CVR 33257066Public limited company (A/S)Engroshandel med møbler, tæpper og belysningsartikler (464700)KoldingFounded 21 Oct 2010
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about RETAIL OUTFITTERS A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2017
Gross profit
-7K
DKK, annual report 2020
Result
+26K
DKK, annual report 2020
Equity
1.1M
DKK, annual report 2020
RIIS HOLDING A/SCVR 20171979, 100% of capital and votes, until 8 Sep 2021
Kristian Riisuntil 8 Sep 2021
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 20171979100% of capital and votes1 Jun 2011 to 8 Sep 2021
CVR lists no current officers for this company.
21 Oct 2010 to 5 Nov 2026.
Jun 2017, monthly: 4 employees, 3 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 4 | 5 | 6 | 6 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 |
| FTE | 1 | 5 | 5 | 4 | 3 | 4 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 4 | 5 | 6 | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 | 3 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2011 to 2014; monthly Jan 2015 to Jun 2017.
Latest Jun 2017, published 20 Sep 2017. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 2,802 | 2,547 | 41 | -79 | -7 |
| Operating profit | +1,159 | +161 | +41 | -79 | -7 |
| Result for the year | +970 | +114 | +52 | -32 | +26 |
| Equity | 3,477 | 2,091 | 2,143 | 2,111 | 1,137 |
| Total assets | 6,015 | 5,582 | 2,205 | 2,165 | 2,195 |
| Employees (average) | Not reported | 5,000 | 0 | Not reported | Not reported |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -9.7% | -9.1% | -98.4% | -292.7% | n.m.note 1 |
| EBITDA | 1,159 | 161note 2 | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 41.4% | 6.3%note 2 | Not reportednote 3 | n.m.note 4 | n.m.note 4 |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 5 | 25% | -100% | Not reportednote 5 | Not reportednote 5 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -4,224note 6 | -2,458note 6 | -1,094note 6 | -818note 6 | -917note 6 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cashnote 6 | Net cashnote 7 | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 33.1%note 6 | n.m.note 8 | 9.5%note 6 | -5.3%note 9 | -0.7%note 6 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 0note 10 | 0note 10 | Not reportednote 11 | Not reportednote 11 | Not reportednote 11 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -2,508note 6 | 491note 6 | -2,199note 6 | -2,165note 6 | -1,190note 6 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2020
1 Jul 2019 to 30 Jun 2020, published 1 Dec 2020
Annual report 2019
1 Jul 2018 to 30 Jun 2019, published 5 Dec 2019
Annual report 2018
1 Jul 2017 to 30 Jun 2018, published 23 Nov 2018
Annual report 2017
1 Jul 2016 to 30 Jun 2017, published 24 Nov 2017
Annual report 2016
1 Jul 2015 to 30 Jun 2016, published 2 Dec 2016
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
13 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 08.09.2021 opløst ved fusion med CVR-nummer: 20171979 RIIS HOLDING A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 20171979 RIIS HOLDING A/S (fortsættende) og CVR-nummer: 33257066 RETAIL OUTFITTERS A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene RIIS MAINTAIN A/S.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 20171979 RIIS HOLDING A/S og CVR-nummer: 33257066 RETAIL OUTFITTERS A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Koncernfinansdirektør Tommy Trip, den 31.08.2020.
Tiltrådte:
Michael Brock, den 31.08.2020.
Vedtægter ændret: 05.12.2019
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse..
Bestyrelse:
Fratrådte:
Stig Due, den 21.11.2019, Henry Heiberg, (formand), den 21.11.2019, Cecilie Riis Hjerpsted, den 21.11.2019, Søren Riis, den 21.11.2019.
Tiltrådte:
Søren Riis, (formand), den 21.11.2019, Tommy Trip, den 21.11.2019.
Direktion:
Fratrådte:
Søren Riis, den 02.12.2019, Tommy Trip, den 02.12.2019.
Vedtægter ændret: 30.09.2019
Direktion:
Tiltrådte:
Kristian Riis, den 30.09.2019, Tommy Trip, den 30.09.2019.
Selskabet tegnes af 2 direktører i forening eller af den samlede bestyrelse..
Formål ændret: Selskabets formål er at drive virksomhed med udvikling, produktion og salg af inventarprodukter samt at besidde fast ejendom og anden dermed beslægtet virksomhed efter bestyrelsens skøn.
Revision:
Fratrådte:
ERNST & YOUNG Godkendt Revisionspartnerselskab, den 05.11.2018.
Tiltrådte:
CVR-NR. 30700228 ERNST & YOUNG Godkendt Revisionspartnerselskab, Skibbroen 16, 6200 Aabenraa, den 05.11.2018.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Vinni Marianne Riis (formand), den 16.11.2017.
Tiltrådte:
Stig Due, den 16.11.2017, Henry Heiberg (formand), den 16.11.2017.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Erik Mølgaard (formand), den 05.04.2016, Vinni Marianne Riis, den 05.04.2016.
Tiltrådte:
Vinni Marianne Riis (formand), den 05.04.2016.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Erik Mølgaard, den 10.11.2014.
Udtrådt af bestyrelsen:
Niels Bo Andersen, den 10.11.2014.
Vedtægter ændret:
21.11.2012.
Nyt binavn: RIIS MAINTAIN A/S.
Vedtægter ændret:
07.12.2010.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Kristian Riis, den 07.12.2010, Cecilie Riis, den 07.12.2010.
Selskabet tegnes af direktionen alene eller af den samlede bestyrelse.
Selskabet er stiftet ved spaltning, den 21.10.2010 Selskabets aktiver og gæld er overdraget fra CVR-NR. 19729001 RIIS RETAIL A/S.
Seneste vedtægtsdato:
21.10.2010.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Indbetalingsmåde:
spaltning kr. 500.000,00 til kurs 12.771,46.
Bestyrelse:
Advokat Niels Bo Andersen, (formand), 6000 Kolding, den 21.10.2010, Erik Mølgaard, 2830 Virum, den 21.10.2010, Direktør Søren Riis, 6094 Hejls, den 21.10.2010, Vinni Marianne Riis, 6094 Hejls, den 21.10.2010.
Direktion:
Direktør Søren Riis, 6094 Hejls, den 21.10.2010.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
KPMG STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Kolding Åpark 1, 6000 Kolding, den 21.10.2010.
Første regnskabsår:
01.07.2010 - 30.06.2011.
Regnskabsår:
01.07 - 30.06.
1 registered in CVR.
P-number 1016415592Gejlhavegård 31, 6000 Kolding