CVR 30716027Private limited company (ApS)Fremstilling af hydraulisk udstyr (281200)SvendborgFounded 30 Jun 2007
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about HM HOLDING SVENDBORG ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2015
Gross profit
-53.4K
DKK, annual report 2017
Result
+197.9K
DKK, annual report 2017
Equity
7.1M
DKK, annual report 2017
Torben Sønderby Madsen50% to under 66.7% of capital and votes, until 8 Nov 2018
Jens Sønderby Madsen50% to under 66.7% of capital and votes, until 8 Nov 2018
Torben Sønderby Madsenuntil 8 Nov 2018
Jens Sønderby Madsenuntil 8 Nov 2018
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
50% to under 66.7% of capital and votes5 Jan 2018 to 8 Nov 2018
90% to under 100% of capital, 100% of votesnotified 5 Jan 201830 Jun 2007 to 5 Jan 2018
50% to under 66.7% of capital and votes5 Jan 2018 to 8 Nov 2018
5% to under 10% of capitalnotified 30 Dec 201630 Jun 2007 to 30 Dec 2016
HM HOLDING SVENDBORG ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for HM HOLDING SVENDBORG ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 35859381100% of capital and votes22 May 2014 to 7 Nov 2018
CVR 5029671725% to under 33.3% of capital and 50% to under 66.7% of votes30 Jan 2014 to 7 Nov 2018
CVR lists no current officers for this company.
30 Jun 2007 to 8 Nov 2026.
Dec 2015, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2013 | 2014 | Dec 2015 |
|---|---|---|---|
| Employees | 0 | 0 | 1 |
| FTE | 1 | 1 | 1 |
| Series | Annual | Annual | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2013 to 2014; monthly Dec 2015.
Latest Dec 2015, published 24 Feb 2016. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | Not reported | Not reported | 183 | -585 | -53 |
| Operating profit | -30 | -31 | +57 | -690 | -53 |
| Result for the year | +909 | +1,210 | +214 | -297 | +198 |
| Equity | 9,780 | 10,890 | 11,004 | 6,863 | 7,061 |
| Total assets | 11,455 | 12,662 | 12,702 | 9,964 | 7,127 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | 455.7% | -419.6% | n.m.note 2 |
| EBITDA | Not reportednote 3 | 23 | 173 | -585 | -53 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | 94.5% | n.m.note 4 | n.m.note 4 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 933 | 860 | -642 | -69 | -981 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 3 | 37.5x | Net cash | n.m.note 5 | n.m.note 5 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -0.3% | -0.2% | 0.3% | -6.3%note 6 | -0.6% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 7 | 190note 8 | 207note 8 | 3note 8 | Not reportednote 9 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -1,822 | -6,359 | -5,859 | -3,582 | -4,423 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 19 Jun 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 8 May 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 11 Apr 2016
Annual report 2014
1 Jan 2014 to 31 Dec 2014, published 12 May 2015
Annual report 2013
1 Jan 2013 to 31 Dec 2013, published 1 Apr 2014
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 8 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
11 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 08.11.2018 opløst ved fusion med CVR-nummer: 35859381 HMTX5 ApS.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 35859381 HMTX5 ApS (fortsættende) og CVR-nummer: 30716027 HM HOLDING SVENDBORG ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 35859381 HMTX5 ApS og CVR-nummer: 30716027 HM HOLDING SVENDBORG ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 35859381 HMTX5 ApS (fortsættende) og CVR-nummer: 30716027 HM HOLDING SVENDBORG ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 35859381 HMTX5 ApS og CVR-nummer: 30716027 HM HOLDING SVENDBORG ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Direktion:
Fratrådte:
Hans Jørgen Johansen (adm. dir), den 02.05.2017.
Tiltrådte:
Jens Sønderby Madsen, den 02.05.2017, Torben Sønderby Madsen, den 02.05.2017.
Ny adresse: Englandsvej 20, Tved, 5700 Svendborg
Direktion:
Fratrådte:
Aage Henry Madsen, den 20.12.2016.
Tiltrådte:
Hans Jørgen Johansen (adm. dir), den 20.12.2016.
Vedtægter ændret:
17.03.2011.
Nyt navn:
HM HOLDING SVENDBORG ApS.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
KPMG STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 05.01.2010.
Indtrådt i revisionen:
RevisorGruppen v/Lilly Jeppesen, 5700 Svendborg, den 05.01.2010.
Ny adresse:
Blåbyvej 28, Thurø, 5700 Svendborg.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
KPMG C. Jespersen, Statsautoriseret Revisionsinteressentskab, den 27.05.2008.
Indtrådt i revisionen:
KPMG STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Mølmarksvej 198, 5700 Svendborg, den 27.05.2008.
Selskabet er stiftet ved spaltning, den 30.06.2007 Selskabets aktiver og gæld er overdraget fra CVR-NR. 29152241 STAINLESS HOLDING ApS, der samtidig er opløst.
Seneste vedtægtsdato:
30.06.2007.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
spaltning kr. 125.000,00 til kurs 3.148,17.
Direktion:
Fabrikant Aage Henry Madsen, 5700 Svendborg, den 30.06.2007.
Selskabet tegnes af direktionen.
Revision:
KPMG C. Jespersen, Statsautoriseret Revisionsinteressentskab, Mølmarksvej 198, 5700 Svendborg, den 30.06.2007.
Første regnskabsår:
01.01.2007 - 31.12.2007.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1013450508Englandsvej 20, 5700 Svendborg