CVR 31271932Public limited company (A/S)Andre liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser i.a.n. (749090)Secondary industries: Anden it-servicevirksomhed (620900), Computerprogrammering (620100)Esbjerg VFounded 1 Feb 2008
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Mentor IT Infrastructure A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
18
CVR registry, 2020
Gross profit
19M
DKK, annual report 2019
+10.2% on 2018
Result
+2.3M
DKK, annual report 2019
Equity
4.3M
DKK, annual report 2019
ITM8 Holding A/SCVR 37621285, 100% of capital and votes, until 1 Oct 2020
Michael Meisteruntil 1 Oct 2020
Søren Frandsenuntil 1 Oct 2020
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2884956710% to under 15% of capital and votesnotified 1 Nov 20191 Jan 2013 to 1 Nov 2019
CVR 2730162210% to under 15% of capital and votesnotified 1 Nov 20191 Jan 2015 to 1 Nov 2019
CVR 27356893100% of capital and votesnotified 15 Jan 202027 Mar 2015 to 15 Jan 2020
10% to under 15% of capital and votes1 Jan 2013 to 1 Jan 2013
CVR 356527875% to under 10% of capital and votesnotified 1 Nov 201927 Mar 2015 to 1 Nov 2019
CVR 356496975% to under 10% of capital and votesnotified 1 Nov 20191 Mar 2015 to 1 Nov 2019
10% to under 15% of capital and votes1 Jan 2015 to 1 Jan 2015
33.3% to under 50% of capital and votesnotified 1 Nov 20171 Feb 2008 to 1 Nov 2017
25% to under 33.3% of capital and votesnotified 1 Nov 20171 Feb 2008 to 1 Nov 2017
5% to under 10% of capital and votes1 Mar 2015 to 1 Mar 2015
5% to under 10% of capital and votes1 Mar 2015 to 1 Mar 2015
CVR 37621285100% of capital and votes15 Jan 2020 to 1 Oct 2020
Mentor IT Infrastructure A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Mentor IT Infrastructure A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 39847639100% of capital and votes1 Sep 2018 to 30 Sep 2020
CVR 29534586100% of capital and votes1 Apr 2015 to 3 Aug 2015
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
1 Feb 2008 to 4 Nov 2026.
Sep 2020, monthly: 18 employees, 18 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2008 | 2009 | Q1 2010 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 1 | No count | 0 | 6 | 11 | 11 | 11 | 11 | 10 | 10 | 23 | 23 | 23 | 23 | 21 | 20 | 21 | 21 | 20 | 18 | 18 | 17 | 17 | 17 | 19 | 19 | 18 | 19 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 21 | 21 | 23 | 22 | 22 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 22 | 19 | 20 | 21 | 21 | 21 | 22 | 21 | 21 | 21 | 21 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 19 | 19 | 19 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 4 | 6 | 12 | 11 | 11 | 11 | 10 | 10 | 23 | 23 | 22 | 23 | 20 | 19 | 20 | 21 | 19 | 18 | 17 | 17 | 17 | 16 | 18 | 18 | 18 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 20 | 20 | 20 | 21 | 22 | 22 | 23 | 22 | 22 | 23 | 23 | 22 | 23 | 21 | 19 | 20 | 21 | 21 | 20 | 21 | 21 | 20 | 21 | 20 | 20 | 20 | 19 | 19 | 19 | 19 | 20 | 20 | 19 | 19 | 19 | 18 | 18 | 18 | 17 | 18 | 18 |
| Series | Annual | Annual | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2008 to 2009 and 2012 to 2014; quarterly Q1 2010; monthly Jan 2015 to Sep 2020.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Sep 2020, published 11 Dec 2020. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 14,012 | 14,177 | 16,424 | 17,271 | 19,030 |
| Operating profit | +477 | +1,818 | +2,287 | +2,479 | +4,791 |
| Result for the year | +57 | +1,021 | +1,471 | +1,283 | +2,326 |
| Equity | 474 | 1,495 | 1,971 | 1,783 | 4,320 |
| Total assets | 12,544 | 7,368 | 12,070 | 7,213 | 13,670 |
| Employees (average) | 17 | 18 | 21 | 22 | 20 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 94% | 1.2% | 15.9% | 5.1% | 8.5% |
| EBITDA | 2,255 | 3,685 | 3,919 | 3,753 | 5,874 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 16.1% | 26% | 23.9% | 21.7% | 30.9% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 41.7% | 5.9% | 16.7% | 4.8% | -9.1% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 1,234 | -355note 1 | -1,176note 1 | -694note 1 | -1,640note 1 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 0.5x | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 35.7%note 2 | 80.6%note 1 | 160.7%note 1 | 181.7%note 1 | 177.1%note 1 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 7,371note 3 | 29note 3 | 0note 4 | 250note 3 | Not reportednote 5 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 2,303 | -163note 1 | -6,433note 1 | -1,741note 1 | -2,443note 1 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 7 Jul 2020
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 4 Mar 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 6 Mar 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 8 Mar 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 26 Feb 2016
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
23 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 01.10.2020 opløst ved fusion med CVR-nummer: 25576861 MENTOR IT A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 39847639 Mentor IT Øst ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 30.09.2020
Nye binavne: Mentor IT Øst A/S, C2IT iØst A/S
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 25576861 MENTOR IT A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene HOSTCENTER DANMARK A/S og CVR-nummer: 31271932 Mentor IT Infrastructure A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene ITPlaneten A/S, EZE IT A/S, C2IT Infrastructure A/S.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 25576861 MENTOR IT A/S og CVR-nummer: 31271932 Mentor IT Infrastructure A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 31271932 Mentor IT Infrastructure A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene ITPlaneten A/S, EZE IT A/S, C2IT Infrastructure A/S og CVR-nummer: 39847639 Mentor IT Øst ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene C2IT iØst ApS.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 31271932 Mentor IT Infrastructure A/S og CVR-nummer: 39847639 Mentor IT Øst ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 30.03.2020
Nyt navn: Mentor IT Infrastructure A/S
Nyt binavn: C2IT Infrastructure A/S
Ny adresse: Lindevej 8, 6710 Esbjerg V
Ny kommune: Esbjerg
Direktion:
Fratrådte:
Søren Frandsen, den 15.01.2020.
Tiltrådte:
Søren Frandsen, (adm. dir), den 15.01.2020, Michael Meister, den 15.01.2020.
Vedtægter ændret: 15.01.2020
Bestyrelse:
Fratrådte:
Michael Due Brodersen, den 15.01.2020, Allan Brunbakke, den 15.01.2020, Preben Justesen, den 15.01.2020, Max Lund Larsen, den 15.01.2020, CEO Carsten Sixhøi, (formand), den 15.01.2020.
Tiltrådte:
Søren Frandsen, den 15.01.2020, Henrik Vestergaard Kastbjerg, (formand), den 15.01.2020, Mikael Kjærgaard, (næstformand), den 15.01.2020.
Direktion:
Fratrådte:
Allan Brunbakke, (adm. dir), den 15.01.2020.
Tiltrådte:
Søren Frandsen, den 15.01.2020.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsens formand eller næstformand, formanden og næstformanden i forening eller af den samlede bestyrelse..
Formål ændret: Selskabets formål er at drive virksomhed som handelsvirksomhed samt ved at levere konsulentydelserindenfor it, it-rådgivning, strategi, ledelse og lignende til danske og udenlandske virksomhederog organisationer, samt at drive virksomhed ved at eje aktier og anparter i andre selskaber.
Ny adresse: Birkemosevej 7B, Nr Bjert, 6000 Kolding
Ny adresse: Birkemosevej 7A, Nr Bjert, 6000 Kolding
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-NR. 31271932
Vedtægter ændret: 01.03.2017
Nyt navn: C2IT Infrastructure A/S
Nye binavne: ITPlaneten A/S, EZE IT A/S
Slettede binavne: ITPlaneten ApS, EZE IT ApS
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.03.2017.
kr. 374.000,00, indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 500.000,00.
CVR-nummer
31271932.
NAVN:
C2IT INFRASTRUCTURE ApS.
Adresse: Birkemosevej 7, 6000 Kolding.
Kommune: Kolding.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Benthe Andersen, den 27.03.2015.
Tiltrådte:
Michael Due Brodersen, den 27.03.2015, Max Larsen, den 27.03.2015.
Vedtægter ændret:
26.02.2015.
Selskabet tegnes af en direktør sammen med bestyrelsesformanden.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Allan Brunbakke, den 01.01.2015.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Carsten Sixhøi, den 01.01.2015.
Indtrådt i direktionen:
Allan Brunbakke (adm. dir), den 01.01.2015.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Mads Fischer Rasmussen, den 31.10.2014.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Mads Fischer Rasmussen, den 31.10.2014, Michael Skovsgaard, den 31.10.2014.
Indtrådt i direktionen:
Carsten Sixhøi (adm. dir), den 31.10.2014.
Vedtægter ændret:
27.02.2014.
Nyt navn:
C2IT INFRASTRUCTURE ApS.
Vedtægter ændret:
20.03.2013.
Nyt navn:
C2IT CLIENT SOLUTIONS ApS.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Preben Justesen, den 20.03.2013, Mads Fischer Rasmussen, den 20.03.2013.
Vedtægter ændret:
07.02.2012.
Nyt navn:
C2IT VSOLUTIONS ApS.
Kapitalforhøjelse:
kr. 1.000,00 indbetalt kontant, kurs 51.741,70.
Kapitalen udgør herefter kr. 126.000,00.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Bjarke Nielsen, den 31.12.2011.
Indtrådt i bestyrelsen:
Benthe Andersen, den 07.02.2012.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Bjarke Nielsen, den 31.12.2011.
Indtrådt i direktionen:
Michael Skovsgaard, den 07.02.2012.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 13.10.2011.
Indtrådt i revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Egtved Allé 4, 6000 Kolding, den 13.10.2011.
Stiftelsesdato:
01.02.2008.
Seneste vedtægtsdato:
01.02.2008.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 100,00.
Stiftere:
CVR-NR. 27356893 C2-IT A/S, Birkemosevej 7, Nr Bjert, 6000 Kolding, den 01.02.2008, CVR-NR. 31057027 BJARKE NIELSEN HOLDING ApS, Terrasseparken 2, Strandhuse, 6000 Kolding, den 01.02.2008.
Bestyrelse:
Carsten Sixhøi (formand), den 01.02.2008, Tekniker Bjarke Nielsen, den 01.02.2008.
Direktion:
Tekniker Bjarke Nielsen, den 01.02.2008.
Selskabet tegnes af en direktør.
Revision:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Egtved Alle 4, 6000 Kolding, den 01.02.2008.
Første regnskabsår:
01.02.2008 - 31.12.2008.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1014230617Lindevej 8, 6710 Esbjerg V