CVR 12539525Private limited company (ApS)Anden udlejning af boliger (682030)NuussuaqFounded 10 May 2009
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about SARFAARSUIT ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
18.6M
DKK, annual report 2025
Result
+10.7M
DKK, annual report 2025
Equity
105.3M
DKK, annual report 2025
ISERIT A/SCVR 12227353, 100% of capital and votes, since 18 Nov 2025
Torben Koch Kortegaardsince 18 Nov 2025
CVR 12227353100% of capital and votessince 18 Nov 2025
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
100% of capital and votes14 Sep 2018 to 18 Nov 2025
Ultimate controller
CVR 31290937Primærkommune
Holds 100% of capital and votes in ISERIT A/S, since 1 Jan 2009
Holding company
CVR 12227353Public limited company (A/S)
Holds 100% of capital and votes in SARFAARSUIT ApS, since 18 Nov 2025
This company
SARFAARSUIT ApS
CVR 12539525
SARFAARSUIT ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for SARFAARSUIT ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 1219092125% to under 33.3% of capital and votes11 Dec 2015 to 8 Jun 2021
10 May 2009 to 5 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 17,267 | 17,427 | 17,832 | Not reported | Not reported |
| Gross profit | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | 18,571 |
| Operating profit | +9,237 | +9,369 | +9,737 | +92,813 | +16,750 |
| Result for the year | +4,914 | +4,944 | +4,875 | +69,081 | +10,656 |
| Equity | 15,781 | 20,725 | 25,600 | 94,681 | 105,337 |
| Total assets | 273,218 | 333,305 | 425,468 | 510,176 | 247,341 |
| Employees (average) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 110.9% | 0.9% | 2.3% | Not reported | Not reported |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 53.5% | 53.8% | 54.6% | Not reported | Not reported |
| EBITDA | 16,983 | 17,154 | 17,598 | 100,674 | 18,571 |
| EBITDA margin | 98.4% | 98.4% | 98.7% | Not reported | Not reported |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 221,628 | 268,066 | 344,211 | 264,397 | 74,341 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 13x | 15.6x | 19.6x | 2.6x | 4x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 3.2% | 2.7% | 2.2% | 19.1% | 4.5% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 10,661note 1 | 51,077note 1 | Not reportednote 2 | 40,046note 1 | 97,393note 3 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 61.7%note 1 | 293.1%note 1 | Not reportednote 2 | Not reported | Not reported |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 23 May 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 22 Apr 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 29 May 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 19 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 15 Feb 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Demerger (Spaltning), as the demerged company (Indskydende selskab)
Demerger (Spaltning), as the demerged company (Indskydende selskab)
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
17 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Ny adresse: Issortarfimmut 1B, postboks 1539, 3905 Nuussuaq
Direktion:
Fratrådte:
Per Damgaard Laugesen, den 18.11.2025.
Tiltrådte:
Torben Koch Kortegaard, (adm. dir), den 18.11.2025.
Revision:
Fratrådte:
BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab, den 20.08.2025.
Tiltrådte:
CVR-NR. 45719375 BDO 2025 Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Langelandsvej 6, 5500 Middelfart, den 20.08.2025.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning.
Aktiver og gæld er overdraget til CVR-nummer: 20759275 Greenland Facility Services ApS.
Erhvervsstyrelsen har modtaget erklæring fra vurderingsmændene om kreditorernes stilling angående den påtænkte spaltning af CVR-nummer: 20759275 Greenland Facility Services ApS (modtagende) og CVR-nummer: 12539525 SARFAARSUIT ApS (indskydende fortsættende). Modtagelse af spaltningsplan er bekendtgjort den 02.07.2020.
I erklæringen antages det, at kreditorerne i CVR-nummer: 20759275 Greenland Facility Services ApS og CVR-nummer: 12539525 SARFAARSUIT ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Ny adresse: Imaneq 18, postboks 319, 3900 Nuuk
Direktion:
Fratrådte:
Michael Kjeldgaard Munch, (adm. dir), den 20.02.2019.
Tiltrådte:
Per Damgaard Laugesen, den 20.02.2019.
Det Grønlandske Erhvervsregister (GER) er i januar 2018 flyttet over i CVR. De grønlandske kapitalselskabers registreringsnumre er derfor ophørt og erstattet af CVR-numre
Ny adresse: Imaneq 27, postboks 852, 3900 Nuuk
Registreringsnummer
ApS459434.
NAVN:
SARFAARSUIT ApS.
Adresse: Industrivej 43, postboks 33, 3905 Nuussuaq.
Kommune: Sermersooq.
Ny adresse: Industrivej 43, postboks 852, 3905 Nuussuaq
Ny kommune: Sermersooq
Vedtægter ændret:
18.07.2014.
Nyt navn:
SARFAARSUIT ApS.
Aktiver og gæld er overdraget til REG.NR. ApS560524 DA NUUK ApS.
Erhvervsstyrelsen har modtaget spaltningsplan
for den påtænkte spaltning af
REG.NR. ApS459434 DERES AUTO ApS.
De øvrige deltagende selskaber er et/flere
nye selskaber.
Erhvervsstyrelsen har modtaget erklæring fra
vurderingsmændene om, at kreditorerne i
REG.NR. ApS459434 DERES AUTO ApS, må antages
at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan
for den påtænkte fusion mellem
REG.NR. ApS313288 EJENDOMSSELSKABET AF 1. JUNI 2003 ApS (fortsættende).
REG.NR. ApS459434 DERES AUTO ApS (ophørende).
Erhvervsstyrelsen har modtaget spaltningsplan
for den påtænkte spaltning af
REG.NR. ApS459434 DERES AUTO ApS.
De øvrige deltagende selskaber er et/flere
nye selskaber.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 15737735 TOPREVISION TOM O. PETTERSON & CO. REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, den 12.05.2013.
Indtrådt i revisionen:
BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Mandal Alle 16 A, 5500 Middelfart, den 12.05.2013.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 23.09.2009.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 15737735 TOPREVISION TOM O. PETTERSON & CO. REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, Hasselvej 15a, 5591 Gelsted, den 23.09.2009.
Selskabet er stiftet ved spaltning, den 10.05.2009 Selskabets aktiver og gæld er overdraget fra REG.NR. ApS46779 DERES AUTO ApS.
Seneste vedtægtsdato:
10.05.2009.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
spaltning kr. 125.000,00 til kurs 100,00.
Direktion:
Direktør Michael Maarbjerg Munch, (adm. dir), 3900 Nuuk, den 10.05.2009.
Selskabet tegnes af en direktør.
Revision:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Imaneq 33, 6., postboks 20, 3900 Nuuk, den 10.05.2009.
Første regnskabsår:
01.01.2009 - 31.12.2009.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
2 registered in CVR.
P-number 1014728216Industrivej 43, 3900 Nuuk
P-number 1023197665Issortarfimmut 1, 3905 Nuussuaq