CVR 24220168Private limited company (ApS)Anden finansiel formidling i.a.n. (649990)SmørumFounded 1 Jul 1999
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about IMANS ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
Annual report 2024, average
Gross profit
116.5K
DKK, annual report 2024
Result
+165.5K
DKK, annual report 2024
Equity
2.3M
DKK, annual report 2024
ANS INVEST ApSCVR 26886988, 66.7% to under 90% of capital and votes, until 28 Apr 2025
Annette Arnfeldt Sørensen33.3% to under 50% of capital and votes, until 28 Apr 2025
Annette Arnfeldt Sørensenuntil 28 Apr 2025
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
33.3% to under 50% of capital and votes1 Oct 2023 to 28 Apr 2025
CVR 2688698866.7% to under 90% of capital and votes7 May 2003 to 28 Apr 2025
33.3% to under 50% of capital and votesnotified 6 Jun 20237 May 2003 to 6 Jun 2023
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
1 Jul 1999 to 5 Nov 2026.
| Metric | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 341 | 230 | -165 | -124 | 117 |
| Operating profit | +341 | +230 | -165 | -124 | +117 |
| Result for the year | +204 | +143 | -97 | -45 | +166 |
| Equity | 2,904 | 2,897 | 2,575 | 2,305 | 2,290 |
| Total assets | 8,680 | 3,855 | 2,706 | 2,327 | 2,333 |
| Employees (average) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -15.7% | -32.4% | -171.4% | n.m.note 1 | n.m.note 1 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 3,634 | -973 | -5note 2 | 0note 2 | Not reportednote 3 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 4.2% | 3.8% | -5.7%note 4 | -4%note 4 | Not reportednote 3 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 3,384 | -3,243 | -2,063note 2 | -1,819note 2 | Not reportednote 3 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2024
1 Jul 2023 to 30 Jun 2024, published 30 Dec 2024
Annual report 2023
1 Jul 2022 to 30 Jun 2023, published 8 Dec 2023
Annual report 2022
1 Jul 2021 to 30 Jun 2022, published 22 Dec 2022
Annual report 2021
1 Jul 2020 to 30 Jun 2021, published 8 Dec 2021
Annual report 2020
1 Jul 2019 to 30 Jun 2020, published 9 Dec 2020
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
14 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 28.04.2025 opløst ved fusion med CVR-nummer: 26886988 ANS INVEST ApS.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 26886988 ANS INVEST ApS (fortsættende) og CVR-nummer: 24220168 IMANS ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 26886988 ANS INVEST ApS og CVR-nummer: 24220168 IMANS ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 26886988 ANS INVEST ApS (fortsættende) og CVR-nummer: 24220168 IMANS ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 26886988 ANS INVEST ApS og CVR-nummer: 24220168 IMANS ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Revision:
Fratrådte:
KROGH & THOMSEN I/S, den 30.12.2024.
Ny adresse: c/o Annette Sørensen, Blommevangen 8, st. mf, Smørumnedre, 2765 Smørum
Ny adresse: c/o Annette Sørensen, Rugvej 23A, Smørumvang, 2765 Smørum
Direktion:
Fratrådte:
Niels Peter Sørensen, den 06.06.2023.
Tiltrådte:
Annette Arnfeldt Sørensen, den 06.06.2023.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 26886988 ANS INVEST ApS (fortsættende) og CVR-nummer: 24220168 IMANS ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 26886988 ANS INVEST ApS og CVR-nummer: 24220168 IMANS ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Carsten Munk Thomsen, den 01.11.2013.
Indtrådt i revisionen:
KROGH & THOMSEN I/S, Ulvehavevej 36, 7100 Vejle, den 01.11.2013.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Vedtægter ændret:
30.11.2005.
Regnskabsår ændret til:
01.07 - 30.06.
Omlægningsperiode:
01.01.2006 - 30.06.2006.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Alliance Revision I/S, den 07.05.2003.
Indtrådt i revisionen:
Revisor Carsten Munk Thomsen, 7100 Vejle, den 07.05.2003.
Vedtægter ændret:
03.04.2003.
Direktion:
Fratrådt som adm. dir, men forbliver i Direktionen: Niels Peter Sørensen, den 03.04.2003.
Selskabet tegnes af en direktør.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Ivan Lindhardt Andersen, den 02.04.2003, Mogens Lindhardt Andersen, den 02.04.2003.
Stiftelsesdato:
01.07.1999.
Seneste vedtægtsdato:
01.07.1999.
Kapital:
kr. 126.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 126.000,00 til kurs 104,96.
Stiftere:
Fiskehandler Ivan Lindhardt Andersen, den 01.07.1999, Fiskehandler Mogens lindhardt Andersen, den 01.07.1999.
Direktion:
Fiskehandler Ivan Lindhardt Andersen, den 01.07.1999, Fiskehandler Mogens lindhardt Andersen, den 01.07.1999, Niels Peter Sørensen (adm. dir), den 01.07.1999.
Selskabet tegnes af to direktører i forening.
Revision:
Alliance Revision I/S, Stenløse Center 3 D, 3660 Stenløse, den 01.07.1999.
Første regnskabsår:
01.07.1999 - 31.12.2000.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1006420059Blommevangen 8, 2765 Smørum