CVR 31978017Public limited company (A/S)Fremstilling af andre keramiske produkter (234900)Secondary industries: Fremstilling af mursten, teglsten og byggematerialer af brændt ler (233200)SønderborgFounded 19 Mar 1970
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about A/S BACHMANNS TEGLVÆRK, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
41
CVR registry, 2020
Gross profit
22.9M
DKK, annual report 2019
+20.5% on 2018
Result
+2.5M
DKK, annual report 2019
Equity
9M
DKK, annual report 2019
Egernsund Wienerberger Production A/SCVR 82753915, 50% to under 66.7% of capital and votes, until 25 Jan 2021
Egernsund Wienerberger A/SCVR 10502306, 50% to under 66.7% of capital and votes, until 25 Jan 2021
Andreas Christensenuntil 25 Jan 2021
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 8275391550% to under 66.7% of capital and votes4 Nov 2004 to 25 Jan 2021
CVR 1050230650% to under 66.7% of capital and votes7 Nov 2019 to 25 Jan 2021
CVR 2866329350% to under 66.7% of capital and votesnotified 7 Nov 20191 Sep 2006 to 7 Nov 2019
A/S BACHMANNS TEGLVÆRK holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for A/S BACHMANNS TEGLVÆRK as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 27598056100% of capital and votes1 Jan 2005 to 20 Oct 2016
CVR lists no current officers for this company.
19 Mar 1970 to 6 Nov 2026.
Dec 2020, monthly: 41 employees, 33 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 25 | 29 | 24 | 25 | 24 | 26 | 23 | 22 | 17 | 21 | 20 | 18 | 13 | No count | No count | No count | No count | 4 | 5 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 5 | 31 | 33 | 32 | 34 | 36 | 41 | 42 | 49 | 50 | 50 | 48 | 47 | 47 | 43 | 38 | 33 | 32 | 37 | 37 | 37 | 36 | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | 33 | 33 | 36 | 36 | 38 | 35 | 37 | 35 | 36 | 36 | 39 | 38 | 38 | 37 | 37 | 33 | 34 | 36 | 38 | 38 | 37 | 38 | 41 | 41 |
| FTE | 18 | 19 | 20 | 19 | 19 | 20 | 20 | 18 | 15 | 16 | 17 | 16 | 10 | 8 | 6 | 3 | 4 | 4 | 4 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 9 | 28 | 26 | 25 | 29 | 27 | 32 | 38 | 40 | 40 | 40 | 39 | 39 | 32 | 30 | 27 | 29 | 31 | 32 | 32 | 29 | 29 | 32 | 31 | 32 | 31 | 30 | 30 | 34 | 33 | 34 | 31 | 28 | 29 | 34 | 36 | 38 | 36 | 37 | 37 | 36 | 35 | 33 | 32 | 28 | 34 | 37 | 37 | 40 | 33 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 1997 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Dec 2020.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Dec 2020, published 23 Feb 2021. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 6,603 | 11,597 | 21,098 | 19,026 | 22,928 |
| Operating profit | +1,477 | +631 | +2,717 | +1,242 | +3,799 |
| Result for the year | -86 | +114 | +1,711 | +413 | +2,520 |
| Equity | 6,183 | 4,330 | 6,041 | 6,453 | 8,974 |
| Total assets | 24,012 | 26,187 | 34,948 | 30,143 | 30,674 |
| Employees (average) | Not reported | 18 | 39 | 34 | 36 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -1.6% | 75.6% | 81.9% | -9.8% | 20.5% |
| EBITDA | 4,402 | 3,628 | 5,163 | 3,480 | 6,052 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 66.7% | 31.3% | 24.5% | 18.3% | 26.4% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 1 | 260% | 116.7% | -12.8% | 5.9% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 10,619 | 11,460 | 15,981 | 14,946 | 4,306 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 2.4x | 3.2x | 3.1x | 4.3x | 0.7x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 6.2% | 2.9% | 11.2% | 4.3% | 17.1% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 112note 2 | 289note 2 | 6,170note 2 | 968note 2 | Not reportednote 3 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 12,398 | 15,201 | 23,490 | 18,296 | 8,580 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 26 Aug 2020
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 28 May 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 14 May 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 9 May 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 25 May 2016
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
29 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 25.01.2021 opløst ved fusion med CVR-nummer: 82753915 VESTERLED TEGLVÆRK A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 82753915 VESTERLED TEGLVÆRK A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene STOFFERS TEGLVÆRK A/S, CVR-nummer: 36967110 HELLIGSØ TEGLVÆRK A/S (ophørende) og CVR-nummer: 31978017 A/S BACHMANNS TEGLVÆRK (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Teglbjælker - Egernsund A/S.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 82753915 VESTERLED TEGLVÆRK A/S, CVR-nummer: 36967110 HELLIGSØ TEGLVÆRK A/S og CVR-nummer: 31978017 A/S BACHMANNS TEGLVÆRK må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Revision:
Fratrådte:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 16.12.2019.
Tiltrådte:
CVR-NR. 18061635 SØNDERJYLLANDS REVISION STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Jyllandsgade 28, 1., 6400 Sønderborg, den 16.12.2019.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Erik Johannsen, (formand), den 07.11.2019, Peter Matzen, den 07.11.2019.
Tiltrådte:
Henrik Dietrichsen, (formand), den 07.11.2019, Johan Van Der Biest, den 07.11.2019.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 27598056 TEGLBJÆLKER - EGERNSUND A/S, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 20.10.2016
Nyt binavn: Teglbjælker - Egernsund A/S
Selskabet tegnes af direktøren sammen med 1 bestyrelsesmedlem, eller af den samlede bestyrelse..
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 31978017 A/S BACHMANNS TEGLVÆRK (fortsættende) og CVR-nummer: 27598056 TEGLBJÆLKER - EGERNSUND A/S (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 31978017 A/S BACHMANNS TEGLVÆRK og CVR-nummer: 27598056 TEGLBJÆLKER - EGERNSUND A/S har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret:
22.03.2012.
Kapitalnedsættelse besluttet 22.03.2012 er gennemført 25.04.2012.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.000.000,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 22.03.2012 henlæggelse til særlig reserve kr. 7.000.000,00 til kurs 100,00.
Selskabets kreditorer opfordres til at anmelde deres krav til selskabet. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal anmeldes senest 4 uger fra dags dato.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 01.07.2011.
Indtrådt i revisionen:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Ellegårdvej 25, 6400 Sønderborg, den 01.07.2011.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
ERNST & YOUNG P/S, den 08.09.2010.
Indtrådt i revisionen:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Ellegårdvej 25, 6400 Sønderborg, den 08.09.2010.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Marc Bachmann, den 01.02.2010.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Andreas Christensen, den 01.02.2010.
Vedtægter ændret:
11.04.2008.
Vedtægter ændret:
20.04.2007.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Vedtægter ændret:
17.03.2006.
Kapitalnedsættelse besluttet 12.09.2005 er gennemført 05.01.2006.
Kapitalen udgør herefter kr. 8.000.000,00.
Vedtægter ændret:
12.09.2005.
Kapitalnedsættelse besluttet 12.09.2005 med henlæggelse til særlig fond kr. 7.000.000,00 til kurs 100,00.
Vedtægter ændret:
24.02.2005.
Kapitalforhøjelse:
kr. 14.000.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 15.000.000,00.
Vedtægter ændret:
24.11.2004.
Nyt navn:
A/S BACHMANNS TEGLVÆRK.
Ny adresse:
Amtsvejen 23, Nybøl, 6400 Sønderborg.
Selskabet tegnes af direktøren sammen med 2 bestyrelsesmedlemmer, eller af den samlede bestyrelse.
Regnskabsår ændret til:
01.01 - 31.12.
Omlægningsperiode:
01.05.2004 - 31.12.2004.
Vedtægter ændret:
24.11.2004.
Opdeling i kapitalklasser er ophævet.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Jürgen Bachmann, den 04.11.2004, Marc Bachmann, den 04.11.2004, Birgitta Bachmann, den 04.11.2004, Jutta Ilse Petersen, den 04.11.2004.
Indtrådt i bestyrelsen:
Advokat Erik Johannsen (formand), den 04.11.2004, Direktør Andreas Christensen, den 04.11.2004, Direktør Peter Matzen, den 04.11.2004.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Otto Petersen, den 04.11.2004.
Indtrådt i direktionen:
Marc Bachmann, den 04.11.2004.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
KPMG C. Jespersen Statsautoriserede revisorer, den 04.11.2004.
Indtrådt i revisionen:
ERNST & YOUNG STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Ellegårdvej 25, 6400 Sønderborg, den 04.11.2004.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Birgitta Bachmann, den 26.09.2002.
Indtrådt i bestyrelsen:
Marc Bachmann, den 26.09.2002.
Vedtægter ændret:
11.08.1998.
Vedtægter ændret:
12.07.1993.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 650.000,00, B kr. 250.000,00, C kr. 100.000,00
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Indtrådt i direktionen:
Direktør Otto Petersen
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Bruno Johannes Heinrich Bachmann
Indtrådt i bestyrelsen:
Birgitta Bachmann, Direktør Otto Petersen
Direktion:
Stiftelsesdato:
19.03.1970
Seneste vedtægtsdato:
06.04.1981
Kapital:
kr. 1.000.000,00
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 650.000,00, B kr. 350.000,00
Indbetalingsmåde:
kontant/i værdier kr. 1.000.000,00 til kurs 100,0
Bestyrelse:
Fru Margarethe Mathilde Bachmann (formand), Ingeniør Bruno Johannes Heinrich Bachmann, Ingeniør Jürgen Bachmann, Fru Jutta Ilse Petersen
Direktion:
Ingeniør Bruno Johannes Heinrich Bachmann
Prokura er anmeldt
Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i
forening med et andet medlem af bestyrelsen
eller af tre medlemmmer af bestyrelsen i
forening eller af en direktør alene
Revision:
Revisionsfirmaet C. Jespersen, 6400 Sønderborg
Første regnskabsår:
00.00 - 00.00
Regnskabsår:
01.05 - 30.04
2 registered in CVR.
P-number 1022996041Amtsvejen 29, 6400 Sønderborg
P-number 1001683002Amtsvejen 23, 6400 Sønderborg