CVR 31502454Private limited company (ApS)Gennemløbsholdingselskaber (642130)Secondary industries: Udlejning af erhvervsejendomme (682040)BrønshøjFounded 25 Jun 2008
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about DHCDAN HOLDING ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexRevenue
43.8M
DKK, annual report 2025
+4.2% on 2024
Result
+2.3B
DKK, annual report 2025
Equity
32.9B
DKK, annual report 2025
DH DENMARK HOLDING ApSCVR 27467946, 100% of capital and votes, since 24 Jul 2012
Frank T. McFadensince 25 Jun 2008
CVR 27467946100% of capital and votessince 24 Jul 2012
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
Ultimate controller
Holds 100% of capital and votes in DH DENMARK HOLDING ApS, since 2 Aug 2004
Holding company
CVR 27467946Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in DHCDAN HOLDING ApS, since 24 Jul 2012
This company
DHCDAN HOLDING ApS
CVR 31502454
3 Danish companies, which own 1 more one level down.
SubsidiaryCVR 32448615100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 28669704100% of capital and votes
CVR 3386476033.3% to under 50% of capital and votes
CVR 3228792125% to under 33.3% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for DHCDAN HOLDING ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 34054460100% of capital and votes29 Dec 2020 to 15 Jan 2021
CVR 3232012025% to under 33.3% of capital and votes17 Apr 2018 to 4 Dec 2020
CVR 43415514100% of capital and votes30 Nov 2010 to 30 Nov 2018
CVR 32668011100% of capital and votes13 Dec 2010 to 22 Jun 2018
CVR 33364466100% of capital and votes13 Dec 2010 to 19 Jun 2015
CVR 32895522100% of capital and votes14 May 2010 to 19 Jun 2015
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
17 Aug 2018 to 8 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 37,209 | 37,469 | 41,470 | 42,026 | 43,794 |
| Gross profit | 37,209 | 37,469 | 41,470 | Not reported | Not reported |
| Operating profit | +10,974 | +10,920 | +16,448 | +19,139 | +21,039 |
| Result for the year | +2,802,088 | +1,957,057 | +4,275,958 | +11,945,832 | +2,327,887 |
| Equity | 30,797,829 | 32,754,886 | 35,216,744 | 37,562,576 | 32,940,463 |
| Total assets | 46,406,011 | 46,102,898 | 48,250,566 | 49,687,040 | 48,209,019 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | 0 | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 0.7% | 0.7% | 10.7% | 1.3% | 4.2% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 29.5% | 29.1% | 39.7% | 45.5% | 48% |
| EBITDA | 32,621 | 32,859 | 36,811 | 38,188 | 39,514 |
| EBITDA margin | 87.7% | 87.7% | 88.8% | 90.9% | 90.2% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -38,985note 1 | -498,083note 1 | -747,870note 1 | -87,287note 1 | -595,562note 1 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 0%note 1 | 0%note 2 | 0%note 2 | 0%note 2 | 0.1%note 2 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 6,635note 3 | 1,347note 3 | 4,689note 3 | 1,295note 3 | 29,192note 3 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 17.8%note 3 | 3.6%note 3 | 11.3%note 3 | 3.1%note 3 | 66.7%note 3 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 13,368,486note 1 | 11,719,514note 1 | 11,452,338note 1 | 7,010,841note 1 | 11,587,469note 1 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement: included in the group's (ÅRL § 86, stk. 4).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 2 Jul 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 1 Jul 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 15 Jul 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 31 May 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 3 Jun 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 8 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
16 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Direktion:
Fratrådte:
Claus Lønborg Madsen, den 08.06.2020, Rikke Anette Tengberg, den 08.06.2020.
Direktion:
Fratrådte:
Vibeke Holst-Andersen, den 04.11.2019.
Tiltrådte:
Rikke Anette Tengberg, den 04.11.2019.
Vedtægter ændret: 30.10.2019
Nyt binavn: DHRAD ApS
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 43415514 DANRAD HOLDING ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 30.11.2018
Nyt binavn: Danrad Holding ApS
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 32668011 DH MEDICAL HOLDING ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 22.06.2018
Nye binavne: Danrad ApS, DH Medical Holding ApS, DHD Holding ApS
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 31502454 DHCDAN HOLDING ApS (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene DHCDAN ApS og CVR-nummer: 43415514 DANRAD HOLDING ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 31502454 DHCDAN HOLDING ApS og CVR-nummer: 43415514 DANRAD HOLDING ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
CVR-nummer:
31502454.
NAVN:
DHCDAN HOLDING ApS.
Adresse: c/o Radiometer Medical ApS, Åkandevej 21, 2700 Brønshøj.
Kommune: København.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om
nedenstående fusion.
Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne
i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter
fusionen.
Selskabet er fusioneret med CVR-NR. 33364466, DHCDAN ApS, der samtidig er
opløst.
Vedtægter ændret: 19.06.2015
Nyt binavn: DHCDAN ApS
CVR-nummer:
31502454.
NAVN:
DHCDAN HOLDING ApS.
Adresse: c/o Radiometer ApS, Åkandevej 21, 2700 Brønshøj.
Kommune: København.
Ny adresse: c/o Radiometer Medical ApS, Åkandevej 21, 2700 Brønshøj
Ny kommune: København
Vedtægter ændret:
10.02.2012.
Kapitalforhøjelse:
kr. 1.000,00 indbetalt kontant, kurs 305.000.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 126.000,00.
Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har modtaget
fusionsplan for den påtænkte fusion mellem
CVR-NR. 31502454 DHCDAN HOLDING ApS (fortsættende).
CVR-NR. 15688998 ApS KBUS 38 NR. 2017 (ophørende).
CVR-NR. 15689005 ApS KBUS 38 NR. 2018 (ophørende).
CVR-NR. 36688416 RADIOMETER FINANS ApS (ophørende).
Vedtægter ændret:
31.05.2010.
Selskabet tegnes af en direktør.
Stiftelsesdato:
25.06.2008.
Seneste vedtægtsdato:
25.06.2008.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
i værdier kr. 125.000,00 til kurs 4.478.972,00.
Stifter:
CVR-NR. 27467946 DH DENMARK HOLDING ApS, Åkandevej 21, 2700 Brønshøj, den 25.06.2008.
Direktion:
Frank T. McFaden (adm. dir), den 25.06.2008.
Selskabet tegnes af den administrerende direktør.
Revision:
CVR-NR. 73317428 ERNST & YOUNG STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Tagensvej 86, 2200 København N, den 25.06.2008.
Første regnskabsår:
25.06.2008 - 31.12.2008.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1014528489Åkandevej 21, 2700 Brønshøj
No other current company drawn.