CVR 28314329Private limited company (ApS)Udlejning af erhvervsejendomme (682040)HorsensFounded 3 Jan 2005
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Mårslet Byvej ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2012
Gross profit
1.5M
DKK, annual report 2025
-0.3% on 2024
Result
+798.8K
DKK, annual report 2025
Equity
7.3M
DKK, annual report 2025
REMA Etablering A/SCVR 20861606, 100% of capital and votes, until 24 Nov 2025
Stephan Sørensenuntil 24 Nov 2025
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 27390994100% of capital and votesnotified 30 Apr 20251 Jan 2012 to 30 Apr 2025
CVR 20861606100% of capital and votes30 Apr 2025 to 24 Nov 2025
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
3 Jan 2005 to 5 Nov 2026.
2012, annual: 0 employees, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2011 | 2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2005 to 2012.
Latest 2012, published 24 Jun 2014. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 1,392 | 1,410 | 1,461 | 1,519 | 1,514 |
| Operating profit | +1,280 | +1,299 | +1,349 | +1,407 | +1,402 |
| Result for the year | +1,017 | +1,285 | +1,148 | +880 | +799 |
| Equity | 5,730 | 6,015 | 6,663 | 7,043 | 7,342 |
| Total assets | 17,223 | 16,206 | 16,460 | 16,315 | 16,258 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -2.1% | 1.3% | 3.6% | 4% | -0.3% |
| EBITDA | 1,392 | 1,410 | 1,461 | 1,519 | 1,514 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 8,131 | 7,593 | 6,412 | 6,107 | -320 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 5.8x | 5.4x | 4.4x | 4x | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 7.2% | 7.4% | 7.9% | 8.4% | 10.9% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 0note 1 | 0note 1 | 0note 1 | 0note 1 | 0note 1 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 7,905 | 7,995 | 6,875 | 6,393 | 5,869 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 May 2024 to 30 Apr 2025, published 26 Aug 2025
Annual report 2024
1 May 2023 to 30 Apr 2024, published 30 Sep 2024
Annual report 2023
1 May 2022 to 30 Apr 2023, published 3 Nov 2023
Annual report 2022
1 May 2021 to 30 Apr 2022, published 1 Nov 2022
Annual report 2021
1 May 2020 to 30 Apr 2021, published 21 Sep 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
13 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 24.11.2025 opløst ved fusion med CVR-nummer: 20861606 REMA Etablering A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 20861606 REMA Etablering A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene REMA EJENDOMSINVEST A/S, REMA Butiksudvikling A/S, REMA Butikker A/S og CVR-nummer: 28314329 Mårslet Byvej ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 20861606 REMA Etablering A/S og CVR-nummer: 28314329 Mårslet Byvej ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret: 30.04.2025
Nyt navn: Mårslet Byvej ApS
Ny adresse: Marsalle 32, 8700 Horsens
Ny kommune: Horsens
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Henrik Burkal, (formand), den 30.04.2025, Lene Rasmussen, den 30.04.2025, Torben Lennart Sørensen, den 30.04.2025.
Direktion:
Fratrådte:
Ivan Valbjørn Poulsen, den 30.04.2025.
Tiltrådte:
Stephan Sørensen, (adm. dir), den 30.04.2025.
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med den administrerende direktør eller af den samlede bestyrelse
Formål ændret: Selskabets formål er at drive virksomhed med udlejning af fast ejendom samt dertil hørende virksomhed
Ny adresse: c/o Ivan Poulsen, Glentevej 9, Handrup, 8400 Ebeltoft
Ny kommune: Syddjurs
Revision:
Fratrådte:
Kvist & Jensen Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, den 17.10.2022.
Ny adresse: c/o Ivan Poulsen, Sandgade 12, 3. mf, 8900 Randers C
CVR-nummer:
28314329.
NAVN:
T. P. FINANS, RANDERS ApS.
Adresse: c/o Kvist og Jensen A/S Att: Rikke Vissing, Tronholmen 3, 2., 8960 Randers SØ.
Kommune: Randers.
Revision:
Fratrådte:
KVIST & JENSEN STATSAUTORISEREDE REVISORER A/S, den 01.08.2015.
Tiltrådte:
CVR-NR. 36717785 Kvist & Jensen Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Tronholmen 3, 2., 8960 Randers SØ, den 01.08.2015.
Ny adresse:
c/o Kvist og Jensen A/S Att: Rikke Vissing, 8960 Randers SØ.
Ny adresse:
c/o Ivan Poulsen, Sandgade 12, 3. mf., 8900 Randers C.
Som led i ændringen af postnr. i en række kommuner er selskabets hjemstedsadresse blevet ændret.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Stiftelsesdato:
03.01.2005.
Seneste vedtægtsdato:
03.01.2005.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 104,00.
Stiftere:
Thomas Sandberg Poulsen, den 03.01.2005, CVR-NR. 63633828 I. P. INVEST, RANDERS A/S, Egevangen 13, 8900 Randers, den 03.01.2005.
Direktion:
Direktør Ivan Valbjørn Poulsen, den 03.01.2005, Thomas Sandberg Poulsen, den 03.01.2005.
Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede direktion.
Revision:
CVR-NR. 76487316 KVIST & JENSEN STATSAUTORISEREDE REVISORER A/S, Middelgade 6, 8900 Randers, den 03.01.2005.
Første regnskabsår:
03.01.2005 - 30.04.2006.
Regnskabsår:
01.05 - 30.04.
1 registered in CVR.
P-number 1011037042Marsalle 32, 8700 Horsens