CVR 27914454Public limited company (A/S)Arkitektvirksomhed (711100)FrederiksbergFounded 14 Jun 2004
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about III X SKAK A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2017
Gross profit
-659.9K
DKK, annual report 2017
Result
-2.2M
DKK, annual report 2017
Equity
300K
DKK, annual report 2017
FAMILIEN SKAK HOLDING ApSCVR 31278287, 100% of capital and votes, until 24 Jan 2019
Søren Peter Wendt Larsenuntil 24 Jan 2019
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 31278287100% of capital and votes4 Feb 2008 to 24 Jan 2019
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
14 Jun 2004 to 7 Nov 2026.
Sep 2017, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 11 | 13 | 12 | 11 | 10 | No count | No count | No count | No count | 8 | 6 | 7 | 8 | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 | 8 | 9 | 11 | 11 | 10 | 10 | 10 | 10 | 8 | 8 | 7 | 8 | 6 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 1 | 1 |
| FTE | 9 | 11 | 10 | 12 | 10 | 9 | 8 | 8 | 8 | 7 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 | 8 | 9 | 9 | 10 | 9 | 10 | 9 | 10 | 8 | 7 | 6 | 6 | 5 | 5 | 5 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 1 | 1 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2005 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Sep 2017.
Latest Sep 2017, published 27 Nov 2017. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 4,001 | 5,151 | 3,086 | -1,782 | -660 |
| Operating profit | -287 | +124 | -1,600 | -6,207 | -2,464 |
| Result for the year | +2,327 | -47 | -1,398 | -8,515 | -2,163 |
| Equity | 3,164 | 3,125 | 1,720 | -6,795 | 300 |
| Total assets | 6,589 | 8,139 | 11,071 | 7,836 | 540 |
| Employees (average) | 6 | 7 | 8 | 6 | 3 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -0.3% | 28.8% | -41.8% | -157.7% | n.m.note 1 |
| EBITDA | -84 | 184 | -1,495 | -5,880 | -2,454 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | -2.1% | 3.6% | -48.4% | n.m.note 2 | n.m.note 2 |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | -14.3% | 16.7% | 14.3% | -25% | -50% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 1,026 | 1,019 | 1,165 | 1,088 | 139 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 3 | 5.5x | n.m.note 3 | n.m.note 3 | n.m.note 3 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -8.6%note 4 | 2.3%note 5 | -35.5%note 4 | n.m.note 6 | n.m.note 6 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 7 | Not reportednote 7 | 548note 8 | 1note 9 | Not reportednote 10 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -635 | -3,300 | -43 | 6,958 | -303 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 29 May 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 25 May 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 1 Jun 2016
Annual report 2014
1 Jan 2014 to 31 Dec 2014, published 14 May 2015
Annual report 2013
1 Jan 2013 to 31 Dec 2013, published 12 May 2014
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
14 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 24.01.2019 opløst ved fusion med CVR-nummer: 31278287 FAMILIEN SKAK HOLDING ApS.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 31278287 FAMILIEN SKAK HOLDING ApS (fortsættende), CVR-nummer: 27914454 III X SKAK A/S (ophørende), CVR-nummer: 28283261 EJENDOMSSELSKABET AF 26. NOVEMBER 2004 ApS (ophørende) og CVR-nummer: 34084335 GMF DANMARK ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 31278287 FAMILIEN SKAK HOLDING ApS, CVR-nummer: 27914454 III X SKAK A/S, CVR-nummer: 28283261 EJENDOMSSELSKABET AF 26. NOVEMBER 2004 ApS og CVR-nummer: 34084335 GMF DANMARK ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Ny adresse: c/o WW Flintholm ApS, Finsensvej 78, 2., 2000 Frederiksberg
Ny kommune: Frederiksberg
Bestyrelse:
Fratrådte:
.
Direktion:
Fratrådte:
Gudmund Tyge Korsgaard (adm. dir), den 15.01.2017.
Tiltrådte:
Søren Peter Wendt Larsen (adm. dir), den 15.01.2017.
Vedtægter ændret: 15.01.2017
Bestyrelse:
Fratrådte:
Sigurd Hundrup, den 15.01.2017, Anders Skak, den 15.01.2017, Jens Vilain Skak (formand), den 15.01.2017.
Tiltrådte:
Henrik Groos, den 15.01.2017, Mogens Jørgensen (formand), den 15.01.2017, Gudmund Tyge Korsgaard, den 15.01.2017, Søren Peter Wendt Larsen, den 15.01.2017.
Direktion:
Fratrådte:
Lars Beier Sørensen (adm. dir), den 15.01.2017.
Tiltrådte:
Gudmund Tyge Korsgaard (adm. dir), den 15.01.2017.
Selskabet tegnes af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening, 1 bestyrelsesmedlem i forening med 1 direktør, bestyrelsens formand i forening med 1 bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse. .
CVR-nummer:
27914454.
NAVN:
III X SKAK A/S.
Adresse: Høgevej 3, 3400 Hillerød.
Kommune: Hillerød.
Vedtægter ændret: 02.06.2015
Bestyrelse:
Fratrådte:
.
Direktion:
Fratrådte:
Anders Skak, den 08.04.2015.
Tiltrådte:
Lars Beier Sørensen (adm. dir), den 08.04.2015.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse, eller af et bestyrelsesmedlem i forening med den administrerende direktør..
CVR-nummer
27914454.
NAVN:
III X SKAK A/S.
Adresse: Høgevej 3, 3400 Hillerød.
Kommune: Hillerød.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Birger Dan Nielsen, den 07.04.2015, Jens Vilain Skak, den 07.04.2015.
Tiltrådte:
Jens Peter Hoeck, den 07.04.2015, Anders Skak, Jens Vilain Skak (formand), den 07.04.2015.
Direktion:
Fratrådte:
Jens Vilain Skak, den 07.04.2015.
Tiltrådte:
Jens Peter Hoeck, Anders Skak, den 07.04.2015, Jens Vilain Skak.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 13.10.2011.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 13.10.2011.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Jesper Skak, den 26.08.2009.
Indtrådt i bestyrelsen:
Ambassadør, cand.polit Birger Dan Nielsen, den 26.08.2009.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Poul Wisniewski, den 16.05.2007.
Indtrådt i revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Datavej 58, 3460 Birkerød, den 16.05.2007.
Vedtægter ændret:
26.09.2005.
Kapitalforhøjelse:
kr. 350.000,00 indbetalt i værdier, kurs 100,00.
Selskabet er omdannet til et A/S med CVR-nr 27914454.
NAVN: III X SKAK A/S.
ADRESSE: Høgevej 3, 3400 Hillerød.
Kommune:
Hillerød.
Kapital kr. 500.000,00.
Bestyrelse:
Jesper Skak, Arkitekt Jens Vilain Skak, Anders Skak.
Direktion:
Arkitekt Jens Vilain Skak.
Selskabet tegnes af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening.
Revision:
Statsaut. revisor Poul Wisniewski, 4000 Roskilde.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Ny adresse:
Høgevej 3, 3400 Hillerød.
Stiftelsesdato:
14.06.2004.
Seneste vedtægtsdato:
14.06.2004.
Kapital:
kr. 150.000,00.
Indbetalingsmåde:
i værdier kr. 150.000,00 til kurs 100,00.
Stiftere:
Jesper Skak, den 14.06.2004, Arkitekt Jens Vilain Skak, den 14.06.2004, Anders Skak, den 14.06.2004.
Bestyrelse:
Jesper Skak, den 14.06.2004, Arkitekt Jens Vilain Skak, den 14.06.2004, Anders Skak, den 14.06.2004.
Direktion:
Arkitekt Jens Vilain Skak, den 14.06.2004.
Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening.
Revision:
Statsaut. revisor Poul Wisniewski, 4000 Roskilde, den 14.06.2004.
Første regnskabsår:
01.01.2004 - 31.12.2004.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1010632567Finsensvej 78, 2000 Frederiksberg