CVR 31865883Public limited company (A/S)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)Frederiksberg CFounded 8 May 2014
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Better Energy Holding A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
2
CVR registry, Jun 2026
Revenue
100.4M
DKK, annual report 2025
+28.7% on 2024
Result
-528.3M
DKK, annual report 2025
Equity
-1.8B
DKK, annual report 2025
Selskabet af 12. november 2025 ApSCVR 45960781, 100% of capital and votes, since 12 Nov 2025
Mark Augustenborg Ødumsince 8 Nov 2023
Rasmus Lildholdt Kjærsince 8 May 2014
Equity was negative at 31 Dec 2025: -1.8B DKK. Dandex estimate, computed 7 Nov 2026.
CVR 45960781100% of capital and votesnotified 17 Nov 2025since 12 Nov 2025
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 4340581015% to under 20% of capital and votesnotified 17 Nov 202516 Dec 2022 to 12 Nov 2025
CVR 3079909710% to under 15% of capital and votesnotified 6 Mar 20238 May 2014 to 6 Mar 2023
CVR 3162246810% to under 15% of capital and votesnotified 30 Jun 20238 May 2014 to 30 Jun 2023
CVR 3503628810% to under 15% of capital and votesnotified 17 Nov 20251 Jun 2017 to 12 Nov 2025
CVR 3727258210% to under 15% of capital and votesnotified 17 Nov 20251 Jun 2017 to 12 Nov 2025
CVR 400711055% to under 10% of capital and votesnotified 26 Nov 201929 Nov 2018 to 1 Nov 2019
CVR 4383994210% to under 15% of capital and votesnotified 17 Nov 20256 Mar 2023 to 12 Nov 2025
CVR 4411025310% to under 15% of capital and votesnotified 17 Nov 202530 Jun 2023 to 12 Nov 2025
10% to under 15% of capital and votesnotified 16 Dec 202218 Dec 2019 to 12 Nov 2025
6 Danish companies, which own 8 more one level down.
SubsidiaryCVR 38231049100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 44490838100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 39069482100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 44558653100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 38929291100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 44447282100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 40502297100% of capital and votes
CVR 4018065633.3% to under 50% of capital and votesUnder bankruptcy
SubsidiaryCVR 44451786100% of capital and votesUnder voluntary liquidation
SubsidiaryCVR 36950676100% of capital and votesUnder bankruptcy
SubsidiaryCVR 44559625100% of capital and votesUnder bankruptcy
SubsidiaryCVR 4542742066.7% to under 90% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Better Energy Holding A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 44559471100% of capital and votes1 Jan 2024 to 10 Apr 2024
CVR 44559382100% of capital and votes1 Jan 2024 to 10 Apr 2024
CVR 40085645100% of capital and votes29 Nov 2018 to 1 Mar 2021
CVR 32348734100% of capital and votes1 Dec 2018 to 1 Mar 2021
CVR 37516058100% of capital and votes4 Mar 2016 to 22 Dec 2017
CVR 35849777100% of capital and votes12 May 2014 to 22 Dec 2017
CVR 3472141690% to under 100% of capital and votes30 Jun 2014 to 22 Dec 2017
CVR 35828354100% of capital and votes8 May 2014 to 1 Jun 2017
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
8 May 2014 to 7 Nov 2026.
8 May 2014 to 7 Nov 2026.
Jun 2026, monthly: 2 employees, 2 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | Jul 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Mar 2026 | Jun 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 | 6 | 7 | 7 | 6 | 8 | 6 | 6 | 10 | 7 | 7 | 6 | 6 | 6 | 5 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| FTE | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 | 6 | 7 | 7 | 6 | 8 | 6 | 6 | 10 | 7 | 7 | 6 | 6 | 6 | 5 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jan 2021 to Jun 2026.
Latest Jun 2026, published 19 Aug 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 1,550,540 | 2,864,171 | 2,501,110 | 78,037 | 100,402 |
| Gross profit | 212,062 | Not reported | 1,008,893 | Not reported | Not reported |
| Operating profit | +157,448 | +406,090 | +692,790 | -846,057 | -227,293 |
| Result for the year | +32,495 | +123,479 | +132,287 | -2,649,506 | -528,333 |
| Equity | 378,532 | 1,047,042 | 1,242,569 | -1,364,501 | -1,816,792 |
| Total assets | 1,898,475 | 2,943,531 | 4,550,147 | 2,946,467 | 2,538,920 |
| Employees (average) | Not reported | 186 | Not reported | 501 | 70 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 45.5% | 84.7% | -12.7% | -96.9% | 28.7% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 10.2% | 14.2% | 27.7% | -1,084.2% | -226.4% |
| EBITDA | 166,521 | 415,427 | 725,792 | -845,512 | -225,032 |
| EBITDA margin | 10.7% | 14.5% | 29% | -1,083.5% | -224.1% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 1 | 64.6% | Not reportednote 1 | 44% | -86% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 417,380 | -181,392 | -363,857 | 2,410,673 | 447,015 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 2.5x | Net cash | Net cash | n.m.note 2 | n.m.note 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 24.1% | 53.6% | 129.7% | -32.9%note 3 | n.m.note 4 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 10,532 | 39,976 | 35,888 | 600 | 16,270 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 0.7% | 1.4% | 1.4% | 0.8% | 16.2% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | Not reported | Not reported | 8.8%note 5 | n.m.note 2 | n.m.note 2 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 417,380 | -607,545 | -363,857 | 2,412,354 | 447,015 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Large listed filers report IFRS figures in an ESEF report, for the group where there is one. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 25 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 13 Jan 2026
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 24 Apr 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 27 Apr 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 28 Apr 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
41 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 01.09.2026.
Tiltrådte:
CVR-NR. 37543128 Cedra Godkendt Revisionsaktieselskab, Sønderbrogade 16, 8700 Horsens, den 01.09.2026.
Til Erhvervsstyrelsens registrering af den 17.11.2025: Vedtægter ændret 12.11.2025. Kapitalforhøjelsen er besluttet den 12.11.2025 kr. 400.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00. Kapitalnedsættelsen er besluttet den 12.11.2025 og gennemført 12.11.2025 til dækning af underskud kr. 708.243,80 til kurs 100,00. Kapitalen udgør herefter kr. 400.000. Vedtægter er efterfølgende ændret den 17.11.2025
Vedtægter ændret: 17.11.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 17.11.2025.
kr. 400.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 17.11.2025 og gennemført 17.11.2025 dækning af underskud kr. 708.243,00 til kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 400.000,80.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Mikkel Dau Jacobsen, den 17.11.2025, Christian Madsen Motzfeldt, (formand), den 17.11.2025, Michael Vater, den 17.11.2025, Nancy Kabalt, den 17.11.2025.
Tiltrådte:
Peter Degnboel Thostrup, (formand), den 17.11.2025, Kjell Anders Thelin, den 17.11.2025, Yann Henri Georges Blandy, den 17.11.2025.
Selskabet tegnes af den administrerende direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af en direktør i forening med to bestyrelsesmedlemmer eller af tre bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse i forening
Binavne:
Better Energy World A/S UNDER REKONSTRUKTIONSBEHANDLING
Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling har 12.11.2025 afsluttet rekonstruktionsbehandling
Ny adresse: Gammel Kongevej 60, 1850 Frederiksberg C
Direktion:
Fratrådte:
Thor Möger Pedersen, den 18.02.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Adele Bugge Norman Pran, den 13.02.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Michael Pollan, den 06.02.2025.
Binavne:
Better Energy World A/S UNDER REKONSTRUKTIONSBEHANDLING
Bestyrelse:
Fratrådte:
Claus Wiinblad, den 06.01.2025.
Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling har 19.12.2024 indledt rekonstruktionsbehandling
Vedtægter ændret: 11.04.2024
Bestyrelse:
Bestyrelsessuppleanter:
Fratrådte:
Laurent Perret, den 20.09.2023, for Michael Pollan.
Direktion:
Fratrådte:
Annette Egede Nylander, den 02.10.2023.
Vedtægter ændret: 16.12.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 16.12.2022.
kr. 97.145,80, indbetalt kontant, kurs 716.927,27.
Kapitalen udgør herefter kr. 708.243,80.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Rasmus Lildholdt Kjær, den 16.12.2022, Annette Egede Nylander, den 16.12.2022, Mark Augustenborg Ødum, den 16.12.2022.
Tiltrådte:
Claus Wiinblad, den 16.12.2022.
Vedtægter ændret: 16.04.2021
Bestyrelse:
Bestyrelsessuppleanter:
Fratrådte:
Laurent Perret, den 18.12.2019, for Michael Pollan.
Tiltrådte:
Laurent Perret, den 18.12.2019, for Michael Pollan.
Ny adresse: c/o Better Energy A/S, Gammel Kongevej 60, 14., 1850 Frederiksberg C
Vedtægter ændret: 25.01.2021
Nyt navn: Better Energy Holding A/S
Vedtægter ændret: 15.04.2020
Vedtægter ændret: 18.12.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 18.12.2019.
kr. 111.098,00, indbetalt kontant, kurs 201.797,51.
Kapitalen udgør herefter kr. 611.098,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Mark Augustenborg Ødum, (formand), den 18.12.2019.
Tiltrådte:
Christian Madsen Motzfeldt, (formand), den 18.12.2019, Michael Pollan, den 18.12.2019, Mark Augustenborg Ødum, den 18.12.2019.
Bestyrelsessuppleanter:
Tiltrådte:
Laurent Perret, den 18.12.2019, for Michael Pollan.
Ny adresse: c/o Better Energy Management A/S, Gammel Kongevej 60, 14., 1850 Frederiksberg C
Ny kommune: Frederiksberg
Vedtægter ændret: 19.11.2018
Vedtægter ændret: 12.11.2018
Direktion:
Fratrådte:
Rasmus Lildholdt Kjær, den 12.11.2018.
Tiltrådte:
Ho Kei Au, den 12.11.2018, Rasmus Lildholdt Kjær, (adm. dir), den 12.11.2018, Annette Egede Nylander, den 12.11.2018.
Selskabet tegnes af den administrerende direktør i forening med en direktør eller af den administrerende direktør iforening med et bestyrelsesmedlem eller af en direktør i forening med to bestyrelsesmedlemmer eller af tre bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse i forening..
Vedtægter ændret: 03.10.2018
Nyt navn: Better Energy A/S
Nyt binavn: Better Energy World A/S
Vedtægter ændret: 14.05.2018
Slettede binavne: ALPHADANA A/S, THE BETTER ENERGY COMPANY A/S
Revision:
Fratrådte:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 06.12.2017.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Egtved Alle 4, 6000 Kolding, den 06.12.2017.
Vedtægter ændret: 08.09.2017
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Rasmus Lildholdt Kjær, den 08.09.2017.
Selskabet tegnes af bestyrelsen i forening..
Ny adresse: c/o Better Energy Management A/S, Axeltorv 2F, 1609 København V
Bestyrelse:
Fratrådte:
Rasmus Lildholdt Kjær, den 01.06.2017, Anders Knokgaard Nielsen, den 01.06.2017.
Tiltrådte:
Mikkel Dau Jacobsen, den 01.06.2017, Michael Vater, den 01.06.2017.
Direktion:
Fratrådte:
.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Volinka Droumeva Augustenborg, den 26.09.2016.
Tiltrådte:
Anders Knokgaard Nielsen, den 26.09.2016.
Vedtægter ændret: 29.08.2016
Formål ændret: Selskabets formål er at fremme den globale udvikling af bæredygtige energikilder både direkte og indirekte og gennem andre selskaber, sammenslutninger og/eller personer. Det er endelig selskabets formål at udøve enhver sådan form for aktivitet, som efter bestyrelsens skøn er egnet til at fremme forannævnte formål.
Vedtægter ændret: 23.05.2016
Nyt navn: BETTER ENERGY WORLD A/S
Nyt binavn: THE BETTER ENERGY COMPANY A/S
Vedtægter ændret: 05.10.2015
Nyt navn: THE BETTER ENERGY COMPANY A/S
Nyt binavn: ALPHADANA A/S
CVR-nummer:
31865883.
NAVN:
THE BETTER ENERGY COMPANY A/S.
Adresse: c/o Better Energy Invest A/S, Kigkurren 8D, 1., 2300 København S.
Kommune: København.
Vedtægter ændret: 01.09.2015
Nyt navn: ALPHADANA A/S
Formål ændret: Selskabets formål er at drive handels-, industri-, administrations-, udviklings-, investerings-, finansierings- og ejendomsvirksomhed af enhver art både direkte og indirekte og gennem andre selskaber, sammenslutninger og/eller personer. Det er endelig selskabets formål at udøve enhver sådan form for aktivitet, som efter bestyrelsens skøn er egnet til at fremme et eller flere af forannævnte formål.
Ny adresse:
c/o Better Energy Invest A/S, Kigkurren 8D, 1., 2300 København S.
Stiftelsesdato:
08.05.2014.
Seneste vedtægtsdato:
08.05.2014.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Indbetalingsmåde:
Indbetalt kontant kr. 500.000,00 til kurs 100,00.
Stiftere:
CVR-NR. 30799097 RLK INVEST ApS, Artillerivej 98A, 5. th., 2300 København S, den 08.05.2014, CVR-NR. 31622468 AUGUSTENBORG HOLDING ApS, Kigkurren 8A, 2., 2300 København S, den 08.05.2014.
Bestyrelse:
Økonomichef Mark Augustenborg Ødum (formand), den 08.05.2014, Volinka Droumeva Augustenborg, den 08.05.2014, Direktør Rasmus Lildholdt Kjær, den 08.05.2014.
Direktion:
Direktør Rasmus Lildholdt Kjær, den 08.05.2014.
Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af en direktør alene.
Revision:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Stockholmsgade 45, 2100 København Ø, den 08.05.2014.
Første regnskabsår:
08.05.2014 - 31.12.2014.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1019378477Gammel Kongevej 60, 1850 Frederiksberg C
No other current company drawn.