CVR 27771467Public limited company (A/S)Computer facility management (620300)HørsholmFounded 28 May 2004
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about IT-AFDELINGEN A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2018
Gross profit
38.2M
DKK, annual report 2017
+21.9% on 2016
Result
+7.5M
DKK, annual report 2017
Equity
15M
DKK, annual report 2017
ITM8 Holding A/SCVR 37621285, 100% of capital and votes, until 1 Oct 2018
Dennis Nørgaard Hansenuntil 1 Oct 2018
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2633186210% to under 15% of capital and votesnotified 19 Mar 20186 Nov 2015 to 19 Mar 2018
CVR 2979161990% to under 100% of capital and votesnotified 19 Mar 20181 Jan 2012 to 19 Mar 2018
CVR 37621285100% of capital and votes19 Mar 2018 to 1 Oct 2018
IT-AFDELINGEN A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for IT-AFDELINGEN A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 31087937100% of capital and votes1 Jan 2017 to 30 Sep 2018
CVR 25445899100% of capital and votes15 Sep 2014 to 17 Nov 2017
CVR 10080819100% of capital and votes2 Dec 2013 to 25 Feb 2016
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
28 May 2004 to 4 Nov 2026.
Oct 2018, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 0 | 4 | 8 | 11 | 14 | 19 | No count | No count | No count | No count | 19 | 18 | 13 | 21 | 24 | 24 | 25 | 25 | 27 | 27 | 27 | 26 | 27 | 27 | 30 | 30 | 30 | 33 | 32 | 34 | 34 | 37 | 34 | 36 | 37 | 39 | 37 | 38 | 42 | 43 | 43 | 42 | 46 | 46 | 44 | 44 | 48 | 46 | 47 | 48 | 50 | 50 | 52 | 48 | 47 | 48 | 48 | 47 | 47 | 1 |
| FTE | 1 | 5 | 7 | 8 | 12 | 15 | 17 | 16 | 16 | 14 | 19 | 19 | 15 | 19 | 21 | 21 | 22 | 22 | 24 | 24 | 25 | 22 | 24 | 24 | 27 | 27 | 26 | 28 | 28 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 32 | 33 | 32 | 32 | 38 | 38 | 37 | 35 | 38 | 38 | 38 | 38 | 40 | 40 | 41 | 43 | 45 | 45 | 46 | 46 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 1 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2004 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Oct 2018.
Latest Oct 2018, published 21 Dec 2018. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 10,728 | 15,807 | 22,557 | 31,342 | 38,216 |
| Operating profit | +966 | +2,761 | +6,345 | +10,225 | +10,112 |
| Result for the year | +740 | +2,016 | +4,187 | +7,731 | +7,540 |
| Equity | 2,624 | 4,640 | 7,227 | 12,458 | 14,978 |
| Total assets | 7,334 | 10,313 | 13,505 | 21,601 | 26,045 |
| Employees (average) | Not reported | 19 | 24 | 30 | 39 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -20.4% | 47.3% | 42.7% | 39% | 21.9% |
| EBITDA | 1,478 | 3,475 | 7,040 | 11,666 | 12,787 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 13.8% | 22% | 31.2% | 37.2% | 33.5% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 1 | 26.7% | 26.3% | 25% | 30% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 1,027 | -188 | -374note 2 | -4,878note 2 | -3,889 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 0.7x | Net cash | Net cashnote 2 | Net cashnote 2 | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 19.2% | 51.5% | 85.8%note 2 | 109.2%note 2 | 83.1% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 284note 3 | 931note 3 | 1,338note 3 | 4,391note 3 | 5,140note 3 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 614 | -541 | -2,459note 2 | -9,590note 2 | -7,650 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 12 Mar 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 28 Feb 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 4 Apr 2016
Annual report 2014
1 Jan 2014 to 31 Dec 2014, published 21 Apr 2015
Annual report 2013
1 Jan 2013 to 31 Dec 2013, published 10 Apr 2014
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
26 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 01.10.2018 opløst ved fusion med CVR-nummer: 27001092 IT RELATION A/S.
Vedtægter ændret: 05.09.2018
Selskabet tegnes af den administrerende direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse..
Vedtægter ændret: 04.09.2018
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jacob Sjørslev Frandsen (næstformand), den 31.08.2018, Steffen Kjeld Thomsen (formand), den 31.08.2018.
Tiltrådte:
Stig Bundgaard, den 04.09.2018, Mikael Kjærgaard, den 04.09.2018, Nicholas David Lloyd Jordan, den 04.09.2018.
Selskabet tegnes af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse..
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 27001092 IT RELATION A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene FRONT-DATA DANMARK A/S, BRAINWARE A/S, FRONT-LINE A/S, INTELLIGENCE A/S, MINDWORKS A/S, POWER-LINE A/S, POWERFULL IT A/S, DSI-NEXT A/S, DANSK SYSTEM INDUSTRI A/S, DSI DATA A/S, FRONTCONNECTION A/S, FRONTINNOVATION A/S, NEXTINNOVATION A/S, SOFTCOM SOLUTIONS A/S, WWI A/S, ACOMMA A/S, ARCA SOLUTIONS A/S, ARCAUNIT A/S, BALUSTA A/S, DANSK WEBSERVICE A/S, SITECARE A/S, WORLDWEB INTERACTIVE A/S, WWI-DATA A/S, WWI-IT A/S, WWI.DK A/S, ADVIZOR IT A/S, ADVISOR A/S, ADVISOR IT A/S, ADVIZOR A/S, ADVIZOR IT-RÅDGIVNING A/S, MECADEMIC A/S, AC IntelliCom A/S og CVR-nummer: 27771467 IT-AFDELINGEN A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene PLURAGO A/S, PC VISION A/S, WSMS A/S, IT Gruppen Danmark Øst A/S.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 27001092 IT RELATION A/S og CVR-nummer: 27771467 IT-AFDELINGEN A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kurt Rodtborg Lauritsen, den 21.03.2018, Joel Allen Russ (næstformand), den 21.03.2018.
Tiltrådte:
Jacob Sjørslev Frandsen (næstformand), den 21.03.2018.
Vedtægter ændret: 19.03.2018
Bestyrelse:
Fratrådte:
Claus Bentzen (formand), den 19.03.2018, Peter Gjerding, den 19.03.2018, Ib Svendstrup Paaskesen, den 19.03.2018.
Tiltrådte:
Henrik Vestergaard Kastbjerg, den 19.03.2018, Kurt Rodtborg Lauritsen, den 19.03.2018, Steffen Kjeld Thomsen (formand), den 19.03.2018, Joel Allen Russ (næstformand), den 19.03.2018.
Selskabet tegnes af den administrerende direktør i forening med bestyrelsesformanden, eller af den administrerende direktør i forening med næstformanden for bestyrelsen, eller af den samlede bestyrelse..
Revision:
Fratrådte:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 19.03.2018.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 19.03.2018.
Formål ændret: Selskabets formål er at forhandle IT løsninger og hostingydelser samt at yde rådgivning, konsulentassistance og service inden for samme område.
Vedtægter ændret: 28.09.2015
Nyt binavn: IT Gruppen Danmark Øst A/S
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Dennis Nørgaard Hansen, den 04.04.2014.
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Ib Svendstrup Paaskesen, den 04.04.2014.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Claus Bentzen, den 13.01.2012, Fratrådt som formand, men forbliver i bestyrelsen: Dennis Nørgaard Hansen, den 13.01.2012.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Tina Merete Dindorp, den 13.01.2012.
Indtrådt i direktionen:
Dennis Nørgaard Hansen (adm. dir), den 13.01.2012.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Dennis Nørgaard Hansen, den 27.09.2011.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Dennis Nørgaard Hansen, den 27.09.2011.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 14.10.2010.
Indtrådt i revisionen:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Handelsskolevej 1, 4700 Næstved, den 14.10.2010.
Ny adresse:
Dr Neergaards Vej 5F, 2970 Hørsholm.
Vedtægter ændret:
21.10.2009.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Kenneth Larsen, den 06.02.2009.
Indtrådt i bestyrelsen:
Strategisk sparringspartner Mikael Kristian Vest (formand), den 06.02.2009.
Ny adresse:
Venlighedsvej 4, 2970 Hørsholm.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Vedtægter ændret:
13.02.2006.
Kapitalforhøjelse:
kr. 372.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Selskabet er omdannet til et A/S med CVR-nr 27771467.
NAVN: IT-AFDELINGEN A/S.
ADRESSE: Agern Allé 3, 2970 Hørsholm.
Kommune:
Birkerød.
Binavne:
PLURAGO A/S (IT-AFDELINGEN A/S), PC VISION A/S (IT-AFDELINGEN A/S), WSMS A/S (IT-AFDELINGEN A/S).
Kapital kr. 500.000,00.
Bestyrelse:
Direktør Claus Bentzen, Direktør Peter Gjerding, Marketingschef Kenneth Larsen.
Direktion:
Selskabet tegnes af et medlem af direktionen i forening med et bestyrelsesmedlem eller af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening.
Revision:
MORTENSEN & BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Handelsskolevej 1, 4700 Næstved.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Vedtægter ændret:
20.05.2005.
Nyt navn:
IT-AFDELINGEN ApS.
Nye binavne:
PLURAGO ApS (IT-AFDELINGEN ApS), PC VISION ApS (IT-AFDELINGEN ApS), WSMS ApS (IT-AFDELINGEN ApS).
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Kim Lars Jakobsen, den 12.01.2005.
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Claus Bentzen, den 12.01.2005.
Stiftelsesdato:
28.05.2004.
Seneste vedtægtsdato:
28.05.2004.
Kapital:
kr. 128.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 128.000,00 til kurs 100,00.
Stiftere:
CVR-NR. 27147305 STARION GRUPPEN ApS, Rundforbivej 2, 2950 Vedbæk, den 28.05.2004, CVR-NR. 27741762 CATALYST GROUP ApS, Agern Alle 3, 2970 Hørsholm, den 28.05.2004.
Bestyrelse:
Direktør Peter Gjerding, den 28.05.2004, Kim Lars Jakobsen, den 28.05.2004, Marketingschef Kenneth Larsen, den 28.05.2004.
Direktion:
Dennis Nørgaard Hansen, den 28.05.2004, Tommy Jensen, den 28.05.2004.
Selskabet tegnes af et medlem af direktionen i forening med et bestyrelsesmedlem eller af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening.
Revision:
MORTENSEN & BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Handelsskolevej 1, 4700 Næstved, den 28.05.2004.
Første regnskabsår:
28.05.2004 - 31.12.2004.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1010609034Dr Neergaards Vej 5, 2970 Hørsholm