CVR 16545996Public limited company (A/S)Engroshandel med andre fødevarer (463800)Secondary industries: Fremstilling af andre kemiske produkter i.a.n. (205900)HedenstedFounded 30 Nov 1992
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Caldic Ingredients Denmark A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
29
CVR registry, Aug 2026
-4 (-12.1%) over 12 months
Revenue
171.9M
DKK, annual report 2025
-5.8% on 2024
Result
+7.4M
DKK, annual report 2025
Equity
41M
DKK, annual report 2025
Caldic B.V.100% of capital and votes, since 23 Sep 2015
Peter Kristian Faaborg-Andersensince 11 Sep 2026
100% of capital and votessince 23 Sep 2015
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 33873522100% of capital and votes20 Aug 2012 to 22 Sep 2015
Caldic Ingredients Denmark A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Caldic Ingredients Denmark A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 74244610100% of capital and votes1 Jan 2016 to 12 Aug 2016
CVR 32478980100% of capital and votes8 Oct 2009 to 30 Apr 2016
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
4 Nov 2021 to 6 Nov 2026.
25 Feb 1998 to 6 Nov 2026. Showing 25 of 29. The list above has every one.
Aug 2026, monthly: 29 employees, 28 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 21 | 45 | 41 | 40 | 43 | 47 | 45 | 45 | 47 | 58 | 54 | 48 | 47 | No count | No count | No count | No count | 49 | 53 | 56 | 60 | 64 | 64 | 67 | 66 | 64 | 64 | 63 | 63 | 67 | 66 | 65 | 64 | 64 | 64 | 65 | 70 | 62 | 61 | 60 | 64 | 61 | 63 | 64 | 61 | 63 | 63 | 62 | 74 | 65 | 62 | 62 | 63 | 65 | 66 | 65 | 65 | 64 | 62 | 61 | 62 | 57 | 57 | 56 | 60 | 59 | 58 | 61 | 57 | 56 | 53 | 56 | 74 | 54 | 54 | 55 | 57 | 56 | 56 | 53 | 55 | 55 | 54 | 51 | 60 | 49 | 46 | 44 | 45 | 41 | 42 | 42 | 43 | 42 | 43 | 42 | 52 | 43 | 42 | 41 | 42 | 40 | 41 | 41 | 41 | 39 | 39 | 39 | 48 | 38 | 40 | 37 | 36 | 35 | 38 | 38 | 38 | 39 | 41 | 41 | 40 | 47 | 40 | 40 | 39 | 40 | 39 | 39 | 38 | 38 | 38 | 37 | 39 | 40 | 38 | 38 | 39 | 37 | 37 | 37 | 36 | 36 | 37 | 38 | 40 | 33 | 35 | 34 | 33 | 33 | 31 | 28 | 27 | 27 | 27 | 26 | 25 | 27 | 28 | 28 | 29 |
| FTE | 15 | 34 | 37 | 37 | 36 | 40 | 42 | 41 | 42 | 52 | 52 | 47 | 44 | 45 | 46 | 49 | 48 | 50 | 53 | 56 | 60 | 60 | 61 | 65 | 63 | 61 | 61 | 60 | 60 | 64 | 63 | 62 | 61 | 60 | 61 | 61 | 66 | 59 | 59 | 58 | 60 | 59 | 60 | 61 | 59 | 60 | 60 | 60 | 68 | 61 | 59 | 59 | 59 | 61 | 64 | 63 | 62 | 58 | 58 | 58 | 57 | 53 | 54 | 52 | 55 | 56 | 52 | 56 | 52 | 52 | 50 | 53 | 61 | 51 | 51 | 49 | 52 | 54 | 50 | 53 | 53 | 49 | 52 | 49 | 54 | 48 | 42 | 40 | 44 | 39 | 39 | 40 | 42 | 41 | 40 | 39 | 45 | 42 | 40 | 39 | 40 | 37 | 40 | 39 | 40 | 39 | 38 | 37 | 40 | 37 | 38 | 37 | 34 | 33 | 37 | 37 | 37 | 38 | 39 | 38 | 40 | 43 | 38 | 39 | 37 | 39 | 38 | 38 | 38 | 37 | 36 | 36 | 37 | 39 | 38 | 36 | 37 | 37 | 34 | 36 | 36 | 34 | 36 | 36 | 39 | 33 | 34 | 31 | 32 | 32 | 26 | 27 | 27 | 27 | 26 | 25 | 25 | 27 | 28 | 27 | 28 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 1997 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Aug 2026.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | Not reported | 202,157 | 184,039 | 182,371 | 171,872 |
| Gross profit | 37,211 | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported |
| Operating profit | +6,036 | +8,624 | +2,243 | +7,175 | +11,699 |
| Result for the year | +2,712 | +4,593 | +274 | +4,496 | +7,419 |
| Equity | 41,389 | 45,981 | 46,255 | 50,751 | 41,012 |
| Total assets | 119,902 | 123,778 | 98,479 | 103,701 | 81,459 |
| Employees (average) | 41 | 37 | 39 | 37 | 33 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reported | 4.4% | -9% | -0.9% | -5.8% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | Not reported | 4.3% | 1.2% | 3.9% | 6.8% |
| EBITDA | 12,209 | 14,312 | 7,669 | 12,962 | 17,044 |
| EBITDA margin | Not reported | 7.1% | 4.2% | 7.1% | 9.9% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | -8.9% | -9.8% | 5.4% | -5.1% | -10.8% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -29,352note 1 | -30,645note 1 | -20,324note 1 | -1,949note 1 | -3,850note 1 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 29.7%note 2 | 40.5%note 1 | 8.5%note 2 | 10.8%note 1 | 18.8%note 1 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 989note 3 | 1,379note 3 | 2,623note 3 | 1,773note 3 | 840note 3 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reported | 0.7%note 3 | 1.4%note 3 | 1%note 3 | 0.5%note 3 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 5,308note 1 | 1,950note 1 | -9,120note 1 | -32,483note 1 | -33,519note 1 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement: included in the group's (ÅRL § 86, stk. 4).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 30 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 9 Jul 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 28 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 12 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 28 Jun 2022
Caldic Ingredients Denmark A/S has new leadership, a good time to reach out.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 20 Dec 2026.
Caldic Ingredients Denmark A/S has changed ownership. A new strategy and new needs can be expected.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 19 Jan 2027.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Demerger (Spaltning), as the demerged company (Indskydende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
The newest 50 of 80 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Gustav Larsson, den 11.09.2026.
Tiltrådte:
Peter Kristian Faaborg-Andersen, den 11.09.2026.
Direktion:
Fratrådte:
Gustav Larsson, (adm. dir), den 11.09.2026.
Tiltrådte:
Peter Kristian Faaborg-Andersen, (adm. dir), den 11.09.2026.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Hans Robin Daniel Malmros, den 09.07.2025.
Tiltrådte:
Torsten Walz, (formand), den 09.07.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Laurent Pasqualini, den 17.01.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Johan Sundell, den 06.09.2023.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Alexander Wessels, (formand), den 04.11.2021, Bernardus Witte, den 04.11.2021.
Tiltrådte:
Johan Sundell, den 04.11.2021, Laurent Pasqualini, den 04.11.2021, Martin Zemp, den 04.11.2021.
Revision:
Fratrådte:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 19.10.2020.
Tiltrådte:
CVR-NR. 30700228 EY Godkendt Revisionspartnerselskab, Lysholt Allé 10, 7100 Vejle, den 19.10.2020.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Olav Caspar van Caldenborgh, (formand), den 19.10.2020.
Tiltrådte:
Alexander Wessels, (formand), den 20.10.2020.
Ny adresse: Mimersvej 1, 8722 Hedensted
Bestyrelse:
Fratrådte:
Michael Ullerup Petersen, den 30.01.2020.
Tiltrådte:
Gustav Larsson, den 30.01.2020.
Direktion:
Fratrådte:
Michael Ullerup Petersen, (adm. dir), den 30.01.2020.
Tiltrådte:
Gustav Larsson, (adm. dir), den 30.01.2020.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Steen Nordmark Kunnerup, den 25.06.2019.
Tiltrådte:
Michael Ullerup Petersen, den 25.06.2019.
Direktion:
Fratrådte:
Steen Nordmark Kunnerup, (adm. dir), den 25.06.2019.
Tiltrådte:
Michael Ullerup Petersen, (adm. dir), den 25.06.2019.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Bernardus Witte (formand), den 22.05.2018, Olav Caspar van Caldenborgh, den 22.05.2018.
Tiltrådte:
Bernardus Witte, den 22.05.2018, Olav Caspar van Caldenborgh (formand), den 22.05.2018.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 74244610 CALDIC FOOD DENMARK A/S, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 12.08.2016
Nye binavne: Caldic Food Denmark A/S, R2 Food Partner A/S
Revision:
Fratrådte:
MARTINSEN STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 12.08.2016.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Jens Chr.Skous Vej 1, 8000 Aarhus C, den 12.08.2016.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 16545996 Caldic Ingredients Denmark A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene RODE & RODE LEVNEDSMIDDEL (FOOD) A/S, RODE & RODE INDUSTRI A/S, MERCHANTS 1884 A/S, FIRST MERCHANTS 1884 A/S, RR GROUP A/S, R2 NORDIC FLAVOURS A/S, R2 FOODPARTNER A/S, R2 FOODSERVICES A/S, R2 HEALTHCARE A/S, R2 SOLUTIONS A/S, R2 CHEMTEC A/S, CHEMTEC A/S, FOODPARTNER A/S, PHARMACTIVE A/S, SOLUTIONS A/S, SYSTEMS A/S, R2 FOOD SOLUTION A/S, R2 FUTURES A/S, R2 FARM PARTNER DETAIL A/S, RODE & RODE A/S, R2 LIFE SCIENCE A/S, H.N.FUSGAARD A/S, R2 BREW A/S, R2 FOOD PRODUCTION A/S, R2 GROUP BIOCIDES A/S, R2 Group A/S og CVR-nummer: 74244610 CALDIC FOOD DENMARK A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene NORFOODS DANMARK A/S.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 16545996 Caldic Ingredients Denmark A/S og CVR-nummer: 74244610 CALDIC FOOD DENMARK A/S har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Paul Sebastiaan Veth, den 27.04.2016.
Tiltrådte:
Steen Nordmark Kunnerup, den 27.04.2016.
Direktion:
Fratrådte:
Olav Caspar van Caldenborgh (adm. dir), den 27.04.2016.
Tiltrådte:
Steen Nordmark Kunnerup (adm. dir), den 27.04.2016.
Vedtægter ændret: 27.04.2016
Nyt navn: Caldic Ingredients Denmark A/S
Nyt binavn: R2 Group A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Bernardus Witte, den 12.02.2016, Olav Caspar van Caldenborgh (formand), den 12.02.2016.
Tiltrådte:
Bernardus Witte (formand), den 12.02.2016, Olav Caspar van Caldenborgh, den 12.02.2016, Paul Sebastiaan Veth, den 12.02.2016.
Direktion:
Fratrådte:
Thomas Lind Nielsen, den 12.02.2016, Peter Skou (adm. dir), den 12.02.2016.
Tiltrådte:
Olav Caspar van Caldenborgh (adm. dir), den 12.02.2016.
Vedrørende den registreret fratrædelse af Thomas Lind Nielsen den 28.09.2015, meddeles det, at dette beror på en fejl.
Direktion:
Tiltrådte:
Thomas Lind Nielsen, 8722 Hedensted, den 16.05.2008.
Vedtægter ændret: 23.09.2015
Bestyrelse:
Fratrådte:
Birger Brix (næstformand), den 23.09.2015, Michael Borop Jørgensen, den 23.09.2015, Lars Skou (formand), den 23.09.2015, Jan Hove Sørensen, den 23.09.2015.
Tiltrådte:
Peter Skou, den 23.09.2015, Bernardus Witte, den 23.09.2015, Olav Caspar van Caldenborgh (formand), den 23.09.2015.
Direktion:
Fratrådte:
Thomas Lind Nielsen, den 23.09.2015.
Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse..
CVR-nummer
16545996.
NAVN:
R2 GROUP A/S.
Adresse: Odinsvej 23, 8722 Hedensted.
Kommune: Hedensted.
Vedtægter ændret:
08.10.2014.
Vedtægter ændret:
26.05.2014.
Nyt binavn: R2 GROUP BIOCIDES A/S.
Vedtægter ændret:
22.10.2013.
Selskabet tegnes af den administrerende direktør alene eller af formanden og 2 bestyrelsesmedlemmer i forening.
Vedtægter ændret:
21.08.2013.
Selskabet tegnes af den administrerende direktør eller formanden samt 2 bestyrelsesmedlemmer i forening.
Vedtægter ændret:
24.04.2013.
Slettede binavne:
W.M. SPECIALFODER A/S, W.M. PRODUKTION A/S, RODE & RODE FODER (FEED) A/S, AGRO SCANDINAVIA A/S, R2 AGRO SCANDINAVIA A/S, R2 FEED PARTNER A/S, FEED PARTNER A/S, MAACH A/S, R2 FOOD PARTNER A/S, R2 AGRO A/S.
Aktiver og gæld er overdraget til CVR-NR. 13633398 NUTRISCAN A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan
for den påtænkte fusion mellem
CVR-NR. 16545996 R2 GROUP A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene W.M. SPECIALFODER A/S, W.M. PRODUKTION A/S, RODE & RODE FODER (FEED) A/S, RODE & RODE LEVNEDSMIDDEL (FOOD) A/S, RODE & RODE INDUSTRI A/S, AGRO SCANDINAVIA A/S, MERCHANTS 1884 A/S, FIRST MERCHANTS 1884 A/S, RR GROUP A/S, R2 NORDIC FLAVOURS A/S, R2 AGRO SCANDINAVIA A/S, R2 FOODPARTNER A/S, R2 FOODSERVICES A/S, R2 HEALTHCARE A/S, R2 SOLUTIONS A/S, R2 CHEMTEC A/S, R2 FEED PARTNER A/S, CHEMTEC A/S, FEED PARTNER A/S, FOODPARTNER A/S, MAACH A/S, PHARMACTIVE A/S, SOLUTIONS A/S, SYSTEMS A/S, R2 FOOD PARTNER A/S, R2 FOOD SOLUTION A/S, R2 FUTURES A/S, R2 FARM PARTNER DETAIL A/S, RODE & RODE A/S, R2 AGRO A/S, R2 LIFE SCIENCE A/S.
CVR-NR. 10671140 H.N. FUSGAARD A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene MAX FUSS & CO.'S EFTF. A/S, DANSK VANILLE PRODUKT A/S, KEMISK INDUSTRI SORØ A/S, KIS FOODS A/S.
CVR-NR. 32468942 R2 FOOD PRODUCTION A/S (ophørende).
CVR-NR. 30273842 R2 BREW A/S (ophørende).
Erhvervsstyrelsen har modtaget spaltningsplan
for den påtænkte spaltning af
CVR-NR. 16545996 R2 GROUP A/S, der tillige driver virksomhed under navnene W.M. SPECIALFODER A/S, W.M. PRODUKTION A/S, RODE & RODE FODER (FEED) A/S, RODE & RODE LEVNEDSMIDDEL (FOOD) A/S, RODE & RODE INDUSTRI A/S, AGRO SCANDINAVIA A/S, MERCHANTS 1884 A/S, FIRST MERCHANTS 1884 A/S, RR GROUP A/S, R2 NORDIC FLAVOURS A/S, R2 AGRO SCANDINAVIA A/S, R2 FOODPARTNER A/S, R2 FOODSERVICES A/S, R2 HEALTHCARE A/S, R2 SOLUTIONS A/S, R2 CHEMTEC A/S, R2 FEED PARTNER A/S, CHEMTEC A/S, FEED PARTNER A/S, FOODPARTNER A/S, MAACH A/S, PHARMACTIVE A/S, SOLUTIONS A/S, SYSTEMS A/S, R2 FOOD PARTNER A/S, R2 FOOD SOLUTION A/S, R2 FUTURES A/S, R2 FARM PARTNER DETAIL A/S, RODE & RODE A/S, R2 AGRO A/S, R2 LIFE SCIENCE A/S.
De øvrige deltagende selskaber er:
CVR-NR. 13633398 NUTRISCAN A/S (modtagende), der tillige driver virksomhed under navnene A/S NUTRISCAN ADDITIVER ODDER, R2 AGRO NUTRISCAN A/S.
Kapitalejerne i.
CVR-NR. 16545996 R2 GROUP A/S.
CVR-NR. 13633398 NUTRISCAN A/S, har i enighed
besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om
kreditorernes stilling i forbindelse med spaltningen.
Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for
bekendtgørelsen om spaltningen, og for hvilke der ikke
er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres
fordringer senest 4 uger efter at den endelige
beslutning om spaltningen er truffet.
Vedtægter ændret:
09.01.2013.
Nyt binavn: R2 LIFE SCIENCE A/S.
Vedtægter ændret:
12.12.2012.
Nyt binavn: R2 AGRO A/S.
Vedtægter ændret:
20.08.2012.
Kapitalforhøjelse:
kr. 100.000,00 indbetalt kontant, kurs 1.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 4.100.000,00.
Vedtægter ændret:
23.12.2011.
Ny adresse:
Odinsvej 23, 8722 Hedensted.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Carsten Robert Brink, den 31.05.2011, Peter Fredgaard, den 31.05.2011.
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Birger Brix (næstformand), den 31.05.2011, Michael Borop Jørgensen, den 31.05.2011.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Lars Skou, den 04.06.2010.
Udtrådt af bestyrelsen:
Erik Højsholt, den 04.06.2010.
Vedtægter ændret:
11.03.2010.
Nyt navn:
R2 GROUP A/S.
Binavne:
W.M. SPECIALFODER A/S (R2 GROUP A/S), W.M. PRODUKTION A/S (R2 GROUP A/S), RODE & RODE FODER (FEED) A/S (R2 GROUP A/S), RODE & RODE LEVNEDSMIDDEL (FOOD) A/S (R2 GROUP A/S), RODE & RODE INDUSTRI A/S (R2 GROUP A/S), AGRO SCANDINAVIA A/S (R2 GROUP A/S), MERCHANTS 1884 A/S (R2 GROUP A/S), FIRST MERCHANTS 1884 A/S (R2 GROUP A/S), RR GROUP A/S (R2 GROUP A/S), R2 NORDIC FLAVOURS A/S (R2 GROUP A/S), R2 AGRO SCANDINAVIA A/S (R2 GROUP A/S), R2 FOODPARTNER A/S (R2 GROUP A/S), R2 FOODSERVICES A/S (R2 GROUP A/S), R2 HEALTHCARE A/S (R2 GROUP A/S), R2 SOLUTIONS A/S (R2 GROUP A/S), R2 CHEMTEC A/S (R2 GROUP A/S), R2 FEED PARTNER A/S (R2 GROUP A/S), CHEMTEC A/S (R2 GROUP A/S), FEED PARTNER A/S (R2 GROUP A/S), FOODPARTNER A/S (R2 GROUP A/S), MAACH A/S (R2 GROUP A/S), PHARMACTIVE A/S (R2 GROUP A/S), SOLUTIONS A/S (R2 GROUP A/S), SYSTEMS A/S (R2 GROUP A/S), R2 FOOD PARTNER A/S (R2 GROUP A/S), R2 FOOD SOLUTION A/S (R2 GROUP A/S), R2 FUTURES A/S (R2 GROUP A/S), R2 FARM PARTNER DETAIL A/S (R2 GROUP A/S).
Nyt binavn: RODE & RODE A/S (R2 GROUP A/S).
Slettet binavn: R2 GROUP A/S (RODE & RODE A/S).
Revision:
Udtrådt af revisionen:
H. MARTINSEN, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 27.11.2009.
Indtrådt i revisionen:
MARTINSEN STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Jupitervej 4, 6000 Kolding, den 27.11.2009.
Vedtægter ændret:
16.10.2009.
Slettet binavn: R2 PHARMACTIVE A/S (RODE & RODE A/S).
Vedtægter ændret:
18.06.2009.
Nyt binavn: R2 FARM PARTNER DETAIL A/S (RODE & RODE A/S).
Vedtægter ændret:
28.05.2009.
Selskabet tegnes af den administrerende direktør eller af tre bestyrelsesmedlemmer i forening.
Vedtægter ændret:
10.06.2008.
Slettet binavn: MAACH TECHNIC A/S (RODE & RODE A/S).
Vedtægter ændret:
09.05.2008.
Nye binavne:
R2 FOOD SOLUTION A/S (RODE & RODE A/S), R2 FUTURES A/S (RODE & RODE A/S).
8 registered in CVR.
P-number 1012859119Odinsvej 25, 8722 Hedensted
P-number 1001117357Odinsvej 25, 8722 Hedensted
P-number 1027745616Ølsgårdsvej 1, 4180 Sorø
P-number 1008024649Vestergade 1, 1456 København K
P-number 1018224255Valhøjs Alle 183, 2610 Rødovre
P-number 1018060902Mimersvej 1, 8722 Hedensted
P-number 1018061135Odinsvej 21, 8722 Hedensted
P-number 1016742291Sejlingvej 38, 8600 Silkeborg