CVR 27221378Public limited company (A/S)Konsulentbistand vedrørende informationsteknologi (620200)HerlevFounded 23 Jun 2003
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Sentia Denmark Services 3 A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2018
Gross profit
27.4M
DKK, annual report 2017
Result
+2.4M
DKK, annual report 2017
Equity
14.1M
DKK, annual report 2017
Sentia Denmark Holding ApSCVR 38059998, 100% of capital and votes, until 5 Mar 2019
Peter Michael Nielsenuntil 5 Mar 2019
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2977720933.3% to under 50% of capital and votesclass Anotified 28 Feb 20181 Jan 2014 to 28 Feb 2018
CVR 2758619833.3% to under 50% of capital and votesclass Anotified 28 Feb 201818 Oct 2016 to 28 Feb 2018
CVR 2901036610% to under 15% of capital, 5% to under 10% of votesclass B1 Jan 2014 to 30 Nov 2015
CVR 2981294215% to under 20% of capital, 10% to under 15% of votesclass B1 Dec 2013 to 29 Jun 2016
CVR 2950978610% to under 15% of capitalclass Bnotified 28 Feb 201816 Dec 2016 to 28 Feb 2018
CVR 38059998100% of capital and votesclass A,B28 Feb 2018 to 5 Mar 2019
CVR 3874958710% to under 15% of capital and votesclass Anotified 28 Feb 201822 Feb 2018 to 28 Feb 2018
Sentia Denmark Services 3 A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Sentia Denmark Services 3 A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 31087155100% of capital and votes17 Oct 2016 to 5 Mar 2019
CVR 34470073100% of capital and votes18 Oct 2016 to 5 Mar 2019
CVR 37586722100% of capital and votes24 Oct 2016 to 11 Apr 2018
CVR 29010374100% of capital and votes1 Jan 2014 to 21 Oct 2015
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
23 Jun 2003 to 4 Nov 2026.
Q4 2018, quarterly: 0 employees, 0 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Q4 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 2 | 2 | 3 | 6 | 8 | 14 | 26 | No count | No count | No count | No count | 35 | 43 | 46 | 56 | 54 | 49 | 52 | 55 | 47 | 47 | 47 | 44 | 44 | 43 | 44 | 42 | 41 | 45 | 47 | 45 | 44 | 42 | 42 | 40 | 42 | 40 | 40 | 40 | 45 | 45 | 43 | 41 | 41 | 40 | 41 | 41 | 41 | 42 | 41 | 44 | 40 | 39 | 40 | 40 | 40 | 39 | 40 | 39 | 0 |
| FTE | 0 | 1 | 1 | 5 | 6 | 13 | 22 | 31 | 37 | 32 | 33 | 34 | 37 | 42 | 53 | 49 | 46 | 48 | 50 | 44 | 43 | 44 | 41 | 41 | 40 | 42 | 39 | 37 | 42 | 43 | 42 | 41 | 39 | 39 | 36 | 37 | 36 | 36 | 37 | 41 | 42 | 39 | 38 | 37 | 35 | 37 | 37 | 37 | 37 | 38 | 38 | 36 | 36 | 37 | 37 | 37 | 36 | 37 | 36 | 0 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Quarterly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2003 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q4 2010 and Q4 2018; monthly Jan 2015 to Aug 2018.
Latest Q4 2018, published 26 Jun 2019. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 22,107 | 28,395 | 21,914 | Not reported | 27,433 |
| Operating profit | +1,932 | Not reported | Not reported | +353 | +4,600 |
| Result for the year | +1,394 | +121 | -1,914 | -401 | +2,389 |
| Equity | 4,188 | 4,029 | 2,115 | 10,514 | 14,104 |
| Total assets | 13,395 | 19,136 | 19,990 | 39,398 | 39,516 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | Not reported | 39 | 39 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 25% | 28.4% | -22.8% | Not reportednote 1 | 32.7% |
| EBITDA | 2,435 | 1,508note 2 | Not reportednote 3 | 2,431 | 6,333 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 11% | 5.3%note 2 | Not reportednote 3 | Not reportednote 1 | 23.1% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | -13.3% | 0% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 769 | 3,729 | 5,261 | 9,269 | 17,589 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 0.3x | 2.5xnote 2 | Not reportednote 3 | 3.8x | 2.8x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 37.8% | 6.5%note 5 | Not reportednote 3 | 2.2%note 6 | 13.7% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 875note 7 | Not reportednote 8 | Not reportednote 8 | Not reportednote 9 | 1,602note 10 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 1,020 | 5,074 | 6,042 | 9,652 | 10,218 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 1 Jun 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 8 Jun 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 17 Jun 2016
Annual report 2014
1 Jan 2014 to 31 Dec 2014, published 15 Jun 2015
Annual report 2013
1 Jan 2013 to 31 Dec 2013, published 8 Apr 2014
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
34 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 05.03.2019 opløst ved fusion med CVR-nummer: 10008123 Sentia Denmark A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 10008123 Sentia Denmark A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Jay.net A/S, JAY.NET HOLDING A/S, JAYNET HOLDING A/S, JN NETWORKS A/S, JAY-NET A/S, Jaynet A/S, Sentia Danmark A/S, CVR-nummer: 38593862 GAHFJW Holding A/S (ophørende), CVR-nummer: 19560201 Sentia Denmark Services 2 A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene ATHENA INTERNATIONAL A/S, ATHENA JUST R. A/S, ATHENA COMMUNICATIONS A/S, JUST R-DATA A/S, ATHENA INTERNET A/S, LURA A/S, CAD SOLUTIONS A/S, ATHENA HOSTING A/S, MUNK HOSTING A/S, Athena IT-Group A/S, CVR-nummer: 33860358 SECURENETWORK A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene SECURE-NETWORK A/S, SECURE NETWORKS A/S, SECURE-NETWORKS A/S, SECURENETWORKS A/S, SECURE NETWORK A/S, CVR-nummer: 25464737 Sentia Denmark Services 1 ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Solido Hosting ApS, SOLIDO NETWORKS ApS, Sentia Solutions ApS, CVR-nummer: 31087155 1STEP2CLOUD ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene DYNAMICS PARTNER CLOUD ApS, CVR-nummer: 27221378 Sentia Denmark Services 3 A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Hosters A/S og CVR-nummer: 34470073 Sentia Denmark Services 4 A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Hosters Services A/S.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 10008123 Sentia Denmark A/S, CVR-nummer: 38593862 GAHFJW Holding A/S, CVR-nummer: 19560201 Sentia Denmark Services 2 A/S, CVR-nummer: 33860358 SECURENETWORK A/S, CVR-nummer: 25464737 Sentia Denmark Services 1 ApS, CVR-nummer: 31087155 1STEP2CLOUD ApS, CVR-nummer: 27221378 Sentia Denmark Services 3 A/S og CVR-nummer: 34470073 Sentia Denmark Services 4 A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jakob Norup, den 01.12.2018.
Tiltrådte:
Peter Michael Nielsen, den 01.12.2018.
Direktion:
Fratrådte:
Jakob Norup, (adm. dir), den 01.12.2018.
Tiltrådte:
Peter Michael Nielsen, (adm. dir), den 01.12.2018.
Vedtægter ændret: 22.05.2018
Nyt navn: Sentia Denmark Services 3 A/S
Nyt binavn: Hosters A/S
Revision:
Fratrådte:
GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 02.03.2018.
Tiltrådte:
CVR-NR. 25578198 KPMG P/S, Dampfærgevej 28, 2100 København Ø, den 02.03.2018.
Vedtægter ændret: 28.02.2018
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Jakob Norup, den 28.02.2018, Iyan Khaled Zein (formand), den 28.02.2018, Robertus Willy Peter Siep, den 28.02.2018.
Andet øverste ledelsesorgan:
Fratrådte:
Jesper Altamirano (formand), den 28.02.2018, Peter Michael Nielsen, den 28.02.2018, Peter Ryberg, den 28.02.2018.
Direktion:
Fratrådte:
Jeppe Klestrup Fabrin Andersen, den 28.02.2018.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening..
Revision:
Fratrådte:
KPMG P/S, den 28.02.2018.
Tiltrådte:
CVR-NR. 34209936 GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Stockholmsgade 45, 2100 København Ø, den 28.02.2018.
Vedtægter ændret: 15.12.2017
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 15.12.2017.
kr. 50.482,00, indbetalt kontant, kurs 2.377,08.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.564.947,00.
Andet øverste ledelsesorgan:
Fratrådte:
Jesper Altamirano, den 07.06.2017, Morten Achilles Bruus, den 07.06.2017, Thue Hagenau (formand), den 07.06.2017.
Tiltrådte:
Jesper Altamirano (formand), den 07.06.2017, Peter Michael Nielsen, den 07.06.2017, Peter Ryberg, den 07.06.2017.
Vedtægter ændret: 20.01.2017
Vedtægter ændret: 16.12.2016
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 16.12.2016.
kr. 106.013,00, indbetalt kontant, kurs 2.641,19.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.514.465,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Revision:
Fratrådte:
KPMG P/S, den 15.12.2016.
Tiltrådte:
CVR-NR. 25578198 KPMG P/S, Jupitervej 4, st., 6000 Kolding, den 15.12.2016.
Vedtægter ændret: 18.10.2016
Nyt navn: Hosters A/S
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 18.10.2016.
kr. 704.226,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 852,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.408.452,00.
Opdeling i kapitalklasser er ophævet.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jeppe Klestrup Andersen, den 18.10.2016, Thue Hagenau (formand), den 18.10.2016, Mikael Bay von Scholten, den 18.10.2016.
Andet øverste ledelsesorgan:
Tiltrådte:
Jesper Altamirano, den 18.10.2016, Morten Achilles Bruus, den 18.10.2016, Thue Hagenau (formand), den 18.10.2016.
Direktion:
Fratrådte:
.
Tiltrådte:
Jakob Norup (adm. dir), den 18.10.2016.
Selskabet tegnes af to direktører i forening..
Revision:
Fratrådte:
DANSK REVISION RANDERS, GODKENDT REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 18.10.2016.
Tiltrådte:
CVR-NR. 25578198 KPMG P/S, Dampfærgevej 28, 2100 København Ø, den 18.10.2016.
Formål ændret: Selskabets formål er at drive IT-relateret virksomhed, herunder konsulentbistand vedrørende informationsteknologi samt anden virksomhed, der efter selskabsledelsens skøn er forbundet dermed.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Mogens Rønberg Mikkelsen, den 20.06.2016.
Tiltrådte:
Mikael Bay von Scholten, den 20.06.2016.
CVR-nummer:
27221378.
NAVN:
KLESTRUP PARTNERS A/S.
Adresse: Lyskær 3A, 2730 Herlev.
Kommune: Herlev.
CVR-nummer
27221378.
NAVN:
KLESTRUP PARTNERS A/S.
Adresse: Lyskær 3A, 2730 Herlev.
Kommune: Herlev.
Ny adresse:
Lyskær 3A, 2730 Herlev.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Flemming Kjøller, den 05.03.2013, Christian Poulsen, den 23.10.2012.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Thue Hagenau, den 19.04.2012.
Indtrådt i bestyrelsen:
Flemming Kjøller, den 19.04.2012, Per Lilholt, den 19.04.2012, Bjarne Søballe, den 19.04.2012.
Vedtægter ændret:
30.12.2009.
Selskabet tegnes af direktøren
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Steen Drewsen, den 03.12.2009.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 26052394 ERNST & YOUNG P/S, Gyngemose Parkvej 50, 2860 Søborg, den 03.12.2009.
Ny adresse:
Virkeholm 3, 2730 Herlev.
Vedtægter ændret:
25.11.2008.
Kapitalforhøjelse:
kr. 204.226,00 indbetalt kontant, kurs 420,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 704.226,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A-aktier kr. 50.000,00, B-aktier kr. 654.226,00.
Vedtægter ændret:
14.06.2008.
Selskabet er omdannet til et A/S med CVR-nr 27221378.
NAVN: KLESTRUP PARTNERS A/S.
ADRESSE: Nørrelundvej 10, 2730 Herlev.
Kommune:
Herlev.
Kapital kr. 500.000,00.
Bestyrelse:
Jeppe Klestrup Levinsohn Andersen, Mogens Rønberg Mikkelsen, Thomas Østergaard Nielsen.
Direktion:
Jeppe Klestrup Levinsohn Andersen.
Selskabet tegnes af direktøren eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
Statsautoriseret revisor Steen Drewsen, 2850 Nærum.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Vedtægter ændret:
14.09.2007.
Kapitalforhøjelse:
kr. 375.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 500.000,00.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Jeppe Klestrup Andersen, den 14.09.2007, Mogens Rønberg Mikkelsen, den 14.09.2007, Thomas Østergaard Nielsen, den 14.09.2007.
Selskabet tegnes af direktøren eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret:
01.11.2005.
Ny adresse:
Nørrelundvej 10, 2730 Herlev.
Ny kommune:
Herlev.
Vedtægter ændret:
21.05.2004.
Ny adresse:
Bellisvej 2, Slagslunde, 3660 Stenløse.
Ny kommune:
Stenløse.
Stiftelsesdato:
23.06.2003.
Seneste vedtægtsdato:
23.06.2003.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
i værdier kr. 125.000,00 til kurs 134,01.
Stifter:
Jeppe Andersen, 2640 Hedehusene, den 23.06.2003.
Direktion:
Jeppe Klestrup Andersen, den 23.06.2003.
Selskabet tegnes af en direktør.
Revision:
Statsautoriseret revisor Steen Drewsen, 2850 Nærum, den 23.06.2003.
Første regnskabsår:
01.01.2003 - 31.12.2003.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
3 registered in CVR.
P-number 1019664569Lysningen 2, 8960 Randers SØ
P-number 1009945934Lyskær 3, 2730 Herlev
P-number 1016292776Helsingforsgade 25, 8200 Aarhus N