CVR 19805476Public limited company (A/S)Anden forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik (721900)HolteFounded 5 Feb 1997
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about STOBBE TECH A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
8
CVR registry, 2018
Gross profit
2.2M
DKK, annual report 2018
+15.9% on 2017
Result
-152.9K
DKK, annual report 2018
Equity
1.6M
DKK, annual report 2018
Stobbe GmbH100% of capital and votes, until 4 Dec 2019
Per Stobbeuntil 4 Dec 2019
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
100% of capital and votes30 Nov 2005 to 4 Oct 2015
100% of capital and votes5 Oct 2015 to 4 Dec 2019
STOBBE TECH A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for STOBBE TECH A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 31606810100% of capital and votes1 Apr 2015 to 3 Dec 2019
CVR 31940346100% of capital and votes1 Jan 2009 to 10 Oct 2018
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
5 Feb 1997 to 6 Nov 2026.
Dec 2018, monthly: 7 employees, 6 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 1998 | 1999 | 2000 | 2004 | 2005 | Q1 2006 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | No count | 3 | 3 | No count | No count | No count | No count | 2 | 3 | 6 | 6 | 5 | 5 | 5 | 6 | 7 | 8 | 8 | 8 | 9 | 8 | 6 | 7 | 6 | 7 | 6 | 7 | 7 | 6 | 8 | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 5 | 6 | 7 | 7 | 6 | 7 | 6 | 7 | 5 | 7 | 6 | 6 | 6 | 5 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 | 6 | 6 | 8 | 8 | 7 |
| FTE | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 5 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 | 6 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 1998 to 2005 and 2008 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2006 and Q1 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Dec 2018.
Latest Dec 2018, published 21 Feb 2019. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 2,323 | 3,255 | 2,931 | 1,919 | 2,225 |
| Operating profit | +393 | +913 | +628 | -424 | -613 |
| Result for the year | +137 | +645 | +540 | +109 | -153 |
| Equity | 421 | 1,066 | 1,605 | 1,715 | 1,562 |
| Total assets | 2,756 | 2,609 | 2,776 | 2,791 | 3,060 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | Not reported | 7 | 6 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 104.5% | 40.1% | -10% | -34.5% | 15.9% |
| EBITDA | 606 | 1,163 | 879 | -298 | -599 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 26.1% | 35.7% | 30% | -15.5% | -26.9% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -516 | -64 | -304 | -699note 1 | -108note 1 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | Net cash | Net cash | n.m.note 2 | n.m.note 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | n.m.note 3 | 142.3%note 4 | 42.5%note 4 | -28.6%note 5 | -38.7%note 5 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 469note 6 | 300note 6 | 51note 6 | Not reportednote 7 | Not reportednote 7 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 119 | -612 | -305 | -741note 1 | -1,165note 1 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 13 May 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 24 Apr 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 29 May 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 31 Mar 2016
Annual report 2014
1 Jan 2014 to 31 Dec 2014, published 20 Mar 2015
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
23 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 04.12.2019 opløst ved fusion med CVR-nummer: 31940346 CERCELL ApS.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 31940346 CERCELL ApS (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene ProlifeCell ApS og CVR-nummer: 19805476 STOBBE TECH A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene PumpCell A/S, Cronus-PCS A/S.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 31940346 CERCELL ApS og CVR-nummer: 19805476 STOBBE TECH A/S har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 31940346 CERCELL ApS (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene ProlifeCell ApS og CVR-nummer: 19805476 STOBBE TECH A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene PumpCell A/S, Cronus-PCS A/S.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 31940346 CERCELL ApS og CVR-nummer: 19805476 STOBBE TECH A/S har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret: 19.05.2017
Nye binavne: PumpCell A/S, Cronus-PCS A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Svend Aage Petersen, den 19.05.2017.
Tiltrådte:
August Kisling Stobbe, den 19.05.2017.
Kapitalforhøjelse:
kr. 44.000,00 indbetalt ved fusion, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 544.000,00.
Selskabet er fusioneret med CVR-NR. 28316933 STOBBE TECH CERAMICS ApS, der samtidig er opløst.
Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har modtaget
fusionsplan i henhold til aktieselskabslovens § 134 a og
anpartsselskabslovens § 65 for fusion mellem
CVR-NR. 28316933 STOBBE TECH CERAMICS ApS (ophørende). der tillige driver virksomhed under navnene STOBBE R&D ApS (STOBBE TECH CERAMICS ApS), MOVECAMERA ApS (STOBBE TECH CERAMICS ApS).
CVR-NR. 19805476 STOBBE TECH A/S (fortsættende).
Endvidere er modtaget erklæring fra
vurderingsmændene om kreditorernes retsstilling jf.
aktieselskabslovens § 134 c, stk. 4 og
anpartsselskabslovens § 65.
Ny adresse:
Malmmosevej 19C, 2840 Holte.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Vedtægter ændret:
29.08.2006.
Nyt navn:
STOBBE TECH A/S.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Flemming Petersen, den 29.08.2006.
Vedtægter ændret:
15.12.2005.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Karen Andrea Kisling, den 15.12.2005.
Indtrådt i bestyrelsen:
Alexander Bitsch Stobbe, den 15.12.2005.
Selskabet tegnes af direktøren.
Vedtægter ændret:
30.11.2005.
Nyt navn:
STOBBE TECH HOLDING A/S.
Vedtægter ændret:
15.01.2005.
Nyt navn:
STOBBE TECH CERAMICS A/S.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Lasse Andreassen, den 16.12.2003.
Indtrådt i bestyrelsen:
Advokat Camilla Kisling, den 16.12.2003.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
DELOITTE & TOUCHE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 20.09.2002.
Indtrådt i revisionen:
REVIDATA, REGISTREREDE REVISORER A/S, Kongelysvej 11 , 2820 Gentofte, den 20.09.2002.
Vedtægter ændret:
01.06.2001.
Ny adresse:
Vejlemosevej 60, 2840 Holte.
Ny kommune:
Søllerød.
Ny adresse:
Prinsesse Maries Alle 17, 1908 Fr.berg C.
Ny kommune:
Frederiksberg.
Vedtægter ændret:
14.05.1999.
Vedtægter ændret:
15.02.1999.
Kapitalforhøjelse kr. 370.000,00: kr. 60.000,00 indbetalt i værdier, kurs 100,00, kr. 310.000,00 indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 100,00.
Selskabet er omdannet til A/S235802.
NAVN: STOBBE TECH HOLDING A/S.
ADRESSE: Grusbakken 10, 2820 Gentofte.
Kommune:
Gentofte.
Kapital kr. 500.000,00.
Bestyrelse:
Adm. direktør Lasse Andreassen, den 15.02.1999, Karen Andrea Kisling, den 15.02.1999, Direktør Flemming Petersen, den 15.02.1999, Direktør Per Stobbe, den 15.02.1999.
Direktion:
Direktør Per Stobbe.
Selskabet tegnes af et bestyrelsesmedlem og direktøren i forening.
Revision:
REG.NR. A/S3925 DELOITTE & TOUCHE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, H.C. Andersens Boulevard 2, 1780 København V.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Vedtægter ændret:
01.10.1998.
Ny adresse:
Prinsesse Maries Allé 17, 2. th., 1908 Fr.berg C.
Ny kommune:
Frederiksberg.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Flemming Petersen, den 01.10.1998.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Per Stobbe, den 01.10.1998.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
John Erik Dahlstrøm, den 01.10.1998.
Indtrådt i revisionen:
REG.NR. A/S3925 DELOITTE & TOUCHE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, H.C. Andersens Boulevard 2, 1780 København V, den 01.10.1998.
Ny adresse:
Mosevej 11, 2800 Lyngby.
Stiftelsesdato:
05.02.1997.
Seneste vedtægtsdato:
05.02.1997.
Kapital:
kr. 130.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 130.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
Direktør Flemming Petersen, den 05.02.1997.
Direktion:
Direktør Flemming Petersen, den 05.02.1997.
Selskabet tegnes af direktionen.
Revision:
Reg. revisor John Erik Dahlstrøm, 2100 København Ø, den 05.02.1997.
Første regnskabsår:
05.02.1997 - 31.12.1997.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
2 registered in CVR.
P-number 1011940729Malmmosevej 19, 2840 Holte
P-number 1003993894Vejlemosevej 60, 2840 Holte