CVR 30606566Public limited company (A/S)Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)JuelsmindeFounded 1 May 2007
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Nissen Family Group A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
11
CVR registry, Aug 2026
-1 (-8.3%) over 12 months
Revenue
7.9M
DKK, annual report 2025
Result
+69.1M
DKK, annual report 2025
Equity
2.7B
DKK, annual report 2025
Alan Nissen25% to under 33.3% of capital, 100% of votes, since 16 Mar 2012
Frederikke Pontoppidan Nissen25% to under 33.3% of capital, since 19 Mar 2012
and 2 moreAlan Nissensince 30 May 2007
25% to under 33.3% of capital, 100% of votesclass A og Bnotified 5 Feb 2026since 16 Mar 2012
25% to under 33.3% of capitalclass Bnotified 5 Feb 2026since 19 Mar 2012
25% to under 33.3% of capitalclass Bnotified 5 Feb 2026since 19 Mar 2012
25% to under 33.3% of capitalclass Bnotified 5 Feb 2026since 19 Mar 2012
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 3060656615% to under 20% of capitalclass Bnotified 12 Nov 20257 Apr 2020 to 12 Nov 2025
CVR 3553259550% to under 66.7% of capital, 100% of votesclass A,Bnotified 16 May 201715 Nov 2013 to 15 Apr 2019
CVR 38483609100% of capital and votesclass A,B8 Mar 2017 to 15 Mar 2017
CVR 3864169750% to under 66.7% of capital, 100% of votesclass A, Bnotified 16 May 201716 Mar 2017 to 16 May 2017
CVR 3864168915% to under 20% of capitalclass Bnotified 16 Dec 202516 Mar 2017 to 16 Dec 2025
CVR 3864167015% to under 20% of capitalclass Bnotified 16 Dec 202516 Mar 2017 to 16 Dec 2025
CVR 3864166215% to under 20% of capitalclass Bnotified 16 Dec 202516 Mar 2017 to 16 Dec 2025
CVR 4045492625% to under 33.3% of capital, 100% of votesclass A, Bnotified 16 Dec 202516 Apr 2019 to 16 Dec 2025
CVR 40454896100% of capital and votesclass A og Bnotified 5 Feb 202616 Apr 2019 to 5 Feb 2026
10 Danish companies, which own 9 more one level down.
SubsidiaryCVR 43645692100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 39443589100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 45727734100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 29790965100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4223735390% to under 100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4475377466.7% to under 90% of capital and votes
CVR 4478267733.3% to under 50% of capital and votes
SubsidiaryCVR 3913951015% to under 20% of capital and 66.7% to under 90% of votes
CVR 4264030115% to under 20% of capital and votes
CVR 4064449010% to under 15% of capital and votes
CVR 420517055% to under 10% of capital and votes
CVR 432308755% to under 10% of capital and votes
CVR 420657735% to under 10% of capital and votes
CVR 4483656425% to under 33.3% of capital and votes
CVR 4483745590% to under 100% of capital and votes
CVR 4234627620% to under 25% of capital and votes
CVR 46875273100% of capital and votes
CVR 44882523100% of capital and votes
CVR 4141761715% to under 20% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Nissen Family Group A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 42246395100% of capital and votes23 Mar 2021 to 13 Jan 2022
CVR 3864745825% to under 33.3% of capital and 20% to under 25% of votes30 Jun 2017 to 29 Apr 2019
CVR 7060691790% to under 100% of capital and 100% of votes1 Sep 2007 to 30 Jun 2017
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
30 May 2007 to 7 Nov 2026.
30 May 2007 to 7 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 11 employees, 3 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 3 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 8 | 7 | 7 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 7 | 8 | 9 | 10 | 10 | 10 | 10 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 10 | 10 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 5 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 4 | 4 | 5 | 4 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 4 | 4 | 3 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jun 2016 to Aug 2026.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | 7,857 |
| Gross profit | -657 | -898 | -4,068 | -2,731 | Not reported |
| Operating profit | -3,607 | -4,009 | -7,461 | Not reported | +83,591 |
| Result for the year | +172,737 | -84,866 | +125,400 | +202,035 | +69,106 |
| Equity | 1,999,716 | 1,897,576 | 2,019,031 | 2,208,554 | 2,686,941 |
| Total assets | 2,096,858 | 1,993,571 | 2,180,281 | 2,209,195 | 2,980,577 |
| Employees (average) | 2 | 2 | 2 | 3 | 9 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | -11.9% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | 1,063.9% |
| EBITDA | -3,572 | -3,997 | -7,347 | -6,627note 1 | 85,686 |
| EBITDA margin | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | 1,090.6% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 0% | 0% | 0% | 50% | 0% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -2,071note 2 | -3,581note 2 | -3,167note 2 | -840note 2 | -2,456,426note 2 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 3 | n.m.note 3 | n.m.note 3 | n.m.note 3 | Net cashnote 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -0.2%note 2 | -0.2%note 4 | -0.3%note 4 | -0.3%note 5 | 32.2%note 2 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 6 | 18,299note 7 | 8,379note 7 | 1,048note 8 | 18,551 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | 236.1% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | -18.6% |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 18 May 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 6 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 28 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 24 May 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 14 Jun 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
25 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 40454896 AFVJ Holding ApS, der samtidigt er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 30606566 Nissen Family Group A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Advanced Cooling A/S og CVR-nummer: 40454896 AFVJ Holding ApS (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 30606566 Nissen Family Group A/S og CVR-nummer: 40454896 AFVJ Holding ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 12.11.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 12.11.2025.
kr. 170.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 12.11.2025 og gennemført 13.11.2025 henlæggelse til særlig reserve kr. 170.000,00 til kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.000.000,00.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et medlem af bestyrelsen, af den samlede bestyrelse eller af 4 bestyrelsesmedlemmer i forening.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 15.11.2024.
Tiltrådte:
CVR-NR. 37543128 Roesgaard Godkendt Revisionspartnerselskab, Sønderbrogade 16, 8700 Horsens, den 15.11.2024.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Niels-Ulrik Mousten, den 01.01.2024, Frederikke Pontoppidan Nissen, (formand), den 01.01.2024.
Tiltrådte:
Niels-Ulrik Mousten, (formand), den 01.01.2024, Frederikke Pontoppidan Nissen, den 01.01.2024.
Vedtægter ændret: 10.11.2023
Nyt navn: Nissen Family Group A/S
Ny adresse: Tønballevej 1, Snaptun, 7130 Juelsminde
Ny kommune: Hedensted
Nyt binavn: Advanced Cooling A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Thor Hvid Hansen, den 15.05.2023.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 42246395 Tønballegaard ApS, der samtidigt er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 30606566 Advanced Cooling A/S (fortsættende) og CVR-nummer: 42246395 Tønballegaard ApS (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 30606566 Advanced Cooling A/S og CVR-nummer: 42246395 Tønballegaard ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 16.01.2020
Regnskabsår ændret til: 01.01 - 31.12
Omlægningsperiode: 01.05.2019 - 31.12.2019
Vedtægter ændret: 11.04.2019
Ny adresse: Bisgårdsvej 2, Kørup, 8700 Horsens
Bestyrelse:
Fratrådte:
Frederikke Pontoppidan Nissen, den 19.11.2018.
Tiltrådte:
Niels-Ulrik Mousten, den 19.11.2018, Frederikke Pontoppidan Nissen, (formand), den 19.11.2018.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lars Bonderup Bjørn (formand), den 13.08.2018.
Tiltrådte:
Thor Hvid Hansen, den 13.08.2018.
Revision:
Fratrådte:
ERNST & YOUNG Godkendt Revisionspartnerselskab, den 13.04.2018.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Værkmestergade 2, 18., 8000 Aarhus C, den 13.04.2018.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Josephine Pontoppidan Nissen, den 25.09.2017, Victoria Pontoppidan Nissen, den 25.09.2017.
Vedtægter ændret: 11.05.2016
Nyt navn: Advanced Cooling A/S
Formål ændret: Selskabets formål er virksomhedsrådgivning, finansiering, handel og fabrikation samt hermed beslægtede aktiviteter, evt. via selvstændige datterselskaber
Revision:
Udtrådt af revisionen:
ERNST & YOUNG P/S, den 26.02.2014.
Indtrådt i revisionen:
KPMG STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Kolding Åpark 1, 6000 Kolding, den 26.02.2014.
Vedtægter ændret:
13.06.2012.
Vedtægter ændret:
16.03.2012.
Nyt navn:
HOLDINGSELSKABET AF 1/5 2007 A/S.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A-aktier kr. 250.000,00. B-aktier kr. 750.000,00.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Peter Højgaard Nielsen, den 27.06.2011.
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Lars Bonderup Bjørn, den 27.06.2011.
Vedtægter ændret:
07.01.2010.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et medlem af bestyrelsen.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Qurios Statsautoriseret Revisionsinteressentskab, den 09.03.2009.
Indtrådt i revisionen:
ERNST & YOUNG STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Jens Ravns Vej 11 A, postboks 285, 7100 Vejle, den 09.03.2009.
Stiftelsesdato:
01.05.2007.
Seneste vedtægtsdato:
01.05.2007.
Kapital:
kr. 1.000.000,00.
Indbetalingsmåde:
i værdier kr. 1.000.000,00 til kurs 58.345,80.
Stifter:
Direktør Alan Nissen, den 01.05.2007.
Bestyrelse:
Advokat Peter Højgaard Nielsen, den 30.05.2007, Direktør Alan Nissen, den 30.05.2007, Frederikke Pontoppidan Nissen, den 30.05.2007.
Direktion:
Direktør Alan Nissen, den 30.05.2007.
Selskabet tegnes af direktionen og bestyrelsens formand i forening eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
Qurios Statsautoriseret Revisionsinteressentskab, Holmboes Alle 12, 8700 Horsens, den 30.05.2007.
Første regnskabsår:
01.05.2007 - 30.04.2008.
Regnskabsår:
01.05 - 30.04.
2 registered in CVR.
P-number 1013338414Tønballevej 1, 7130 Juelsminde
P-number 1024397196Ormhøjgårdvej 9, 8700 Horsens