CVR 28970781Public limited company (A/S)Detailhandel med motorkøretøjer (478100)Secondary industries: Engroshandel med motorkøretøjer (467100)KøgeFounded 9 Aug 2005
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about H.I. Elbiler A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
57.4K
DKK, annual report 2025
+148.5% on 2024
Result
+2.8K
DKK, annual report 2025
Equity
2.7M
DKK, annual report 2025
H. & I. Holding A/SCVR 38740717, 100% of capital and votes, until 5 Jan 2026
Nils Davidsenuntil 5 Jan 2026
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 27303048100% of capital and votesnotified 25 Jul 201415 Mar 2014 to 15 May 2017
CVR 38740717100% of capital and votes16 May 2017 to 5 Jan 2026
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
9 Aug 2005 to 5 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -1 | 10 | 5 | 23 | 57 |
| Operating profit | -37 | -459 | -157 | -8 | +15 |
| Result for the year | -38 | -464 | -159 | -13 | +3 |
| Equity | 2,430 | 2,886 | 2,727 | 2,714 | 2,717 |
| Total assets | 3,450 | 3,001 | 2,841 | 2,846 | 2,856 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | 0 | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | n.m.note 1 | -39.4% | 361.6% | 149.4% |
| EBITDA | -1 | -428 | -126 | 23 | 46 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 2 | -4,404.6% | -2,311.9% | 100% | 80.8% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -188note 3 | -310note 3 | -773note 3 | Not reportednote 4 | -867note 3 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 5 | n.m.note 5 | n.m.note 5 | Not reportednote 4 | Net cashnote 3 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -1.3%note 6 | -14.9%note 6 | -5.4%note 6 | Not reportednote 4 | 0.6%note 7 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 1note 8 | Not reportednote 9 | Not reportednote 9 | Not reportednote 9 | Not reportednote 9 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 684note 3 | -358note 3 | -822note 3 | Not reportednote 4 | -1,104note 3 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jul 2024 to 30 Jun 2025, published 28 Nov 2025
Annual report 2024
1 Jul 2023 to 30 Jun 2024, published 28 Nov 2024
Annual report 2023
1 Jul 2022 to 30 Jun 2023, published 29 Nov 2023
Annual report 2022
1 Jul 2021 to 30 Jun 2022, published 28 Nov 2022
Annual report 2021
1 Jul 2020 to 30 Jun 2021, published 2 Dec 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
23 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 05.01.2026 opløst ved fusion med CVR-nummer: 38740717 H. & I. Holding A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 38740717 H. & I. Holding A/S (fortsættende) og CVR-nummer: 28970781 H.I. Elbiler A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Elbilerhi.dk A/S.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 38740717 H. & I. Holding A/S og CVR-nummer: 28970781 H.I. Elbiler A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 22.04.2025
Formål ændret: Selskabets formål er køb/salg af automobiler herunder elbiler samt andet efter direktionens skøn dermed beslægtet virksomhed.
Vedtægter ændret: 22.04.2025
Nyt navn: H.I. Elbiler A/S
Nyt binavn: Elbilerhi.dk A/S
Vedtægter ændret:
25.07.2014.
Kapitalforhøjelse:
kr. 375.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Selskabet er omdannet til et A/S med CVR-nr 28970781.
NAVN: H.I. EJENDOMME II A/S.
ADRESSE: Falkevej 17, 4600 Køge.
Kommune:
Køge.
Kapital kr. 500.000,00.
Bestyrelse:
Nils Davidsen, den 25.07.2014, Iben Risgaard Pedersen, den 25.07.2014, Christina Risgaard Sønder, den 25.07.2014.
Direktion:
Selskabet tegnes af direktøren, eller af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening.
Revision:
CVR-NR. 71344517 REGISTRERET REVISIONSAKTIESELSKAB BUCH&NØRGAARD, Kleins Vej 7, 4930 Maribo.
Regnskabsår:
01.07 - 30.06.
Omlægningsperiode:
01.01.2014 - 30.06.2014.
Ny adresse:
Falkevej 17, 4600 Køge.
Ny kommune:
Køge.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Christian Arnold Birk Pedersen, den 10.05.2014.
Indtrådt i direktionen:
Nils Davidsen, den 10.05.2014.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 19674193 DSH-REVISION ApS, den 10.05.2014.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 71344517 REGISTRERET REVISIONSAKTIESELSKAB BUCH&NØRGAARD, Kleins Vej 7, 4930 Maribo, den 10.05.2014.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Suzana Slizova, den 15.04.2013.
Indtrådt i direktionen:
Christian Arnold Birk Pedersen, den 15.04.2013.
Ny adresse:
Åbølvej 15, 6372 Bylderup-Bov.
Ny kommune:
Aabenraa.
Ny adresse:
Havnevej 12, 10., Thorsminde, 6990 Ulfborg.
Ny kommune:
Holstebro.
Ny adresse:
Østergade 11, 6510 Gram.
Ny kommune:
Haderslev.
Vedtægter ændret:
14.05.2011.
Selskabet tegnes af direktionen.
Vedtægter ændret:
10.01.2011.
Selskabet tegnes af direktøren.
Vedtægter ændret:
26.11.2010.
Vedtægter ændret:
13.07.2009.
Vedtægter ændret:
13.07.2009.
Selskabet tegnes af direktionen.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Thomas Vindfeldt Wulff, den 15.06.2009.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Suzana Slizova, den 15.06.2009.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Zuzana Slizova, den 01.09.2008, Johannes Steffensen, den 01.09.2008.
Indtrådt i direktionen:
Thomas Vindfeldt Wulff, den 01.09.2008.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Thomas Vindfeldt Wulff, den 19.06.2008.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Zuzana Slizova, den 19.06.2008.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Yulia Savina, den 21.05.2008.
Indtrådt i direktionen:
Thomas Vindfeldt Wulff, den 21.05.2008.
Vedtægter ændret:
09.02.2007.
Selskabet tegnes af direktør Johannes Steffensen alene.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Ny adresse:
Åbølvej 15, 6372 Bylderup-Bov.
Stiftelsesdato:
09.08.2005.
Seneste vedtægtsdato:
09.08.2005.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 108,00.
Stiftere:
Yulia Savina, den 09.08.2005, Direktør Johannes Steffensen, den 09.08.2005.
Direktion:
Yulia Savina, den 09.08.2005, Direktør Johannes Steffensen, den 09.08.2005.
Selskabet tegnes af to direktører i fællesskab.
Revision:
CVR-NR. 19674193 DSH-REVISION ApS, Guldagervej 2, 6240 Løgumkloster, den 09.08.2005.
Første regnskabsår:
09.08.2005 - 31.12.2006.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
2 registered in CVR.
P-number 1011628180Flensborgvej 133, 6360 Tinglev
P-number 1010406761Falkevej 17, 4600 Køge