CVR 32949541Private limited company (ApS)Andre liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser i.a.n. (749090)GentofteFounded 1 Jun 2010
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about ULTRANAV Denmark ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
4
CVR registry, 2022
Revenue
1.8B
USD, annual report 2021
+72.5% on 2020
Result
+88.5M
USD, annual report 2021
Equity
242.2M
USD, annual report 2021
Naviera Ultranav Dos Limitada100% of capital and votes, until 28 Nov 2022
Per Langeuntil 28 Nov 2022
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
100% of capital and votesnotified 21 Sep 20171 Jun 2010 to 30 Nov 2021
100% of capital and votes30 Nov 2021 to 28 Nov 2022
ULTRANAV Denmark ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for ULTRANAV Denmark ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 25112768100% of capital and votes27 Nov 2013 to 29 Nov 2022
CVR 3828371590% to under 100% of capital and votes29 Dec 2011 to 29 Nov 2022
CVR 34469784100% of capital and votes1 Jan 2012 to 29 Nov 2022
CVR 43282247100% of capital and votes16 May 2022 to 29 Nov 2022
CVR 3981646610% to under 15% of capital and votes1 Jul 2022 to 28 Nov 2022
CVR 34093482100% of capital and votes29 Dec 2011 to 4 Aug 2021
CVR 2070241990% to under 100% of capital and votes29 Dec 2011 to 24 Feb 2017
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
1 Jun 2010 to 7 Nov 2026.
Nov 2022, monthly: 4 employees, 4 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 4 | 4 | 4 | 5 | 4 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| FTE | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jan 2022 to Nov 2022.
Latest Nov 2022, published 19 Jan 2023. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 1,000,580 | 1,165,948 | 1,121,982 | 1,022,678 | 1,764,137 |
| Gross profit | 8,543 | Not reported | Not reported | Not reported | 259,724 |
| Operating profit | Not reported | Not reported | Not reported | -28,394 | Not reported |
| Result for the year | -31,559 | +2,458 | -8,402 | -31,831 | +88,500 |
| Equity | 195,636 | 192,944 | 190,812 | 162,074 | 242,214 |
| Total assets | 331,880 | 345,137 | 327,526 | 291,263 | 825,535 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 41.6% | 16.5% | -3.8% | -8.9% | 95.8% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | -3%note 1 | 0.3%note 1 | -0.3%note 1 | -2.8% | 4.7%note 1 |
| EBITDA | -18,432note 1 | 16,457note 1 | 9,426note 1 | -18,190 | 227,658note 1 |
| EBITDA margin | -1.8%note 1 | 1.4%note 1 | 0.8%note 1 | -1.8% | 12.9%note 1 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -46,094 | -33,485 | -62,091 | -53,437 | Not reportednote 2 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 3 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | n.m.note 3 | Not reportednote 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -23.2%note 4 | 2.5%note 1 | -1.8%note 4 | -18.7%note 5 | Not reportednote 2 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 20,266 | 43,516 | 26,056 | 19,481 | 1,008 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 2% | 3.7% | 2.3% | 1.9% | 0.1% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | n.m.note 3 | -210.4%note 1 | -42.4%note 6 | n.m.note 3 | 103.1%note 7 |
USD thousands. Annual reports via XBRL.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 9 May 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 31 Mar 2021
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 2 Apr 2020
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 27 Mar 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 23 Mar 2018
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
16 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er d. 28.11.2022 opløst ved fusion med CVR-nummer: 43667637 Ultranav International ApS.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Per Albert Karl von Appen Burose, den 01.09.2021.
Direktion:
Fratrådte:
Francisco Esteban Larrain Echeverria, (adm. dir), den 01.09.2021.
Tiltrådte:
Per Lange, (adm. dir), den 01.09.2021.
Direktion:
Fratrådte:
Carsten Haagensen, den 09.01.2018.
Tiltrådte:
Francisco Esteban Larrain Echeverria (adm. dir), den 09.01.2018.
Erhvervsstyrelsen har som kompetent myndighed i henhold til selskabslovens § 289, stk. 2, modtaget en attest fra den kompetente myndighed i Luxembourg om, at alle handlinger og formaliteter der skal opfyldes i forhold til fusionen mellem ULTRANAV Denmark ApS, CVR-nr. 32949541 (forsættende) og Ultranav Enterprises S.A som er registeret i Luxembourg med Reg-nr. B215.714 (ophørende), er opfyldt for Ultranav Enterprises S.A.
Erhvervsstyrelsen har som følge herefter registeret fusionen for ULTRANAV Denmark ApS.
Den påtænkte fusion mellem Ultranav Denmark ApS, CVR-nr. 32949541 ( forsættende) og Ultranav Enterprises S.A, med hjemsted i Luxembourg, og som er registeret i Luxembourg med Reg-nr. B215.714 ( ophørende)
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i selskaberne må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 01.12.2016
Nyt navn: ULTRANAV Denmark ApS
Nyt binavn: ULTRANAV ApS
Slettet binavn: ULTRAGASGROUP (EUROPE) ApS
Vedtægter ændret:
24.09.2013.
Kapitalforhøjelse:
kr. 18.000.000,00 indbetalt kontant, kurs 392,05.
Kapitalen udgør herefter kr. 120.249.000,00.
Ny adresse:
Smakkedalen 6, 2820 Gentofte.
Vedtægter ændret:
30.11.2012.
Slettet binavn: ULTRAGAS ApS.
Vedtægter ændret:
30.11.2012.
Nyt navn:
ULTRANAV ApS.
Binavn:
ULTRAGAS ApS.
Nyt binavn: ULTRAGASGROUP (EUROPE) ApS.
Kapitalforhøjelse:
kr. 42.000.000,00 indbetalt kontant, kurs 388,52.
Kapitalen udgør herefter kr. 102.249.000,00.
Vedtægter ændret:
29.12.2011.
Nyt navn:
ULTRAGASGROUP (EUROPE) ApS.
Nyt binavn: ULTRAGAS ApS.
Ny adresse:
Strandvejen 102E, 5., 2900 Hellerup.
Ny kommune:
Gentofte.
Vedtægter ændret:
08.10.2010.
Vedtægter ændret:
18.06.2010.
Kapitalforhøjelse:
kr. 60.169.000,00 indbetalt kontant, kurs 350,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 60.249.000,00.
Vedtægter ændret:
15.06.2010.
Nyt navn:
ULTRAGAS ApS.
Ny adresse:
Lille Strandstræde 14A, 1., 1254 København K.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Dag Karl Albert von Appen Burose (formand), den 15.06.2010, Carsten Haagensen, den 15.06.2010, Enrique Reinaldo Ide Valenzuela, den 15.06.2010.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Peter Andreas Stakemann, den 15.06.2010.
Indtrådt i direktionen:
Carsten Haagensen, den 15.06.2010.
Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med et bestyrelsesmedlem eller en direktør, en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 30700228 KPMG STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Borups Allé 177, 2400 København NV, den 15.06.2010.
Stiftelsesdato:
01.06.2010.
Seneste vedtægtsdato:
01.06.2010.
Kapital:
kr. 80.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 80.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
CVR-NR. 13469938 AKTIESELSKABET STAKEMANN, Kronprinsessegade 18, 1306 København K, den 01.06.2010.
Direktion:
Advokat Peter Andreas Stakemann, den 01.06.2010.
Selskabet tegnes af en direktør.
Første regnskabsår:
01.06.2010 - 31.12.2010.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1016107650Smakkedalen 6, 2820 Gentofte