse:
kr. 5.000,00 indbetalt kontant, kurs 50.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 55.000,00.
Vedtægter ændret:
06.06.2014.
Nyt navn:
BIRKEKÆR/TEGLVÆNGET, ROSKILDE ApS.
Ny adresse:
c/o MT Højgaard A/S, Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg.
Ny kommune:
Gladsaxe.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Jens Jakob Skaadstrup Andersen, den 06.06.2014, Anders Ørjan Jensen, den 06.06.2014, Klaus Søgaard, den 06.06.2014.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Klaus Søgaard, den 06.06.2014.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Torben Biilmann, den 06.06.2014, Funktionschef Egil Mølsted Madsen, den 06.06.2014.
Selskabet tegnes af to direktører i forening.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 06.06.2014.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 30700228 KPMG STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Osvald Helmuths Vej 4, postboks 250, 2000 Frederiksberg, den 06.06.2014.
Stiftelsesdato:
04.06.2014.
Seneste vedtægtsdato:
04.06.2014.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Indbetalingsmåde:
Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
CVR-NR. 13738580 GORRISSEN FEDERSPIEL HOLDING ApS, H.C. Andersens Boulevard 12, 1553 København V, den 04.06.2014.
Bestyrelse:
Advokat Jens Jakob Skaadstrup Andersen (formand), den 04.06.2014, Advokat Anders Ørjan Jensen, den 04.06.2014, Advokat Klaus Søgaard, den 04.06.2014.
Direktion:
Advokat Klaus Søgaard, den 04.06.2014.
Selskabet tegnes af to medlemmer af bestyrelsen i forening eller af et medlem af bestyrelsen i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 04.06.2014.
Første regnskabsår:
04.06.2014 - 31.12.2014.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
3 registered in CVR.
P-number 1026620224Lystrupvej 50, 8240 Risskov
P-number 1019440776Knud Højgaards Vej 7, 2860 Søborg
P-number 1027276977Mosevej 3, 8240 Risskov