CVR 27692664Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)Secondary industries: Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling (782000)Esbjerg VFounded 16 Apr 2004
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about J.N.L. HOLDING ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexResult
+20M
DKK, annual report 2024
Equity
44.7M
DKK, annual report 2024
Jens Nygaard Laursen100% of capital and votes, until 9 Jun 2026
Jens Nygaard Laursenuntil 9 Jun 2026
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
100% of capital and votes16 Apr 2004 to 9 Jun 2026
J.N.L. HOLDING ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for J.N.L. HOLDING ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 4266469310% to under 15% of capital and votes2 Nov 2021 to 8 Jun 2026
CVR 35246320100% of capital and votes10 May 2013 to 11 Mar 2026
CVR 4333197320% to under 25% of capital and votes8 Jun 2022 to 4 Sep 2024
CVR 3919190320% to under 25% of capital and votes21 Dec 2017 to 8 Jun 2022
CVR 3055505833.3% to under 50% of capital and votes30 Sep 2010 to 28 Mar 2018
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
| Metric | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -22 | -392 | -80 | 1 | Not reported |
| Operating profit | -22 | -392 | -80 | +1 | -61 |
| Result for the year | +4,289 | +14,526 | -1,318 | +960 | +20,049 |
| Equity | 13,072 | 27,597 | 23,804 | 24,705 | 44,693 |
| Total assets | 17,966 | 30,749 | 24,755 | 25,052 | 50,141 |
| Employees (average) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| EBITDA | -22 | -392 | -80 | 1 | Not reportednote 1 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 2 | n.m.note 2 | n.m.note 2 | 100% | Not reportednote 3 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -883note 4 | -14,987 | -13,093 | -12,841 | -43,701 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 5 | n.m.note 5 | n.m.note 5 | Net cash | Not reportednote 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -0.2%note 4 | -2.5%note 6 | -0.5%note 6 | 0% | -0.9% |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 3,011note 4 | -13,134 | -12,682 | -13,653 | -48,204 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 27 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 13 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 27 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 27 Jun 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 2 Jul 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
20 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Virksomheden er opløst ved erklæring efter selskabslovens § 216, jf. lov om erhvervsdrivende virksomheder § 20
Direktion:
Fratrådte:
Jens Nygaard Laursen, den 09.06.2026.
Revision:
Fratrådte:
REVISIONSCENTRET TØNDER/SKÆRBÆK, GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, den 09.06.2026.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 35246320 ELMN Consult ApS, der samtidigt er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 27692664 J.N.L. HOLDING ApS (fortsættende) og CVR-nummer: 35246320 ELMN Consult ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 27692664 J.N.L. HOLDING ApS og CVR-nummer: 35246320 ELMN Consult ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Ny adresse: Sanatorievej 30, Hjerting, 6710 Esbjerg V
Ny kommune: Esbjerg
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 25.10.2018
Formål ændret: Selskabets formål er at besidde aktier, foretage investeringer, samt anden dermed beslægtet virksomhed, herunder udlejning og drift af investeringsejendom.
Vedtægter ændret: 25.10.2018
Ny adresse: Hjortsvangen 26, 7323 Give
Ny kommune: Vejle
Ny adresse: Skannerupvej 1, 6980 Tim
Ny kommune: Ringkøbing-Skjern
Ny adresse: Mørupvej 35, Mørup, 7400 Herning
Ny kommune: Herning
Revision:
Fratrådte:
BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 11.10.2018.
Tiltrådte:
CVR-NR. 26812372 REVISIONSCENTRET TØNDER/SKÆRBÆK, GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, Ribelandevej 30, 6270 Tønder, den 11.10.2018.
Ny adresse: c/o Jens Nygaard Laursen, Skannerupvej 1, 6980 Tim
Vedtægter ændret: 09.07.2018
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 29.12.2017.
Tiltrådte:
CVR-NR. 20222670 BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Søndergade 1, 7361 Ejstrupholm, den 29.12.2017.
CVR-nummer:
27692664.
NAVN:
J.N.L. HOLDING ApS.
Adresse: c/o Jens Nygaard Laursen, Torstedvej 94, 6980 Tim.
Kommune: Ringkøbing-Skjern.
Revision:
Fratrådte:
BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 29.05.2015, NOE & KIRKEGAARD, REGISTREREDE REVISORER A/S, den 29.05.2015.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Værkmestergade 2, 18., 8000 Aarhus C, den 29.05.2015.
Vedtægter ændret:
01.11.2011.
Regnskabsår ændret til:
01.01 - 31.12.
Omlægningsperiode:
01.10.2011 - 31.12.2011.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
PricewaterhouseCoopers, den 30.06.2005.
Indtrådt i revisionen:
BDO SCANREVISION, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Østergade 12, 7361 Ejstrupholm, den 01.07.2005.
Revision:
Indtrådt i revisionen:
PricewaterhouseCoopers, 6900 Skjern, den 14.10.2004.
Stiftelsesdato:
16.04.2004.
Seneste vedtægtsdato:
16.04.2004.
Kapital:
kr. 200.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 200.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
Jens Nygaard Laursen, den 16.04.2004.
Direktion:
Jens Nygaard Laursen, den 16.04.2004.
Selskabet tegnes af en direktør.
Revision:
REVISIONSFIRMAET PEDER NOE REGISTREREDE REVISORER ApS, Mylius Erichsensvej 2, 6950 Ringkøbing, den 16.04.2004.
Første regnskabsår:
16.04.2004 - 30.09.2005.
Regnskabsår:
01.10 - 30.09.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
REVISIONSFIRMAET PEDER NOE REGISTREREDE REVISORER ApS, den 16.04.2004.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 15050586 NOE & KIRKEGAARD, REGISTREREDE REVISORER A/S, M. Erichsens Vej 2, 6950 Ringkøbing, den 16.04.2004.
1 registered in CVR.
P-number 1010514017Sanatorievej 30, 6710 Esbjerg V