CVR 70996510Private limited company (ApS)Engroshandel med andre fødevarer (463800)VejleFounded 19 Nov 1982
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about PHARMA NORD EXPORT ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
66
Annual report 2025, average
Gross profit
37.7M
DKK, annual report 2025
+7.7% on 2024
Result
+11.6M
DKK, annual report 2025
Equity
47M
DKK, annual report 2025
PHARMCO II ApSCVR 25202899, 50% to under 66.7% of capital and votes, since 4 Feb 2000
PharmCo III ApSCVR 41103647, 33.3% to under 50% of capital and votes, since 28 Jan 2020
Eli Wallinsince 19 Nov 1982
CVR 2520289950% to under 66.7% of capital and votesclass A,Bnotified 12 Oct 2018since 4 Feb 2000
CVR 4110364733.3% to under 50% of capital and votesclass A, Bsince 28 Jan 2020
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
33.3% to under 50% of capital and votesclass A,Bnotified 12 Oct 20184 Feb 2000 to 28 Jan 2020
Ultimate controller
Holds 66.7% to under 90% of capital and votes in PHARMCO II ApS, since 4 Feb 2000
Holding company
CVR 25202899Private limited company (ApS)
Holds 50% to under 66.7% of capital and votes in PHARMA NORD EXPORT ApS, since 4 Feb 2000
This company
PHARMA NORD EXPORT ApS
CVR 70996510
3 Danish companies.
SubsidiaryCVR 15183381100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 13914435100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 2867052466.7% to under 90% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for PHARMA NORD EXPORT ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
19 Nov 1982 to 8 Nov 2026.
19 Nov 1982 to 8 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 26,012 | 26,460 | 32,656 | 35,054 | 37,743 |
| Operating profit | +3,416 | +4,566 | +9,222 | +10,521 | +18,748 |
| Result for the year | +3,188 | +2,130 | +6,351 | +6,881 | +11,583 |
| Equity | 44,001 | 46,117 | 37,487 | 44,304 | 47,045 |
| Total assets | 116,326 | 102,453 | 86,374 | 108,962 | 132,057 |
| Employees (average) | 49 | 63 | 65 | 77 | 66 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 3.8% | 1.7% | 23.4% | 7.3% | 7.7% |
| EBITDA | 4,627 | 5,765 | 10,475 | 12,006 | 19,829 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 17.8% | 21.8% | 32.1% | 34.3% | 52.5% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 2.1% | 28.6% | 3.2% | 18.5% | -14.3% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -26,911 | -3,712 | -727 | 3,580 | 13,667 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | Net cash | Net cash | 0.3x | 0.7x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 19.3% | 10.6% | 16.7% | 17.2% | 24.9% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 1,033 | 844 | 685 | 10,445 | 1,061 |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | -75.9% | -381.4% | 121.8% | -30.1% | 35.2% |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -19,203 | -22,267 | -4,921 | -3,517 | 14,484 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 9 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 12 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 12 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 12 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 14 Jun 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 8 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
17 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Sven Moesgaard, den 30.05.2025.
Direktion:
Fratrådte:
Sven Moesgaard, den 14.12.2020.
Vedtægter ændret: 29.05.2020
Direktion:
Fratrådte:
Eli Wallin, den 29.05.2020.
Tiltrådte:
Eli Wallin, (adm. dir), den 29.05.2020.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse, af den samlede direktion eller af den administrerendedirektør.
Vedtægter ændret:
25.11.2010.
Regnskabsår ændret til:
01.01 - 31.12.
Omlægningsperiode:
01.05.2010 - 31.12.2010.
Vedtægter ændret:
04.11.2009.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Advokat Michael Christiani Havemann (formand), den 04.11.2009, Direktør Claus Hancke, den 04.11.2009.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller den samlede direktion.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
H. MARTINSEN, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 21.10.2009.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 32285201 MARTINSEN STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Gunhilds Plads 2, 7100 Vejle, den 21.10.2009.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 13909407 REVISIONSFIRMAET H. MARTINSEN A/S, den 01.01.2006.
Indtrådt i revisionen:
H. MARTINSEN, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Gunhilds Plads 2, 7100 Vejle, den 01.01.2006.
Vedtægter ændret:
13.12.1996.
Kapitalforhøjelse:
kr. 120.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00,
Klasser:
A kr. 15.000,00, B kr. 105.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 200.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 25.000,00, B kr. 175.000,00.
Direktion:
Indtrådt i direktionen:
Direktør Sven Moesgaard.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
MVN Revision
Indtrådt i revisionen:
REVISIONSFIRMAET H. MARTINSEN A/S, Jernbanegade 54, 6000 Kolding
Vedtægter ændret:
06.09.1988
Slettede binavne:
TSA DANMARK ApS (PHARMA NORD EXPORT ApS) TRAUDE SCHNEIDER ASTROFAKTA-DANMARK ApS (PHARMA NORD EXPORT ApS)
Vedtægter ændret:
08.12.1987
Nyt navn:
PHARMA NORD EXPORT ApS
Nye binavne:
TSA DANMARK ApS (PHARMA NORD EXPORT ApS) TRAUDE SCHNEIDER ASTROFAKTA-DANMARK ApS (PHARMA NORD EXPORT ApS)
Slettet binavn: TAS-DANMARK ApS (TRAUDE SCHNEIDER ASTROFAKTA-DANMARK ApS)
Ny adresse:
Jellingvej 9, 7100 Vejle
Kapitalforhøjelse:
kr. 50.000,00 indbetalt ved fonds, kurs 100,0,
Klasser:
A kr. 5.000,00, B kr. 45.000,00
Kapitalen udgør herefter kr. 80.000,00
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 10.000,00, B kr. 70.000,00
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Vedrørende den under 16.03.1988 registrerede ændring for
REG.NR. ApS51985 PHARMA NORD EXPORT ApS meddeles, at kapitalforhøjelsen på kr. 50.000,- er sket ved kontant indbetaling kurs 100 (fejlagtigt registreret som indbetalt ved fondanparter kurs 100)
Binavn:
TAS-DANMARK ApS (TRAUDE SCHNEIDER ASTROFAKTA-DANMARK ApS)
Stiftelsesdato:
19.11.1982
Seneste vedtægtsdato:
17.08.1984
Kapital:
kr. 30.000,00
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 5.000,00, B kr. 25.000,00
Indbetalingsmåde:
kontant/i værdier kr. 30.000,00 til kurs 100,0
Bestyrelse:
Hans John Bornemark, Sven Moesgaard, Bernd Schneider, Direktør Eli Wallin
Direktion:
Direktør Eli Wallin
Selskabet tegnes af et medlem af bestyrelsen
i forening med en direktør eller af den
samlede bestyrelse
Revision:
MVN Revision, 6000 Kolding
Første regnskabsår:
19.11.1982 - 30.04.1984
Regnskabsår:
01.05 - 30.04
2 registered in CVR.
P-number 1013450958Tinglykke 4, 6500 Vojens
P-number 1002333001Sadelmagervej 30, 7100 Vejle