CVR 30081862Private limited company (ApS)Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)København ØFounded 7 Dec 2006
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about FAMKAA INVEST ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
285
Annual report 2025, average
Revenue
499.5M
DKK, annual report 2025
+114.3% on 2024
Result
+10.6M
DKK, annual report 2025
Equity
1.1B
DKK, annual report 2025
Michael Kaa Andersen100% of capital and votes, since 27 Dec 2006
Michael Kaa Andersensince 27 Dec 2006
100% of capital and votessince 27 Dec 2006
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
14 Danish companies, which own 35 more one level down.
SubsidiaryCVR 14406689100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 33874669100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 21146730100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 35375678100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 29930120100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 25298381100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 10098114100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 35387749100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42514918100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 38155903100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 25869273100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 25191617100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 26990793100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 35486208100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 13259585100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 35486216100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 29184631100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 28690975100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 29803382100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 28691734100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 27525636100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 30732936100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 46647416100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 46647297100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 33875223100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 36068566100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 33871694100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 38222937100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 38222961100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 40975675100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 46089316100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 46116364100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 46098145100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 46116410100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 46122399100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 46123999100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 31578531100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 46647408100% of capital and votes
CVR 450338725% to under 10% of capital and votes
CVR 19752305100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for FAMKAA INVEST ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 197523055% to under 10% of capital and votes31 Mar 2015 to 19 Aug 2024
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
27 Dec 2006 to 4 Nov 2026.
7 Dec 2006 to 4 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | Not reported | 178,417 | 128,552 | 233,076 | 499,471 |
| Gross profit | -3,249 | 38,981 | 42,116 | 133,415 | 253,825 |
| Operating profit | Not reported | +39,389 | +67,740 | +30,043 | +100,590 |
| Result for the year | +69,953 | +37,172 | +66,537 | +31,994 | +10,596 |
| Equity | 343,982 | 430,488 | 493,944 | 975,603 | 1,079,348 |
| Total assets | 363,102 | 890,455 | 968,993 | 3,530,455 | 3,935,287 |
| Employees (average) | 0 | 33 | 38 | 95 | 285 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reported | 30.7% | -28% | 81.3% | 114.3% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | Not reported | 22.1% | 52.7% | 12.9% | 20.1% |
| EBITDA | Not reportednote 1 | 43,498 | 68,325 | 36,060 | 137,013 |
| EBITDA margin | Not reported | 24.4% | 53.2% | 15.5% | 27.4% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | n.m.note 2 | 57.1% | 15.2% | 150% | 200% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -28note 3 | 269,190 | 254,255 | 1,456,844 | 1,657,379 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 1 | 6.2x | 3.7x | 40.4x | 12.1x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -0.8%note 4 | 4.6% | 7.9% | 1.8% | 3%note 5 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 6 | 3,998 | 7,498 | 38,419 | 31,525 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reported | 2.2% | 5.8% | 16.5% | 6.3% |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement: included in the group's (ÅRL § 86, stk. 4). Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 29 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 1 Jul 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 30 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 19 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 30 Jun 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
15 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 01.01.2026
Vedtægter ændret: 01.01.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.01.2026.
kr. 10.000,00, indbetalt ved indskud af bestemmende kapitalpost, kurs 709.466,29.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.310.000,00.
Til Erhvervsstyrelsens registrering af den 09.01.2025:
Vedtægter ændret: 31.12.2024
kr. 50.000,00, indbetalt ved fusion, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.300.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 35467467 MKA GREENCO ApS, CVR-nummer: 33859074 MA INTERNATIONAL HOLDING ApS, CVR-nummer: 32348025 MKA EJENDOMME AF 2012 ApS og CVR-nummer: 38155504 MKA Ejendomme Invest ApS, der samtidigt er opløst.
Ny adresse: c/o Proark Asset Management I/S, Hammershusgade 9, 2100 København Ø
Vedtægter ændret: 10.10.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Michael Kaa Andersen, (næstformand), den 10.10.2023, Michael Brag, (formand), den 10.10.2023.
Selskabet tegnes af direktøren.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 27.09.2018
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden eller direktøren..
Vedtægter ændret: 27.09.2018
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Michael Kaa Andersen (næstformand), den 27.09.2018, Michael Brag (formand), den 27.09.2018.
Ny adresse: c/o I/S EjendomsInvest, Hammershusgade 9, 2100 København Ø
Ny kommune: København
Vedtægter ændret:
30.09.2011.
Den under 26.08.2011 fremsendte anmodning til Sø- og Handelsretten Skifteretten om opløsning af selskabet, er tilbagetaget.
Kapitalforhøjelse:
kr. 1.125.000,00 indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 1.688,89.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.250.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 125.000,00. B kr. 1.125.000,00.
Anmodning om opløsning, jf. selskabslovens § 225 sendt til Sø- og Handelsretten Skifteretten den 26.08.2011.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 24207501 BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 29.09.2010.
Indtrådt i revisionen:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Gribskovvej 2, 2100 København Ø, den 29.09.2010.
Ny adresse:
Vedbæk Strandvej 428, 2950 Vedbæk.
Vedtægter ændret:
27.12.2006.
Nyt navn:
FAMKAA INVEST ApS.
Ny adresse:
c/o Kromann Reumert, Vedbæk Strandvej 428, 2950 Vedbæk.
Ny kommune:
Rudersdal.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Caroline Sundorph Pontoppidan, den 27.12.2006.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Michael Kaa Andersen, den 27.12.2006.
Revision:
Indtrådt i revisionen:
MORTENSEN & BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Gribskovvej 2, 2100 København Ø, den 27.12.2006.
Stiftelsesdato:
07.12.2006.
Seneste vedtægtsdato:
07.12.2006.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
CVR-NR. 10442486 KR 332 ApS, Sundkrogsgade 5, 2100 København Ø, den 07.12.2006.
Direktion:
Advokat Caroline Sundorph Pontoppidan, den 07.12.2006.
Selskabet tegnes af en direktør.
Første regnskabsår:
07.12.2006 - 31.12.2007.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1012823289Hammershusgade 9, 2100 København Ø