CVR 32671004Private limited company (ApS)Andre liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser i.a.n. (749090)København SFounded 14 Jan 2010
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Medicoforce ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
-66.6K
DKK, annual report 2021
Result
+3.3M
DKK, annual report 2021
Equity
134.9K
DKK, annual report 2021
Lück ApSCVR 25109333, 100% of capital and votes, until 21 Feb 2023
Otto Diedrich Lückuntil 21 Feb 2023
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 25109333100% of capital and votes14 Jan 2010 to 21 Feb 2023
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
| Metric | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -50 | 100 | 76 | -519 | -67 |
| Operating profit | -68 | +82 | +56 | Not reported | -67 |
| Result for the year | -245 | -31 | -57 | -2,187 | +3,256 |
| Equity | -845 | -877 | -934 | -3,121 | 135 |
| Total assets | 3,042 | 3,158 | 3,646 | 2,029 | 160 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -252.4% | n.m.note 1 | -24.3% | -787% | n.m.note 1 |
| EBITDA | -50 | 100 | 76 | -519note 2 | -67 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 3 | 100% | 100% | n.m.note 3 | n.m.note 3 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 1,480 | 1,463 | 1,476 | 1,429 | -8 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 4 | 14.7x | 19.5x | n.m.note 4 | n.m.note 4 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -7%note 5 | 10.5%note 5 | 7.8%note 5 | n.m.note 6 | n.m.note 6 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 0note 7 | 86note 8 | 440note 8 | 0note 7 | Not reportednote 9 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 3,836 | 3,949 | 4,227 | 4,845 | -8 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 21 Jun 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 4 Aug 2021
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 17 Sep 2020
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 23 Jun 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 21 Jun 2018
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
14 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 21.02.2023 opløst ved fusion med CVR-nummer: 25109333 8420 HOLDING ApS.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 25109333 8420 HOLDING ApS (fortsættende) og CVR-nummer: 32671004 Medicoforce ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 25109333 8420 HOLDING ApS og CVR-nummer: 32671004 Medicoforce ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Ny adresse: c/o Otto Lück, Digevej 114, 4. th, 2300 København S
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 20.02.2021
Nyt navn: Medicoforce ApS
Ny adresse: c/o Medicotrust, Amaliegade 43, 1., 1256 København K
Vedtægter ændret: 20.02.2021
Formål ændret: Selskabets formål er køb, salg, udlejning og administration af fast ejendom samt anden efter direktionens skøn hermed beslægtet virksomhed.Salg af medicinsk udstyr og rådgivning.
Ny adresse: c/o Lück, Randersgade 4, 2. th, 2100 København Ø
Ny kommune: København
Ny adresse: Sommerfuglevej 2A, 6000 Kolding
Revision:
Fratrådte:
W. KRAGH A/S, STATSAUTORISEREDE REVISORER, den 04.12.2017.
Tiltrådte:
CVR-NR. 29142807 TØNDER REVISION, REGISTRERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Søndergade 14, 6270 Tønder, den 04.12.2017.
Ny adresse:
Bredgade 32, 2., 6000 Kolding.
Ny kommune:
Kolding.
Regnskabsår ændret til:
01.01 - 31.12.
Første regnskabsår:
14.01.2010 - 31.12.2010.
Ny adresse:
c/o MEDICOTRUST ApS, Skånevej 13, 6230 Rødekro.
Ny kommune:
Aabenraa.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
BDO SCANREVISION STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 10.12.2010.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 16206407 W. KRAGH A/S, STATSAUTORISEREDE REVISORER, Østergade 56, 6270 Tønder, den 10.12.2010.
Vedtægter ændret:
10.12.2010.
Stiftelsesdato:
14.01.2010.
Seneste vedtægtsdato:
14.01.2010.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
CVR-NR. 25109333 8420 HOLDING ApS, Slotsgaden 20, Møgeltønder, 6270 Tønder, den 14.01.2010.
Direktion:
Otto Diedrich Lück, den 14.01.2010.
Selskabet tegnes af en direktør.
Revision:
BDO SCANREVISION STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Fælledvej 1, postboks 19, 5100 Odense C, den 14.01.2010.
Første regnskabsår:
14.01.2010 - 30.06.2011.
Regnskabsår:
01.07 - 30.06.
1 registered in CVR.
P-number 1015768203Digevej 114, 2300 København S