CVR 24205371Public limited company (A/S)Investering for egen regning (649910)Secondary industries: Produktion af elektricitet fra ikke-vedvarende energikilder (351100), Udlejning af erhvervsejendomme (682040), Fremstilling af gødningsstoffer og nitrogenprodukter (201500)LemvigFounded 7 Oct 1999
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Skovgaard Energy A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
42
CVR registry, Aug 2026
+9 (+27.3%) over 12 months
Gross profit
17.8M
DKK, annual report 2025
Result
+178.9M
DKK, annual report 2025
Equity
422M
DKK, annual report 2025
NORTHFOLD CAPITAL ApSCVR 45573141, 90% to under 100% of capital and votes, since 1 May 2025
Cloudberry Clean Energy ASA5% to under 10% of capital and votes, since 28 Mar 2025
Niels Erik Skovmose Madsensince 28 Mar 2022
CVR 4557314190% to under 100% of capital and votesclass A, Bsince 1 May 2025
5% to under 10% of capital and votesclass Asince 28 Mar 2025
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 3092272790% to under 100% of capital and votesclass A,Bnotified 1 May 20255 Oct 2007 to 1 May 2025
Ultimate controller
Holds 100% of capital and votes in JSkov Holding 2015 ApS, since 19 Apr 2016
Holding company
CVR 37851574Private limited company (ApS)
Holds 50% to under 66.7% of capital and 100% of votes in SKOVGAARD CAPITAL ApS, since 19 Apr 2016
Holding company
CVR 30922727Private limited company (ApS)
Holds 90% to under 100% of capital and votes in NORTHFOLD CAPITAL ApS, since 29 Apr 2025
Holding company
CVR 45573141Private limited company (ApS)
Holds 90% to under 100% of capital and votes in Skovgaard Energy A/S, since 1 May 2025
This company
Skovgaard Energy A/S
CVR 24205371
23 Danish companies, which own 8 more one level down.
SubsidiaryCVR 42208809100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 38644351100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 45574563100% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 4553528250% to under 66.7% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42340251100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 38644866100% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 4690285850% to under 66.7% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4690400190% to under 100% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 4690283150% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3422922850% to under 66.7% of capital and votes
CVR 3447729925% to under 33.3% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3522817950% to under 66.7% of capital and votes
CVR 353795335% to under 10% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3230622550% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3214447050% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3469502450% to under 66.7% of capital and votes
CVR 4612792733.3% to under 50% of capital and votes
CVR 4317070833.3% to under 50% of capital and votes
CVR 3447729933.3% to under 50% of capital and votes
CVR 3073992233.3% to under 50% of capital and votes
CVR 3473323633.3% to under 50% of capital and votes
CVR 3891777333.3% to under 50% of capital and votes
CVR 3537953333.3% to under 50% of capital and votes
CVR 4452284520% to under 25% of capital and votes
CVR 42547557100% of capital and votes
CVR 44857510100% of capital and votes
CVR 43962000100% of capital and votes
CVR 4612792733.3% to under 50% of capital and votes
CVR 4339591220% to under 25% of capital and votes
CVR 4341290620% to under 25% of capital and votes
CVR 3553406715% to under 20% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Skovgaard Energy A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 45535282100% of capital and votes10 Apr 2025 to 30 Apr 2025
CVR 43997181100% of capital and votes19 Apr 2023 to 10 Apr 2025
CVR 44487748100% of capital and votes8 Dec 2023 to 10 Apr 2025
CVR 4384002920% to under 25% of capital and votes9 Feb 2023 to 28 Mar 2025
CVR 4385698720% to under 25% of capital and votes16 Feb 2023 to 28 Mar 2025
CVR 42560057100% of capital and votes22 Nov 2023 to 6 Nov 2024
CVR 3753528133.3% to under 50% of capital and votes31 Dec 2022 to 4 Nov 2024
CVR 298454765% to under 10% of capital and votes1 Jul 2022 to 4 Nov 2024
CVR 3813585633.3% to under 50% of capital and votes1 Jul 2022 to 25 Apr 2024
CVR 43902180100% of capital and votes8 Mar 2023 to 1 Mar 2024
CVR 43883135100% of capital and votes27 Feb 2023 to 1 Mar 2024
CVR 4254755710% to under 15% of capital and votes24 Oct 2023 to 27 Dec 2023
CVR 3564200515% to under 20% of capital and votes20 Jan 2020 to 26 May 2023
CVR 43856235100% of capital and votes16 Feb 2023 to 16 Feb 2023
CVR 43856286100% of capital and votes16 Feb 2023 to 16 Feb 2023
CVR 43856308100% of capital and votes16 Feb 2023 to 16 Feb 2023
CVR 3983127925% to under 33.3% of capital and votes3 Sep 2018 to 27 Dec 2022
CVR 3539856250% to under 66.7% of capital and votes9 Jul 2013 to 4 Mar 2022
CVR 3186323650% to under 66.7% of capital and votes11 Apr 2014 to 4 Mar 2022
CVR 3690343050% to under 66.7% of capital and votes26 May 2015 to 4 Mar 2022
CVR 3956895090% to under 100% of capital and votes27 Dec 2018 to 14 Feb 2022
CVR 37311030100% of capital and votes14 Dec 2015 to 14 Feb 2022
CVR 2552598166.7% to under 90% of capital and votes4 Jan 2016 to 31 Dec 2021
CVR 2535190866.7% to under 90% of capital and votes4 Dec 2013 to 31 Dec 2021
CVR 27110851100% of capital and votes18 Apr 2018 to 23 Dec 2021
CVR 4100208550% to under 66.7% of capital and votes11 May 2020 to 23 Dec 2021
CVR 4225640415% to under 20% of capital and votes26 Mar 2021 to 23 Dec 2021
CVR 3134682750% to under 66.7% of capital and votes31 Oct 2019 to 23 Dec 2021
CVR 39692317100% of capital and votes2 Jul 2018 to 23 Dec 2021
CVR 34581495100% of capital and votes14 May 2012 to 23 Dec 2021
CVR 2952557925% to under 33.3% of capital and votes28 Dec 2006 to 23 Dec 2021
CVR 38247174100% of capital and votes9 Dec 2016 to 6 May 2021
CVR 34596530100% of capital and votes8 Nov 2016 to 6 May 2021
CVR 3691645133.3% to under 50% of capital and votes27 May 2015 to 20 Apr 2021
CVR 3540895933.3% to under 50% of capital and votes9 Jul 2013 to 20 Apr 2021
CVR 34613648100% of capital and votes8 Nov 2016 to 4 Feb 2021
CVR 3824751490% to under 100% of capital and votes9 Dec 2016 to 25 Jan 2021
CVR 3073636250% to under 66.7% of capital and votes9 Aug 2007 to 15 Jan 2020
CVR 34708312100% of capital and votes31 Dec 2016 to 28 May 2019
CVR 3864456450% to under 66.7% of capital and votes16 May 2017 to 16 Oct 2018
CVR 3864508050% to under 66.7% of capital and votes16 May 2017 to 16 Oct 2018
CVR 27400078100% of capital and votes8 Oct 2003 to 13 Dec 2017
CVR 3374476550% to under 66.7% of capital and votes13 May 2011 to 21 Feb 2017
CVR 36700432100% of capital and votes30 Mar 2015 to 17 Feb 2017
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
7 Oct 1999 to 5 Nov 2026.
7 Oct 1999 to 5 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 42 employees, 34 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | No count | No count | No count | No count | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 | 6 | 7 | 7 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 9 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 12 | 11 | 11 | 11 | 12 | 11 | 12 | 13 | 14 | 16 | 14 | 14 | 14 | 15 | 16 | 17 | 16 | 18 | 17 | 18 | 19 | 18 | 18 | 18 | 19 | 21 | 23 | 26 | 25 | 25 | 27 | 30 | 28 | 28 | 31 | 31 | 30 | 32 | 32 | 35 | 36 | 35 | 38 | 39 | 39 | 41 | 37 | 37 | 38 | 36 | 27 | 28 | 31 | 28 | 33 | 32 | 33 | 34 | 36 | 35 | 36 | 36 | 34 | 35 | 35 | 37 | 42 |
| FTE | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | 7 | 7 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 9 | 9 | 9 | 9 | 10 | 9 | 11 | 11 | 10 | 11 | 11 | 11 | 11 | 10 | 11 | 11 | 11 | 10 | 12 | 13 | 13 | 14 | 14 | 14 | 14 | 15 | 16 | 17 | 16 | 18 | 16 | 17 | 18 | 17 | 17 | 17 | 19 | 20 | 22 | 25 | 24 | 24 | 26 | 29 | 27 | 27 | 28 | 28 | 29 | 29 | 31 | 32 | 34 | 32 | 33 | 34 | 34 | 35 | 35 | 33 | 33 | 31 | 24 | 25 | 28 | 24 | 29 | 30 | 30 | 33 | 34 | 31 | 34 | 32 | 46 | 31 | 29 | 30 | 34 |
| Series | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Aug 2026.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | Not reported | Not reported | 119,380 | 135,100 | Not reported |
| Gross profit | 68,936 | 220,146 | Not reported | Not reported | 17,800 |
| Operating profit | +25,961 | +150,936 | +718,793 | +52,822 | -33,466 |
| Result for the year | +74,643 | +395,184 | +648,635 | +22,305 | +178,884 |
| Equity | 441,185 | 712,883 | 283,119 | 306,446 | 421,970 |
| Total assets | 1,110,778 | 1,284,024 | 1,834,544 | 1,181,475 | 863,732 |
| Employees (average) | 9 | 16 | 24 | 41 | 28 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reported | Not reported | -66.5% | 13.2% | Not reported |
| EBIT margin (overskudsgrad) | Not reported | Not reported | 602.1% | 39.1% | Not reported |
| EBITDA | 51,715 | 201,085 | 764,568 | 84,052 | -32,102 |
| EBITDA margin | Not reported | Not reported | 640.4% | 62.2% | Not reported |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 0% | 77.8% | 50% | 70.8% | -12.5% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 435,664 | 295,743 | 282,871 | 193,062 | Not reportednote 1 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 8.4x | 1.5x | 0.4x | 2.3x | Not reportednote 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 2.1%note 2 | 11.9% | 63.5% | 7.7%note 2 | Not reportednote 1 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 3 | 21,950note 4 | 888,134 | 89,676 | 37,639note 4 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reported | Not reported | 744% | 66.4% | Not reported |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | Not reported | Not reported | -106.3% | -318.2%note 2 | Not reported |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 366,591 | 3,070 | 1,049,117 | 664,486 | Not reportednote 1 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 1 Jul 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 23 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 5 Jul 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 5 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 20 Jul 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Demerger (Spaltning), as the demerged company (Indskydende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
16 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 01.09.2026.
Tiltrådte:
CVR-NR. 37543128 Cedra Godkendt Revisionsaktieselskab, Sønderbrogade 16, 8700 Horsens, den 01.09.2026.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anders Jørgen Lenborg, den 24.06.2026.
Vedtægter ændret: 14.06.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 14.06.2026.
kr. 39.294,00, indbetalt kontant, kurs 254.491,77.
Kapitalen udgør herefter kr. 439.294,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Niels Erik Skovmose Madsen, den 19.12.2025.
Tiltrådte:
Kristine Bro Skovgaard, den 19.12.2025.
Ny adresse: Havnen 66, 7620 Lemvig
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-NR. 24205371
Vedtægter ændret: 20.09.2022
Nyt navn: Skovgaard Energy A/S
Nyt binavn: Skovgaard Invest A/S
Slettet binavn: Skovgaard Invest ApS
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Bjarke Mollerup Bitsch, den 20.09.2022, Pat A Han, den 20.09.2022, Niels Erik Skovmose Madsen, den 20.09.2022, Jørgen Skovgaard, (formand), den 20.09.2022.
Direktion:
Fratrådte:
Jørgen Skovgaard, den 20.09.2022.
Selskabet tegnes af formanden for bestyrelsen i forening med en direktør, af formanden for bestyrelsen i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse
Formål ændret: Selskabets formål er at udøve virksomhed med handel, finansiering, udvikling, drift og investering i vedvarendeenergiproduktion samt al virksomhed, som efter bestyrelsens skøn har forbindelse hermed
Vedtægter ændret: 04.04.2022
Nyt binavn: Skovgaard Invest ApS
Vedtægter ændret: 28.03.2022
Nyt navn: Skovgaard Energy ApS
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 28.03.2022.
kr. 100.000,00, indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 400.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Direktion:
Tiltrådte:
Niels Erik Skovmose Madsen, den 28.03.2022.
Selskabet tegnes af den samlede direktion
Formål ændret: Selskabets formål er at udøve virksomhed med handel, finansiering, udvikling, drift og investering i vedva-rende energiproduktion samt al virksomhed, som efter direktionens skøn har forbindelse hermed
Revision:
Fratrådte:
REVISIONSFIRMAET OLE VESTERGAARD, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 02.11.2021.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Papirfabrikken 26, 8600 Silkeborg, den 02.11.2021.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en spaltningsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende virksomheder må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Aktiver og gæld er overdraget til CVR-nummer 42560057 Skovgaard Landbrug ApS.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Revisionsfirmaet Ole Vestergaard Statsautoriseret revisor, den 28.08.2008.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 31501741 REVISIONSFIRMAET OLE VESTERGAARD, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Bakkevænget 16, 8990 Fårup, den 28.08.2008.
Vedtægter ændret:
20.06.2003.
Kapitalforhøjelse:
kr. 50.000,00 indbetalt kontant, kurs 18.200,00.
Opdeling i kapitalklasser er ophævet.
Kapitalen udgør herefter kr. 300.000,00.
Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har modtaget
vurderingsberetning i henhold til anpartsselskabslovens
§ 9, jf. aktieselskabslovens § 6 c for
CVR-NR. 24205371 SKOVGAARD INVEST ApS.
Stiftelsesdato:
07.10.1999.
Seneste vedtægtsdato:
07.10.1999.
Kapital:
kr. 250.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
Indskud kr. 250.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 250.000,00 til kurs 200,00.
Stifter:
Landmand Jørgen Skovgaard, den 07.10.1999.
Direktion:
Landmand Jørgen Skovgaard, den 07.10.1999.
Selskabet tegnes af en direktør alene.
Revision:
Revisionsfirmaet Ole Vestergaard Statsautoriseret revisor, 8990 Fårup, den 07.10.1999.
Første regnskabsår:
07.10.1999 - 31.12.2000.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
3 registered in CVR.
P-number 1006405907Havnen 66, 7620 Lemvig
P-number 1030713431Ærtbjergvej 4, 7620 Lemvig
P-number 1002710774Skærdalvej 4, 7760 Hurup Thy