CVR 24212378Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642020)Secondary industries: Grus- og sandgravning: indvinding af ler og kaolin (081200)NæstvedFounded 16 Aug 1999
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Hans Andersen Holding ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
530.7K
DKK, annual report 2018
+36.9% on 2017
Result
-510.4K
DKK, annual report 2018
Equity
19.7M
DKK, annual report 2018
Hans Vilhelm Andersen100% of capital and votes, until 13 Dec 2019
Hans Vilhelm Andersenuntil 13 Dec 2019
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
100% of capital and votes16 Aug 1999 to 13 Dec 2019
Hans Andersen Holding ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Hans Andersen Holding ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 40988661100% of capital and votes5 Dec 2019 to 12 Dec 2019
CVR 40988734100% of capital and votes5 Dec 2019 to 12 Dec 2019
CVR 26758920100% of capital and votes1 Jul 2013 to 27 Oct 2017
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
16 Aug 1999 to 6 Nov 2026.
| Metric | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -24 | 24 | 154 | 388 | 531 |
| Operating profit | -84 | -69 | -11 | +90 | +303 |
| Result for the year | +746 | +826 | -23 | +593 | -510 |
| Equity | 19,243 | 19,969 | 19,844 | 20,334 | 19,718 |
| Total assets | 21,678 | 23,298 | 23,120 | 25,983 | 24,270 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | Not reported | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -455.8% | n.m.note 1 | 548.8% | 151.5% | 36.9% |
| EBITDA | -24 | 24 | 154 | 318 | 531 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 2 | 100% | 100% | 82.1% | 100% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 955 | -5,412 | -4,935 | -2,762 | -1,612 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 3 | Net cash | Net cash | Net cash | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -0.3% | -0.4% | -0.1%note 4 | 0.4% | 1.3%note 4 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 0note 5 | 5,296note 5 | 29note 5 | 4,832note 5 | 2note 5 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 7 Jun 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 7 Jun 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 13 Jun 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 6 Jun 2016
Annual report 2014
1 Jan 2014 to 31 Dec 2014, published 10 Jun 2015
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Demerger (Spaltning), as the demerged company (Indskydende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
14 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en spaltningsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende virksomheder må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Virksomheden er d. 13.12.2019 opløst ved spaltning. Aktiver og gæld er som helhed overdraget til CVR-nummer 41144459 FAS Invest ApS og CVR-nummer 41144440 Hans A Holding ApS.
Virksomheden er omdannet til et anpartsselskab med CVR-NR. 24212378
Vedtægter ændret: 22.11.2019
Nyt navn: Hans Andersen Holding ApS
Nyt binavn: Ejendomsselskabet Uglehøj ApS
Slettet binavn: EJENDOMSSELSKABET UGLEHØJ A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Hans Vilhelm Andersen, den 22.11.2019, Lars Vilhelm Andersen, den 22.11.2019, Peter Vilhelm Andersen, den 22.11.2019.
Selskabet tegnes af 1 direktør..
Formål ændret: Selskabets formål er at drive investerings- og finansieringsvirksomhed og hermed beslægtet virksomhed.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 26758920 EJENDOMSSELSKABET UGLEHØJ ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 27.10.2017
Nyt binavn: EJENDOMSSELSKABET UGLEHØJ A/S
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 24212378 HANS ANDERSEN HOLDING A/S (fortsættende) og CVR-nummer: 26758920 EJENDOMSSELSKABET UGLEHØJ ApS (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 24212378 HANS ANDERSEN HOLDING A/S og CVR-nummer: 26758920 EJENDOMSSELSKABET UGLEHØJ ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Ida Andersen (formand), den 15.11.2016.
Tiltrådte:
Peter Vilhelm Andersen, den 15.11.2016.
Ny adresse:
Myrupvej 34, V Egesborg, 4700 Næstved.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 15.10.2010.
Indtrådt i revisionen:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Handelsskolevej 1, 4700 Næstved, den 15.10.2010.
Vedtægter ændret:
15.07.2010.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
ENGELSTED PETERSEN STATSAUT. REVISIONSANPARTSSELSKAB.
Indtrådt i revisionen:
MORTENSEN & BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Handelsskolevej 1, 4700 Næstved.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
statsautoriseret revisor Lars Bent Engelsted Petersen.
Revision:
Indtrådt i revisionen:
ENGELSTED PETERSEN STATSAUT. REVISIONSANPARTSSELSKAB, Banegårdspladsen 1, 2., Postboks 510, 4700 Næstved.
Stiftelsesdato:
16.08.1999.
Seneste vedtægtsdato:
16.08.1999.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Indbetalingsmåde:
i værdier kr. 500.000,00 til kurs 2.793,70.
Stifter:
Hans Vilhelm Andersen, den 16.08.1999.
Bestyrelse:
Ida Andersen (formand), den 16.08.1999, Hans Vilhelm Andersen, den 16.08.1999, Direktør Ole Ejner Viggo Andersen, den 16.08.1999, Lars Vilhelm Andersen, den 16.08.1999.
Direktion:
Hans Vilhelm Andersen, den 16.08.1999.
Selskabet tegnes af 2 medlemmer af bestyrelsen i forening, af en direktør alene eller af bestyrelsesformanden alene.
Revision:
Statsaut. revisor Lars Bent Engelsted Petersen, 4700 Næstved, den 16.08.1999.
Første regnskabsår:
16.08.1999 - 31.12.1999.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1006412628Myrupvej 34, 4700 Næstved