CVR 27432808Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)KalundborgFounded 12 Nov 2003
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about J. LARSEN HOLDING ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
Annual report 2025, average
Result
+10.1M
DKK, annual report 2025
Equity
19.9M
DKK, annual report 2025
Jan Heimann Larsen100% of capital and votes, since 12 Nov 2003
Jan Heimann Larsensince 12 Nov 2003
100% of capital and votessince 12 Nov 2003
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
4 Danish companies.
SubsidiaryCVR 37866008100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 29320675100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 37865982100% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 4535236650% to under 66.7% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for J. LARSEN HOLDING ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 27435637100% of capital and votes13 Nov 2003 to 13 Feb 2024
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -24 | Not reported | 1,998 | Not reported | Not reported |
| Operating profit | Not reported | +2,046 | +1,998 | +3,806 | +10,329 |
| Result for the year | -51 | +1,647 | +1,616 | +3,430 | +10,081 |
| Equity | 3,622 | 5,154 | 6,653 | 9,961 | 19,907 |
| Total assets | 12,768 | 15,949 | 18,180 | 19,302 | 28,324 |
| Employees (average) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | Not reportednote 2 | -9.5% | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| EBITDA | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 | 1,998 | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 4 | Not reportednote 2 | 100% | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -950note 5 | -757note 5 | -653note 5 | -731note 5 | -817note 5 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 | Net cashnote 5 | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -0.6%note 6 | 45.2%note 7 | 30%note 7 | 39%note 7 | 56.9%note 7 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 7,498note 5 | 8,230note 5 | 9,619note 5 | 7,697note 5 | 6,320note 5 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 16 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 16 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 20 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 13 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 19 Jul 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
13 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes gennemført en spaltning af CVR-nummer: 27432808 J. LARSEN HOLDING ApS (indskydende ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en spaltningsplan.
De øvrige deltagende virksomheder er en/flere nye virksomheder.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 27432808 J. LARSEN HOLDING ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med spaltningen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om spaltningen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Revision:
Fratrådte:
BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab, den 15.08.2025.
Tiltrådte:
CVR-NR. 45719375 BDO 2025 Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Banegårdspladsen 1, 4400 Kalundborg, den 15.08.2025.
Ny adresse: Svanevej 6, 4400 Kalundborg
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 27435637 DANARCTICA ApS, der samtidigt er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 27432808 J. LARSEN HOLDING ApS (fortsættende) og CVR-nummer: 27435637 DANARCTICA ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 27432808 J. LARSEN HOLDING ApS og CVR-nummer: 27435637 DANARCTICA ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Revision:
Fratrådte:
GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 14.01.2022.
Tiltrådte:
CVR-NR. 20222670 BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Banegårdspladsen 1, 4400 Kalundborg, den 14.01.2022.
Vedtægter ændret: 03.05.2018
Regnskabsår ændret til: 01.01 - 31.12
Omlægningsperiode: 01.10.2017 - 31.12.2017
Ny adresse: Ellemosevej 5A, Ugerløse, 4400 Kalundborg
Revision:
Fratrådte:
SMJ Revision, statsautoriseret revisionsfirma v/Steffen Møller Jensen, den 11.10.2016.
Tiltrådte:
CVR-NR. 34209936 GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Stockholmsgade 45, 2100 København Ø, den 11.10.2016.
Vedtægter ændret:
16.06.2011.
Regnskabsår ændret til:
01.10 - 30.09.
Omlægningsperiode:
01.01.2011 - 30.09.2011.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Vedtægter ændret:
19.05.2006.
Ny adresse:
Østre Havnevej 18, 4400 Kalundborg.
Ny kommune:
Kalundborg.
Stiftelsesdato:
12.11.2003.
Seneste vedtægtsdato:
12.11.2003.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 104,80.
Stifter:
Jan Heimann Larsen, den 12.11.2003.
Direktion:
Jan Heimann Larsen, den 12.11.2003.
Selskabet tegnes af én direktør.
Revision:
SMJ Revision v/Steffen M Jensen, 4400 Kalundborg, den 12.11.2003.
Første regnskabsår:
12.11.2003 - 31.12.2004.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1010204271Svanevej 6, 4400 Kalundborg